پرش به محتوا

اسپرد در فارکس (Spread)؛ کارمزد پنهانی در بازار فارکس

اسپرد (spread) یکی از رایج‌ترین مفاهیم و اصطلاحات فارکس است. برای درک اسپرد در فارکس، پیش از هر چیز باید با ساختار معاملات بازار فارکس آشنا شوید. به‌طور کلی، تمام معاملات در فارکس از طریق واسطه‌هایی انجام می‌شوند که هزینۀ خدمات خود را دریافت می‌کنند. این هزینه که تفاوت معامله بین قیمت پیشنهادی و درخواستی است، «اسپرد» نامیده می‌شود.
اسپرد چیست؟
در بازارهای فارکس و سایر بازارهای مالی، اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش یک دارایی است که می‌تواند متغیر یا ثابت باشد. درواقع، معامله‌گران قیمت مشخصی را برای خرید ارز پرداخت می‌کنند و اگر بخواهند فوراً آن را بفروشند، باید قیمت کم‌تری بابت آن دریافت کنند. به‌عنوان مثال، تصور کنید وقتی یک خودروی کاملاً جدید خریداری می‌کنید و قیمت بازاری آن را می‌پردازید. به محض اینکه آن را از کارخانه تحویل می‌گیرید، قیمت خودرو کاهش می‌یابد. اگر می‌خواهید بلافاصله آن را به خریداری بفروشید، باید پول کم‌تری برای آن بگیرید.
قیمت خرید در بروکرهای فارکس همیشه بالاتر از قیمت فروش یک دارایی است.؛ به این معنی که اگر یک موقعیت را باز کنید و بلافاصله آن را ببندید، اسپرد ضرر خواهید داشت. بنابراین، زمانی که معامله‌ای را باز می‌کنید، قبل از اینکه بتوانید به‌طور بالقوه سود کسب کنید، باید بازار معادل مقدار اسپرد به نفع شما حرکت کند. لازم به ذکر است که اسپرد در فارکس، یکی از منابع اصلی درآمد بروکرها به همراه کمیسیون و کارمزد سوآپ است.
میزان اسپرد در فارکس چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟
در بازار FX، پیپ چهارمین رقم بعد از نقطۀ اعشار در نرخ ارز است و اسپرد فارکس از طریق پیپ اندازه‌گیری می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر GBP/USD درحال‌حاضر به قیمت 1.29300/1.29310 معامله می‌شود، تفاوت بین این ارقام 0.0001 خواهد بود. بنابراین، می‌توان گفت اسپرد یک پیپ است.
میزان اسپرد در فارکس در هر بروکر متفاوت است و همچنین به نوسانات و حجم معامله در یک ابزار بستگی دارد. EUR/USD پرمعامله‌ترین جفت ارز است و معمولاً از کم‌ترین اسپرد برخوردار است.
نحوه محاسبه میزان اسپرد در فارکس
همان‌طورکه در بالا دیدیم، اسپرد فارکس برحسب پیپ اندازه‌گیری می‌شود اما چگونه می‌توانیم ارزش آن را به یک ارز رایج تبدیل کنیم؟ ارزش نقدی اسپرد به مقدار دارایی‌ای که در حال معامله هستید بستگی دارد؛ زیرا مقدار اندازۀ هر پیپ را تعیین می‌کند. برای محاسبۀ مقدار پیپ در فارکس برحسب ارز مظنۀ (دومین ارز فهرست‌شده در یک جفت) 0.0001 را در مقدار قرارداد ضرب ‌کنید.
به‌عنوان مثال، معاملۀ 1 لات پوند/دلار آمریکا (100000 واحد پوند) ارزش پیپ 10 دلار (0001/0000 × 100 دلار در دومین ارز فهرست‌شده) را به همراه خواهد داشت. شاید راه ساده‌تر برای بررسی این موضوع این باشد که برای همۀ جفت‌ ارزها (به‌جز آن‌هایی که از ین ژاپن استفاده می‌کنند) با اندازۀ قرارداد مالی 1 لات، ارزش پیپ 10 واحد برحسب ارز مظنه به دست ‌آید. برای جفت ارزهای مظنه‌شده به ین ژاپن، یک پیپ دومین رقم بعد از نقطۀ اعشار است؛ به این معنی که در محاسبۀ فوق به‌جای 0.0001 از 0.01 استفاده می‌شود. بنابراین، اگر مثال خود را از بخش قبلی ادامه دهیم، مثالی که اسپرد برابر با 1 پیپ به دست آمد، می‌توان گفت که هزینۀ اسپرد برای اندازۀ معاملۀ 1 لات 10 دلار بوده است.

عوامل موثر بر اسپرد در معاملات چیست؟
میزان اسپرد در فارکس و معاملات به عوامل زیر بستگی دارد:

نقدینگی دارایی مورد معامله: میزان اسپرد به دارایی پایه‌ای که معامله می‌شود بستگی دارد. هرچه یک دارایی بیش‌تر معامله شود، بازار آن نقدینگی بیش‌تری دارد. هرچه بازار نقدینگی بیش‌تری داشته باشد، اسپرد کم‌تر است. در بازارهایی با نقدینگی پایین یا کم‌تر رایج، مانند بازار گاز طبیعی، اسپرد بیش‌تر است.
وضعیت بازار: معمولاً در طی اعلامیه‌های اقتصاد کلان و دوره‌های پرنوسان، میزان اسپرد افزایش می‌یابد. پیش از این به این نکته اشاره کردیم که برخی از بروکرها اسپرد ثابت دارند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در طی اعلامیه‌های اقتصاد کلان و دوره‌هایی با نوسانات بالا، این بروکرها ممکن است نتوانند اسپرد ثابت نگه دارند.
حجم معاملۀ یک ابزار مالی: اگر ترید شما به قدری بزرگ است که بازار را علیه شما به حرکت درآورد، بازارساز احتمالاً اسپرد خود را تنظیم می‌کند تا ریسک اضافی را جبران کند. در عمل، بازارهای FX آن‌قدر نقد هستند که بعید است معاملات خرده‌فروشی تأثیری بر قیمت بازار بگذارد.

اسپرد ثابت یا متغیر؟ کدام یک بهتر است؟
اکثر بروکرها اسپرد ثابت دارند اما شایان ذکر است که برخی هنوز هم از چیزی که به‌عنوان اسپرد متغیر شناخته می‌شوند استفاده می‌کنند. اگر کارگزار شما به‌عنوان یک بازارساز نیز فعالیت می‌کند، در این صورت اسپرد ثابتی روی ارزها ارائه می‌کند. با این حال، کارگزاران غیربازارساز ممکن است از  مدل اسپرد متغیر با شرایط بازار استفاده کنند. اسپرد متغیر می‌تواند ریسک‌پذیرتر باشد؛ زیرا ممکن است شرایط به سمت‌و‌سویی که شما امیدوارید تغییر نکند! چنین بروکرهایی ممکن است در مواقعی اسپردهای محدودتری داشته باشند اما این امکان نیز وجود دارد که اسپردها بیش‌تر شوند و باعث شود که شما برای یک جفت ارز بیش‌تر از هزینه با یک بروکر با اسپرد ثابت بپردازید.
مزایای اسپرد ثابت چیست؟
ترید با اسپرد ثابت مزایای زیادی دارد. بزرگ‌ترین مزیت آن این است که به سرمایۀ اولیۀ زیادی برای ترید نیاز ندارد. بسیاری از سرمایه‌گذاران فارکس فقط مقدار کمی پول برای اختصاص به بازارهای فارکس در نظر می‌گیرند. بنابراین، اگر شما هم سرمایۀ کمی برای معامله در فارکس دارید، بهتر است به‌دنبال بروکر با اسپرد ثابت باشید.
یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از اسپرد ثابت در معاملات این واقعیت است که شما همیشه می‌دانید که در یک جفت معین باید با چه اسپردی پرداخت کنید. اساساً، زمانی که می‌دانید چقدر باید پرداخت کنید، می‌توانید استراتژی معاملاتی خود را بسیار راحت‌تر برنامه‌ریزی کنید.
معایب اسپرد ثابت چیست؟
یکی از رایج‌ترین (و آزاردهنده‌ترین) معایب برای کسانی که از بروکرهایی با اسپرد ثابت استفاده می‌کنند، این است که قیمت‌گذاری مجدد برای آن‌ها اتفاق بیفتد. قیمت‌گذاری مجدد زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط بازار بی‌ثبات می‌شود و بروکر نمی‌تواند قیمت اصلی‌ای که به معامله‌گر ارائه کرده است، ثابت نگه دارد. در چنین شرایطی، بروکر مجبور است یک قیمت جدید برای معامله پیشنهاد دهد.
مزایای اسپرد متغیر چیست؟
اگر بروکر اسپرد متغیر داشته باشد، در شرایط نقدینگی بالا می‌تواند اسپرد بسیار کمی به کاربران خود پیشنهاد دهد.
معایب اسپرد متغیر چیست؟
شاید زمانی وارد معامله شوید که اسپرد آن 1.5 پیپ باشد اما ناگهان به اسپرد 5 پیپ تغییر ‌کند و ممکن است در معامله گیر کرده باشید!
دلیل تغییر اسپرد در فارکس چیست؟
اسپرد در فارکس زمانی تغییر می‌کند که تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز تغییر کند. این اسپرد برعکس اسپرد ثابت، متغیر نامیده می‌شود. هنگام معامله در فارکس، همیشه با اسپرد متغیر سروکار دارید. اگر یک خبر مهم یا رویدادی وجود داشته باشد که باعث نوسانات بیش‌تر بازار شود، ممکن است اسپرد فارکس افزایش یابد. یکی از نکات منفی اسپرد متغیر این است که اگر اسپرد به‌طور چشمگیری افزایش یابد، موقعیت‌های شما ممکن است بسته شود یا در یک کال مارجین قرار بگیرید. بنابراین، به تقویم اقتصادی توجه داشته باشید تا از رویدادهای مالی آینده مطلع شوید.
ترید بدون اسپرد (Spread-Free Trading)
آیا می‌توان بدون اسپرد فارکس معامله کرد؟ همان‌طورکه گفته شد، میزان اسپرد فارکس در بروکرهای مختلف متفاوت است. با این حال، باید مراقب تبلیغاتی باشید که وعده با اسپرد کم یا صفر را می‌دهند. برخی کلاهبرداری‌های فارکس قول چنین حساب‌هایی را می‌دهند تا شما را وادار به واریز پول کنند؛ پولی که ممکن است برای همیشه از دست بدهید!
کارمزدی که بروکر از شما در ازای انجام معاملات دریافت می‌کند، ،منبع درآمد بروکر است و این پول می‌تواند برای توسعه و بهبود آتی خدمات و بستر معاملاتی آن‌ها استفاده شود. بنابراین، همیشه ارزان‌ترین بروکر بهترین انتخاب نیست بلکه به‌دنبال بروکری باشید که بهترین قیمت را نسبت به کیفیت دارد.
نحوۀ مشاهدۀ اسپرد در متاتریدر 5
برای مشاهدۀ اسپرد در متاتریدر 5 (MetaTrader 5)، ابتدا باید آن را دانلود کنید!
پس از دانلود، پلتفرم معاملاتی MetaTrader 5 خود را باز کنید و به بخش «Market Watch» در سمت چپ صفحه بروید. اگر چنین گزینه‌ای وجود دارد،  Control+ M را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید تا آن را مشاهده کنید. در پنجرۀ Market Watch کلیک راست کنید، به‌سمت «Columns» بروید و از اینجا «Spread» را انتخاب کنید. یک ستون جدید در سمت راست در پنجره ظاهر می‌شود که تفاوت ارزش بین قیمت پیشنهادی و درخواستی را برای هر ابزار معاملاتی نشان می‌دهد.
 
از طرف دیگر، اگر می‌خواهید یک نمایش بصری از اسپرد فعلی داشته باشید، نمودار قیمت را باز کنید، کلیک‌راست‌کرده و «Properties» را انتخاب کنید. تب «نمایش» را انتخاب کنید و سپس «نمایش قیمت پیشنهادی» و «نمایش قیمت درخواستی» را انتخاب کنید. پس از تأیید، دو خطی که نشان‌دهندۀ قیمت فعلی است، شکاف بین آن‌ها اسپرد در فارکس است. در زیر خط Ask Price قرمز و خط Bid Price سبز است.
اهمیت اسپرد هنگام معامله
هرکسی که می‌خواهد معامله‌گر فارکس شود، باید تصمیم بگیرد که کدام سبک معاملاتی برای او بهتر عمل می‌کند. آیا می‌خواهید تنها برای چند دقیقه یا چند ثانیه موقعیت‌های خود را حفظ کنید یا می‌خواهید در بازۀ زمانی طولانی‌تری موقعیت خود را حفظ کنید؟ هر معامله‌گر بسته‌به سبک و استراتژی معاملاتی که اتخاذ می‌کند، درجۀ متفاوتی از حساسیت به هزینۀ اسپرد خواهد داشت. برای معامله‌گران روزانه، مانند اسکالپرها، اسپرد عامل بسیار مهمی است که باید هنگام معامله در نظر گرفت. ازآنجایی‌که این نوع معامله‌گران مجبورند بارها در طول روز وارد بازار شوند، اگر اسپرد خیلی زیاد باشد می‌تواند به‌شدت بر سود بالقوۀ آن‌ها تأثیر بگذارد.
هرچه مدتی که معامله می‌کنید طولانی‌تر باشد، اسپرد تأثیر کم‌تری بر سود شما خواهد داشت. به‌عنوان مثال، برای یک معامله‌گر نوسانی که به‌دنبال انباشت سود بیش‌تر در طول روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها است، در مقایسه با اندازۀ حرکات بازاری که آن‌ها به آن امیدوار هستند، اسپرد تأثیر کمی بر آن‌ها خواهد داشت. معامله‌گرانی که به‌طور منظم وارد بازار می‌شوند و از آن خارج می‌شوند، می‌توانند شاهد افزایش هزینه‌های اسپرد باشند. اگر این روند به‌نظر سبک معاملاتی شماست، باید اطمینان حاصل کنید که سفارش‌های خود را در زمان‌هایی که اندازۀ اسپرد بهینه است، ثبت می‌کنید. هنگام معامله با اندیکاتورهای تکنیکال، معمولاً ایدۀ خوبی است که از اندیکاتورهای اضافی برای تأیید سیگنال‌های ارائه‌شده توسط اندیکاتور اصلی خود استفاده کنید. برای معامله‌گرانی که به‌طور مکرر وارد بازار می‌شوند، یک اندیکاتور اسپرد می‌تواند به‌عنوان «فیلتر نهایی» قبل از ورود به بازار استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که در زمان بدی از نظر اسپرد وارد نمی‌شوید.
روش‌های کاهش اسپرد چیست؟
شما دو راه برای به‌حداقل‌رساندن هزینۀ این اسپرد دارید:

فقط مناسب‌ترین ساعات معاملاتی‌ای که خریداران و فروشندگان زیادی در بازار هستند را معامله کنید. با افزایش تعداد خریداران و فروشندگان در یک ابزار معین، رقابت و تقاضا برای کسب‌وکار افزایش می‌یابد و بازارسازان اغلب اسپردهای خود را برای تصاحب آن محدود می‌کنند.
از خرید یا فروش دارایی‌های عجیب‌وغریب خودداری کنید. هنگامی‌که شما ابزارهای محبوبی مانند جفت‌ارزهای اصلی، سهام بلوچیپ، شاخص‌های سهام جهانی و ارزهای دیجیتال برتر را معامله می‌کنید، چندین بازارساز برای کسب‌وکار رقابت می‌کنند. اگر شما یک دارایی عجیب‌وغریب را معامله کنید، ممکن است تنها چند بازارساز وجود داشته باشند که معامله را بپذیرند. درنتیجه، این احتمال وجود دارد که مجبور به پرداخت اسپرد بیش‌تر شوید.

خلاصه مطلب
اسپرد در فارکس یکی از روش‌های کسب درآمد بروکر از انجام معاملات است که براساس عوامل متعددی ازجمله میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اسپرد دارای دو نوع ثابت و متغیر است که مزایا و معایب هریک در این مطلب به‌طور مفصل بیان شده است. بسته‌به اینکه یک دارایی چقدر گران است، نوسان و نقدینگی دارد، اسپرد همراه با قیمت دارایی و حجم معاملات نوسان می‌کند.
سؤالات متداولاسپرد خرید-فروش (bid-ask spread) چیست؟اسپرد پیشنهاد و تقاضا تفاوت بین قیمت پیشنهادی (خرید) و قیمت درخواستی (فروش) یک ابزار مالی است. قیمت‌های خریدوفروش، زنده در پلتفرم معاملاتی نمایش داده می‌شوند و بسته‌به عوامل مختلفی ازجمله احساسات بازار و نقدینگی در بازار تغییر می‌کنند.چگونه اسپرد را در معاملات محاسبه کنیم؟برای محاسبۀ اسپرد یک ابزار مالی، قیمت پیشنهادی (خرید) را از قیمت خرید (فروش) کم ‌کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

(۱۸۵ رای)

۴.۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *