پرش به محتوا

بیت کوین آنلیمیتد چیست؟

بیت کوین آنلیمیتد چیست؟

بیت کوین آنلیمیتد (Bitcoin Unlimited) نسخهٔ به‌روزشدهٔ Bitcoin Core است که بلاک­‌های بزرگ‌تر را فراهم می­‌کند. بیت کوین آنلیمیتد به‌منظور بهبود سرعت تراکنش­‌ها در مقیاس بزرگ طراحی شده است.

نکتهٔ مهم: یکی از اهداف بیت کوین آنلیمیتد دموکراتیزه کردن فرآیند توسعهٔ نرم‌افزاری می‌باشد.

توضیح بیت کوین آنلیمیتد

توسعهٔ بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو آغاز شد. او در سال 2008  مقاله‌­ای با عنوان “بیت­ کوین: سیستم پولی الکترونیکی پایاپای” منتشر کرد. او در این مقاله از شبکهٔ پایاپای به‌عنوان راه‌حلی برای مشکل دوبار خرج کردن (double spending) نام برده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «بیت کوین چیست؟» دیدن نمایید.

بیت‌ کوین ­آنلیمیتد چیست؟

مشکل استفاده از یک رمز ارز یا توکن در بیش از یک تراکنش، در ارزهای فیزیکی مشاهده نمی­‌شود. یک سکه یا یک اسکناس، طبق ماهیت خود تنها در یک مکان و زمان واحد وجود دارد. اما رمز ارز ماهیت فیزیکی ندارد و استفاده از آن در معاملات، آن را از تملک شخص خارج نمی­‌کند.

رمز ارز چیست؟

به استانداردهای نرم‌افزار بیت کوین که توسط ناکاموتو ساخته ­شده، بیت کوین یاBitcoin Core گفته می‌­شود که در زمان راه‌اندازی آن تعدادی اصلاحات در نرم‌­افزار ایجاد شده است. این اصلاحات غالباً بر روی افزایش تعداد تراکنش­‌ها، سرعت انجام آن و یا افزایش سایز بلاک بیت کوین متمرکز است.

نکات کلیدی:

  • بیت کوین آنلیمیتد به‌منظور بهبود سرعت معاملات در مقیاس بزرگ طراحی شده­ است.
  • پیشنهاد این طرح آن است که اندازهٔ بلاک­‌ها افزایش پیدا کرده و استخراج­‌کنندگان نیز ظرفیت خود را افزایش دهند.
  • نگرانی در مورد فورک شدن یکی از دلایلی است که چرا بیت کوین آنلیمیتد به یک استاندارد جدید تبدیل نشده است.

هارد فورک چیست؟

مثال واقعی بیت کوین آنلیمیتد

بلاک‌­ها، فایل­‌هایی هستند که داده­‌های شبکهٔ بیت کوین دائماً در آن ضبط می­‌شوند. یک بلاک تراکنش‌­های اخیر بیت­ کوین را مانند کتاب‌­های ثبت اسناد ضبط می­‌کند. هر بار که بلاکی کامل می‌­شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک­ چین می‌­دهد. بلاک‌­ها در Bitcoin Core محدود به 1 مگا بایت هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین می‌توانید از مطلب آموزشی «بلاک چین چیست؟» دیدن نمایید.

بیت کوین آنلیمیتد این نظریه را مطرح می‌­کند که ظرفیت بلاک­‌ها باید افزایش پیدا کند و استخراج­‌کنندگان نیز برای افزایش ظرفیت­‌ها اقدام کنند.

از آنجایی که بیت کوین توسط یک نهاد واحد کنترل نمی­‌شود تصمیم­‌گیری در مورد به‌روزرسانی آن با توافق عمومی صورت می‌گیرد. یکی از دلایل اصلی این رویکرد آن است که اگر سازمانی با تغییر و تحولاتی روبه‌رو شود که سایرین با آن موافقت نکرده­ باشند منجر به فورک شدن بیت کوین می­‌شود. با این وجود، رویکرد مبتنی بر توافق عمومی موضوعاتی که با تصویب بیت کوین روبه‌روست را سخت‌تر می­‌کند.

نگرانی‌­های بیت کوین آنلیمیتد

نگرانی در مورد فورک شدن یکی از دلایلی است که چرا بیت کوین آنلیمیتد به یک استاندارد جدید تبدیل نشده است. نگرانی‌های دیگری که در مورد بیت کوین آنلیمیتد وجود دارد آن است که استخراج­‌کنندگانی که قدرت پردازش بالایی دارند به سود هنگفتی برسند و استخراج­‌کنندگان با منابع محدودتر از چرخه بیرون رانده شوند.

اگر ظرفیت استخراج به دست تعداد کمی از استخراج­‌کنندگان باشد می­‌تواند منجر به افزایش هزینه‌­ها شود. طرفداران بیت کوین آنلیمیتد معتقدند که با کنار گذاشتن محدودیت اندازهٔ بلاک، استخراج­‌کنندگان می­‌توانند انتخاب کنند که چه مقدار از بلاک را می‌خواهند، که این امر سیستم را عمومی­‌تر می­‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.