پرش به محتوا

تحریم تورنادو کش به آوه نیز رسید؛ واکنش پلتفرم Tornado cash به تحریم‌ها چه بود؟

پس از تحریم تورنادو کش توسط خزانه داری آمریکا این پروژه حریم خصوصی از جوانب مختلف مورد حمله قرار گرفته است. سوای قطع دسترسی از سوی گیت‌هاب، اینفیورا و آلکمی، ارائه‌دهندگان خدمت به فرانت‌اند و دیسکورد این پروژه هم دسترسی تورنادو کش را قطع کرده‌اند. همچنین امروز خبر رسید که یک برنامه‌نویس ۲۹ ساله به اتهام شراکت در توسعه تورنادوکش در هلند دستگیر شده است. اما تاثیر این اتفاقات بر قیمت توکن بومی تورنادو کش، TORN، چه بود؟ جالب است که در این میان دائو تورنادوکش برای جلوگیری از نابودی پروژه پیشنهادی را تدوین و تصویب کرد.
به گزارش ایده خبر و به نقل از blockworks، قیمت توکن TORN، توکن بومی تورنادوکش در ۲۴ ساعت گذشته پایین‌ترین سطح تاریخی قیمت خود را ثبت کرد و به ۱۳.۱۴ دلار رسید. این قیمت ۹۶.۸٪ با بالاترین سطح تاریخی قیمت توکن TORN که برابر با ۴۳۶.۱۶ دلار است و در بهمن ۱۳۹۹ ثبت شد، فاصله دارد.
قیمت توکن تورنادوکش، منبع: کوین‌گکو
قیمت توکن TORN در بازار صعودی روز گذشته که قیمت اتریوم را به بالای ۲۰۰۰ دلار رساند، ۱۲.۸٪ کاهش یافت. قیمت این توکن از زمان اعلام تحریم‌ها تا امروز با ۵۱.۷٪ کاهش، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است. اخبار مربوط به تورنادوکش از زمان اعمال تحریم تا امروز را در لیست زیر مشاهده می‌کنید.

همانطور که پیداست سیل اخبار منفی، اثر شدیدی بر قیمت تورنادو کش گذاشته است. با این حال دائوی توردانو کش برای مقابله با تحریم‌ها وارد عمل شد. این سازمان غیرمتمرکز پیشنهاد افزوده شدن حاکمیت دائو به امضا کنندگان کیف‌پول چند امضایی خزانه‌داری آن را تصویب کرد. این خزانه‌داری در مجموع ۲۱.۶ میلیون دلار را تحت مدیریت دارد. این پیشنهاد با عجله ارائه و با ۱۰۰٪ آرا ۱۲ شرکت‌کننده که در مجموع ۵۱۰۰۰ TORN داشتند، تصویب شد.
با تصویب این پیشنهاد اکنون دسترسی به این دارایی‌ها توسط دائو ممکن خواهد بود، حتی اگر افراد شریک در دسترسی چند امضایی به کیف پول خزانه‌داری توسط پلیس و مجریان قانون دستگیر شوند؛ مانند الکسی پرتسف (Alexy Pretsev)، برنامه‌نویس ۲۹ ساله که امروز در آمستردام هلند توسط پلیس به جرم همکاری در توسعه تورنادوکش دستگیر شد.
هرچند که دیگر دسترسی به فرانت‌اند وبسایت تورنادو کش و دائوی آن ممکن نیست، قرارداد هوشمند این پروتکل تغییرناپذیر است و تا زمانی که شبکه اتریوم وجود داشته باشد به کار خود ادامه خواهد داد. هرچند برقراری ارتباط با آن اندکی دشوار شده است و نیازمند تعامل مستقیم است.
پلتفرم آوه نیز به جمع تحریم‌کنندگان تورنادو کش پیوست
همچنین پروتکل آوه آدرس‌هایی که از تورنادوکش اتر دریافت کرده بودند را از دسترسی به پلتفرم خود منع کرد. فردی ناشناس برای اعتراض به تحریم اعمال شده علیه تورنادو کش، از یکی از آدرس‌های تحریمی به مجموعه‌ای از آدرس‌های شناخته شده از جمله آدرس اتریوم سلبریتی‌ها، اتر ارسال کرد یکی از این افراد با نام مستعار Sassal.eth که در میان افرادی بود که هر یک ۰.۱ ETH دریافت کرده بودند، در توییتر نوشت:

آدرس من از دسترسی به رابط کاربری آوه منع شده است.به این دلیل که کسی از تورنادو کش ۰.۱ ETH به آدرس من فرستاد.

پیش از آوه، dydx نیز آدرس‌هایی که از تورنادوکش، بدون اطلاع و دخالت خود، اتر دریافت کرده بودند را مسدود کرده بود.
البته تورنادوکش اولین ابزار حفظ حریم خصوصی نیست که تحریم می‌شود. وزارت خزانه داری آمریکا در ماه می (اردیبهشت)، علیه Blender.io، به اتهام شراکت در پول‌شویی ۲۰.۵ میلیون دلار از دارایی‌های سرقت شده از پل رونین، تحریم‌هایی را وضع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *