پرش به محتوا

تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) مطالعهٔ اطلاعات تاریخی بازار شامل قیمت و حجم است. با استفاده از اطلاعاتی در زمینهٔ روان‌شناسی بازار (market psychology)، اقتصاد رفتاری (behavioral economics) و تحلیل مقداری (quantitative analysis) تحلیل‌گران تکنیکال از عملکرد گذشته قیمت‌ها برای پیش‌بینی رفتار آیندهٔ بازار استفاده می‌کنند.

دو روش از معمول‌ترین روش‌های تحلیل تکنیکال شامل بررسی الگوهای نموداری و استفاده از اندیکاتورهای تکنیکالی است.

نکات کلیدی:

 • تحلیل تکنیکال به دنبال پیش‌بینی حرکات آیندهٔ قیمتی است و سعی دارد تا اطلاعات مورد نیاز تحلیل‌گران برای رسیدن به سود را در اختیارشان قرار دهد.
 • معامله‌گران از تحلیل تکنیکال در نمودارها برای یافتن نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند.
 • تحلیل تکنیکال بر این فرض استوار است که قیمت موجود در نمودار تمامی اطلاعات در دسترس را بازتاب کرده است.

تحلیل تکنیکال چه چیزهایی را به شما می‌گوید؟

تحلیل تکنیکال یک عبارت کلی برای توصیف انواعی از استراتژی‌هایی است که بر تفسیر حرکات قیمت یک سهم بستگی دارند.

تحلیل تکنیکال بیشتر روی این موضوع تمرکز دارد که روند کنونی ادامه می‌یابد یا خیر؛ و یا در چه زمانی باز خواهد گشت. برخی از تحلیل‌گران تکنیکال از خطوط روند استفاده می‌کنند، برخی از اشکال کندلی و یکسری نیز از باندها و باکس‌هایی (boxes) که با استفاده از ریاضیات به تصویر کشیده شده‌اند، استفاده می‌کنند.

بهترین روش‌های یادگیری تحلیل تکنیکال چیست؟

بیشتر تحلیل‌گران تکنیکال از یک سری از ابزارها برای یافتن نقاط احتمالی ورود و خروج در معاملات استفاده می‌کنند.

حرکات قیمت در نمودار می‌تواند نشان‌دهندهٔ یک نقطهٔ ورود برای یک فروشنده (short seller) باشد اما معامله‌گر به بررسی میانگین‌های متحرک در بازه‌های زمانی مختلف پرداخته تا بتواند احتمال این شکست قیمتی به سمت پایین را تأیید کند.

یک تاریخچهٔ مختصر از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال سهام و روندها صدها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اروپا ژوزف دلاوگا (Joseph de la Vega) از تحلیل تکنیکال ابتدایی و تکنیک‌های آن برای پیش‌بینی بازارهای هلند در قرن هفدهم استفاده کرد.

تحلیل تکنیکال در فرم مدرن خود بسیار به افرادی مانند چارلز داو (Charles Daw)، ویلیام همیلتون (William P. Hamilton)، رابرت رئا (Robert Rhea)، ادسون گود (Edson Gould) و بسیاری دیگر از افراد مانند نیکلاس دارواس (Nicolas Darvas) مدیون است.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال سهام و روندها صدها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اروپا ژوزف دلاوگا (Joseph de la Vega) از تحلیل تکنیکال ابتدایی و تکنیک‌های آن برای پیش‌بینی بازارهای هلند در قرن هفدهم استفاده کرد. تحلیل تکنیکال در فرم مدرن خود بسیار به افرادی مانند چارلز داو (Charles Daw)، ویلیام همیلتون (William P. Hamilton)، رابرت رئا (Robert Rhea)، ادسون گود (Edson Gould) و بسیاری دیگر از افراد مانند نیکلاس دارواس (Nicolas Darvas) مدیون است.

این افراد چشم‌انداز جدیدی در خصوص بازارها ارائه کرده‌اند. آنها به‌جای اینکه بازارها را با استفاده از خصوصیاتی که در مورد شرکت‌های مدنظر موجود است توصیف کنند، به‌شکل موجی به‌تصویر کشیده‌اند که دارای نقاط قله و کف (highs and lows) می‌باشند.

کلکسیون وسیعی از تئوری‌های تحلیل تکنیکال ابتدایی جمع‌آوری شده و در کتابی با نام «تحلیل تکنیکال روندهای بازار سهام» نوشته رابرت دی ادوارد و جان مگی (John Magee) منتشر شد.

پنج مورد از قوی‌ترین الگوهای شمعی در تحلیل تکنیکال کدامند؟

الگوهای کندلی به دوران تاجران ژاپنی برمی‌گردند که به دنبال الگوهای معاملاتی برای معامله برداشت‌های برنج خود بودند. مطالعه این الگوهای تاریخی در دهه 1990 و هم‌زمان با ابداع معامله‌گری روزانهٔ اینترنتی در آمریکا محبوب شد.

سرمایه‌گذاران اطلاعات تاریخی سهام را برای کشف الگوهای جدید برای استفاده در معاملات پیشنهاد شده جست‌وجو کردند.

الگوهای بازگشتی کندلی (candlestick reversal patterns) یکی از مهم‌ترین موارد برای سرمایه‌گذاران می‌باشند. همچنین الگوهای متعدد دیگری نیز در نمودار وجود دارند. الگوی دوجی (doji pattern) و الگوی پوشا (engulfing pattern) هر دو یک بازگشت قیمت نزولی قریب‌الوقوع را پیش‌بینی می‌کنند.

چگونه از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

اصل اساسی در تحلیل تکنیکال این است که قیمت بازار تمامی اطلاعات در دسترس که بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهند را به‌نمایش می‌گذارد. به‌همین دلیل نیازی به بررسی اقتصاد، موارد بنیادی و یا توسعه‌های انجام‌شده نیست زیرا تمامی آن‌ها از پیش در قیمت سهم لحاظ شده‌اند.

به‌طور کل تحلیل‌گران تکنیکال باور دارند که قیمت‌ها در روندهایی مشخص حرکت می‌کنند و تاریخ نیز تمایل به تکرار دارد، به‌خصوص زمانی که به بحث روان‌شناسی کل بازار می‌رسیم. دو نوع اصلی از تحلیل تکنیکال شامل بررسی الگوهای نموداری و استفاده از اندیکاتورهای تکنیکالی است.

الگوهای نموداری اَشکالی ذهنی از تحلیل تکنیکال هستند که در آن تحلیل‌گران سعی می‌کنند تا با بررسی الگوهایی مشخص، مناطق حمایت و مقاومت در نمودار را شناسایی کنند.

استراتژی‌های تحلیل تکنیکال برای افراد تازه‌کار کدامند؟

این الگوها که زیربنایشان فاکتورهای روان‌شناسی است برای پیش‌بینی جهت حرکت قیمت‌ها پس از شکست این الگوها در قیمت و زمانی مشخص، طراحی شده‌اند. برای مثال، یک الگوی مثلث بالارونده (ascending triangle) که الگویی صعودی است نشان‌دهندهٔ نقاط کلیدی مقاومت در نمودار است. هرگونه شکست از این مقاومت می‌تواند منجر به حرکات چشم‌گیر با حجم معاملاتی بالا شود.

اندیکاتورهای تکنیکال، شکلی آماری از تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌روند. این اندیکاتورها فرمول‌های ریاضی متعددی را بر اطلاعات قیمت و حجم معاملاتی اعمال می‌کنند.

معمول‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال میانگین‌های متحرک (moving averages) هستند که اطلاعات قیمتی را برای تشخیص روندها تعدیل می‌کنند.

برای آشنایی با انواع اندیکاتورهای تکنیکال میانگین‌های متحرک می‌توانید مقالات «میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال چیست؟» و «میانگین های متحرک نمایی دوگانه در تحلیل تکنیکال چیست؟» و «میانگین متحرک نمایی (EMA) در تحلیل تکنیکال چیست؟» و «اندیکاتور همگرایی-واگرایی میانگین متحرک – مکدی – در تحلیل تکنیکال چیست؟» مطالعه نمایید.

اندیکاتورهای تکنیکال پیچیده‌تر شامل اندیکاتور همگرایی و واگرایی میانگین‌های متحرک (Moving Averages Divergence Convergence – MACD) هستند که به‌شکلِ تعاملی از چندین میانگین متحرک به نمایش درمی‌آید. بسیاری از سیستم‌های معاملاتی براساس اندیکاتورهای تکنیکالی طراحی شده‌اند زیرا که آن‌ها می‌توانند به‌شکل مقداری مورد محاسبه قرار بگیرند.

تفاوت بین تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال دو جناح بزرگ در دنیای مالی به‌شمار می‌روند. با وجود این‌که تحلیل‌گران تکنیکال باور دارند که بهترین روش بررسی بازار تعقیب روند است، تحلیل‌گران بنیادی باور دارند که بازار به ارزش سهام اهمیت زیادی نشان نمی‌دهد.

تحلیل‌گران بنیادی بدون توجه به روندهای نمودار برای یافتن ارزش ذاتی سهم هر شرکت به بررسی ترازنامه و اطلاعات شرکت در بازار می‌پردازند.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل‌گران بنیادی بدون توجه به روندهای نمودار برای یافتن ارزش ذاتی سهم هر شرکت به بررسی ترازنامه و اطلاعات شرکت در بازار می‌پردازند اما تحلیل گران تکنیکال باور دارند که بهترین روش بررسی بازار تعقیب روند است و مشاهده روند حرکت نمودارها و قیمت‌ها.

نمونه‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران موفق وجود دارند که از تحلیل بنیادی و یا تحلیل تکنیکال برای معامله‌گری استفاده کرده‌اند، حتی دسته‌ای از آن‌ها وجود دارند از هر دو نوع این تحلیل بهره می‌برند.

تفاوت تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال چیست؟

هرچند به‌صورت کلی تحلیل تکنیکال سرعت سرمایه‌گذاری شما را بالاتر می‌برد، در حالی که تحلیل بنیادی معمولاً برای تصمیم‌گیری نیاز به زمان بیشتری داشته و باید برای بررسی‌های مورد نیاز کار بیشتری انجام شود.

محدودیت‌های تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال محدودیت‌هایی مشابه با هر استراتژی که بر تریدرهای خاص معاملاتی استوار است دارد. ممکن است نمودارها به غلط تحلیل شوند. ممکن است الگوها با حجم معاملاتی پایین تشکیل شوند. ممکن است بازهٔ زمانی میانگین‌های متحرک‌تان – بسته به نوع معامله‌ای که انجام می‌دهید – بیش از حد طولانی یا بیش از حد کوتاه باشد. به‌غیر از این موارد، تحلیل تکنیکال سهام و روندها محدودیت‌های به‌خصوصی دارد که مختص به‌خودش می‌باشند.

هرچه استراتژی‌های تحلیل تکنیکال، ابزارهایی تحلیل تکنیکال و تکنیک‌های مورد استفاده در آن بیشتر مورد استفاده عموم قرار می‌گیرند، تأثیر بیشتری بر روی حرکات قیمت در بازار می‌گذارند. برای مثال، آیا آن الگوی سه کلاغ سیاه (three black crows) براساس اطلاعاتی که یک بازگشت قیمتی را توجیه می‌کنند تشکیل شده یا اینکه معامله‌گران به‌طور کلی باور دارند که باید یک بازگشت قیمتی به سمت پایین، پس از شکل‌گیری این الگو انجام شود؟ باوری که می‌تواند آن‌ها را مجاب کند تا وارد یک موقعیت معاملاتی فروش (short position) شوند.

با وجود اینکه این یک سؤال مهمی است، یک تحلیل‌گر تکنیکال به این موارد تا زمانی که مدل معاملاتی‌اش به‌درستی کار می‌کند، اهمیتی نمی‌دهد.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در این حوزه هستید می‌توانید از نقشه راهنمای دیجی کوینر به نام «درخت یادگیری» دیدن نمایید که از نقطه ابتدایی تا انتهای مسیر را ریل گذاری کرده است.

شما با مطالعه درخت یادگیری تا حد مطلوبی دانش خود را افزایش داده‌اید اما برای حرفه ای شدن و انجام معاملات در این بازار نیاز به یک راهنمای مجرب و با تجربه دارید. مجموعه دیجی کوینر بر آن است که با برگزاری کلاس‌های آموزشی تجریبات چند ساله خود را در اختیار هم وطنان عزیز قرار دهد تا در این بحران اقتصادی بتوانند در آمد دلاری کسب نمایند. (تاریخ برگزاری کلاس‌ها متعاقبا از طریق وب‌سایت اعلام خواهد شد.)

34 دیدگاه دربارهٔ «تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟»

 1. یعنی با خوندن روند نمودارها میتونیم قیمتارو پیش بینی کنیم؟ منطقی این به نظرتون با عقل جور در میاد؟

  1. بله اینکه به این باور برسید لازمش اینه که مقداری با تحلیل تکنیکال آشنا بشید. نمودارهای قیمتی چیزی جز واکنش خریداران و فروشندگان نیستند.

 2. ی سری از افراد فقط یا تحلیل تکنیکال کار می‌کنند یا فاندامنتال در صورتی که این دو کنار همدیگه باید استفاده بشن. میخواستم بدونم شما هم هم نظر با من هستید؟
  پیشنهادتون چیه؟ به طور تخصصی هر کدوم رو یادبگیریم یا کنار هم از هر دو روش استفاده کنیم؟

  1. واقعیتی که وجود داره اینه که این دو دو پیامبر با دو دین متفاوت هستند. خیلی سخت میشه از رهنمون های هر دو پیامبر همزمان بهره برد. حالا مسئله اینه که تکنیکالیست ها بر این باورند که تمام اتفاقات و اخبار واکنش هاشون توی نمودار مشخص و قابل پیش بینی هستش و مطلب بعدی این مهم هست که به دست آوردن اخبار فاندامنتال نیازمند مطالعه جدی اخبار و به روز بودن در حوزه مالی ای که در آن مشغول هستیم داره.بارها دیدید یک تغییر قیمت ناگهانی در جفت های معاملاتی رخ داده و اخبار فاندامنتال بعد از اون رخداد به گوش ما رسیده.

 3. سلام و درود فراوان حداقل سرمایه برای صندوق‌های سرمایه گذاری چقدر است؟ محدودیت سرمایه داره؟ ممنون میشم جواب بدید. بعد ی مورد دیگه صندوق های سرمایه گذاری با هم تفاوت دارند؟

  1. اگر منظورتون از صندوق های سرمایه گذاری بازارهای مالی متفات هستش پاسخ بله است. هر کدام از بازارهای مالی شبیه به یک زمین بازی هستن. این شمایید که با مطالعه این بازارها تصمیم میگیرید تو کدوم بازار فعالیت کنید. در پاسخ به محدودیت سرمایه باید گفت جواب هم خیر هست هم بله. به عنوان مثال جفت ارز بیتکوین به دلار را در معاملات اسپات باید حداقل با سرمایه بیشتر از 10 دلار انجام دهید ولی موضوع به اونجایی برمیگرده که بازی اعداد همواره صادق هستند. ابزار کار شما پول می باشد و حجم ورود اولیه شما به طبع در سودهای شما تاثیرگذار است.

 4. میخواستم بپرسم شما کلاس های آموزشی هم برگزار میکنید؟ اکثر آموزشگاه ها به دروغ و فروختن رویا و آرزو جیب مردم رو خالی میکنن. مطالب سایتتون رو دیدم هر جاشو که نگاه میکنم صحبت از مطالعه کسب تجربه علم در این زمینس. چیز تخیلی و آرزو قرار ندادید داخل سایت خیلی ممنون که همچین فرهنگی رو دارید میسازید.

  1. این ویروس از یکی از همکاران مجموعه به سایر همکاران منتقل شده. امیدواریم بتونیم بهش عمل کنیم. در ازتباط با کلاس ها و لزوم برگزاری آنها بعد از ارائه مقدمات بازارهای مالی در سایت و شبکه های اجتماعی تصمیم گرفته خواهد شد و متعاقبا اعلام خواهد شد.

 5. ببخشید همکار گرامی شما مقالات و متون رو صرفا ترجمه می‌کنید یا از علم و تجربتون هم داخل مقالات استفاده می‌کنید؟ ی سوال دیگه اینکه منبع مطالبتون از کجاس؟ اگه لطف کنید منبعتون رو معرفی کنید ی بررسی کنیم ببینم واقعا معتبر هست یا نه بازم ممنون.

  1. در بسیاری از مقالات امانت داری در ترجمه جزء اصول اخلاقی مجموعه بوده. در بحث استفاده از تجارب تنها در نقاطی که موضوعات علمی نیاز به بومی سازی برای کاربران ایرانی داشته است این اتفاق افتاده. منبع مقالات ما در زیر هر کدام از مقالات درج شده و سایت های به روز و مرجع این حوزه هستند.

 6. سری آموزش در مورد تحلیل تکنیکال داخل سایتتون قرار میدید؟ یا مطابی که از صفر تا صد رو توضیح داده باشه و ی منبع خوب برای آدمای مبتدی باشه؟ مثلا صفحه ای باشه که از شروع کار تا انتهاش رو گفته باشه؟

  1. این مهم رو از صفحه اینستاگرام شروع کردیم. به زودی تمامی ویدئوها بر روی سایت قرار داده خواهد شد. در تلاشیم تا کلیه موضوعات مهم در تحلیل نکنیکال را به صورت صفر تا صدی با یک سیلابس علمی و معتبر ارائه دهیم. در ضمن سیر مطالعاتی بازارهای مالی را با مقالات تراز اول بر روی سایت با عنوان درخت یادگیری بارگزاری کرده ایم.

 7. سلاملکم استفاده از تحلیل تکنیکال داخل بورس ایران جواب میده؟ با این اوضاع مملکت میشه رو تحلیل تکنیکال حساب کرد؟

  1. علم تحلیل تکنیکال در کلیه بازارهای مالی قابل استفاده هستند. اگر منظور از جواب دادن کسب سود صرفا با استفاده از تحلیل تکنیکال است نمی توانم به آن پاسخ دقیقی بدهم و بیشتر تمایل دارم بگویم خیر. بایت این موضوع که بورس ایران بسیار بسیار دستخوش اتفاقات، صحبت ها، دستکاری های دست اندرکاران قرار می گیرد. اما در نگاه کلی تر اگر از نوسانات هیجانی و موقت بگذریم در بورس ایران با نگاه بلند مدت تر تحلیل تکنیکال جوابگو می باشد.

 8. سودی که از بورس نصیبمون میشه از نظر شرعی حلال؟ تحلیل تکنیکال خلاف نیست ازش استفاده کنیم؟ ببخشید هیچ اطلاعاتی تو این زمینه ندارم ی راهنمای جامع و کامل میتونید معرفی کنید واسه شروع؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله بورس و کلا بازارهای مالی شیوه جدید از کسب درآمد حلال هستش و برای یادگیری کامل این بازار و تحلیل تکنیکال میتونید توی دوره های آموزشی ما شرکت کنید

    1. به دلیل شیوع ویروس کرونا هنوز امکان برگزاری حضوری کلاس‌ها امکان پذیر نیست. برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین از طرق سایت و شبکه‌مجازی اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد/.

   1. خیلی ممنون از مقاله عالیتون ی سوال دارم از کجا میتونم یادگیری تحلیل تکنیکال رو شروع کنم؟ مطالبی راجب تحلیل بنیادی داخل وب ساییتون دارید؟

    1. سلام در صفحه اصلی سایت تحت عنوان درخت یادگیری طبقه بندی مناسبی را برای یادگیری تحلیل تکنیکال قرار دادیم. همچنین در اینستاگرام مجموعه با یک سیر علمی مطالب از آغاز منتشر شده اند و بزودی در سایت نیز بارگذاری می شوند. در ارتباط با تحلیل بنیادی تعاریف و مراجه های معتبر در سایت با استفاده از مقالات بسیار خوب توضیح داده شده است. اما مطالب تحلیل بنیادی بعد از ماهیت آن ها شامل اخبار و پیگیری آن ها می شود که نیاز به بروز بودن دارد.

   2. با استفاده از تحلیل تکنیکال بر حسب تجربه ای که دارید چند درصد از تحلیل ها معمولا درست از آب در میاد؟ درصد دقیق نمیخوام به طور میانگین چقدر میشه؟

    1. کتابهای علمی درصد 60 موفقیت را در مرجع های مختلف زیاد ذکر کرده اند. این عدد با توجه به شرایط بازارها و همراه شدن شما با بازارهای مالی ممکن است متغیر باشد. همواره 50/ 50 بودن موفقیت و شکست واضح و بدیهی است. علم تحلیل تکنیکال در تلاش است این عدد را از 50 به 60 برساند. باقی درصد ها به حالات روحی، موجودی سرمایه و روانشناسی معامله گری شما بر میگردد.

   3. تحلیل تکنیکال جان مورفی چی هست؟ میشه یکم اطلاعات راجبش بدید؟ خیلی در مورد تحلیل تکنیکال جان مورفی شنیدم اما دقیق نفهمیدم چه کاربردی داره.

    1. تحلیل تکنیکال جان مورفی یکی از معتبرترین و قدیمی ترین کتابهای مطالعه در موضوع بازارهای مالیست.تمام شنیده ها و اصرارها را ملاک قرار دهید و این کتاب را مطالعه بفرمایید ضرر نخواهید کرد.

   4. تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیه؟ منظورم تفاوت اصلیشون. خودتون از کدوم نوع تحلیل استفاده می‌کنید؟

    1. سلام دوست عزیز
     در تحلیل بنیادی شما فقط از اخبار پیروی میکنید و روند بازار رو پیش بینی میکنید اما در تحلیل تکنیکال شما با استفاده از ابزارها و چارت قیمت می تونید جهت بازار رو تعیین کنید.
     تیم دیجی کوینر از تحلیل تکنیکال بیشتر استفاده میکنه.

     1. واقعا مقاله تحلیل تکنیکال چیست مقاله عالی بود. عشق تحلیل تکنیکالم اگه طمع کار نباشی خیلی راحت میتونی به در آمد برسی.

     2. ریسک تحلیل تکنیکال مواقعی که بازار هیجانی خیلی زیاده. این مواقع باید تحلیل فاندامنتال هم در نظر گرفت.

      1. بله قطعا همینطور. داشتن یک دانش نسبی از تحلیل فاندامنتال برای مواقعی که بازار رفتار هیجانی داره لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.