پرش به محتوا

خبر جدید از کمک یک میلیونی به کودکان زیر 5 سال / «به ما از مرکز بهداشت زنگ زدند!»

ایده خبر، روز گذشته در گزارشی به این سوال جواب داد که ماجرای کمک یک میلیونی به فرزندان زیر 5 سال چیست؟ گزارشی که براساس آن برخی از مخاطبان اعلام کرده بودند پیامی برای آنها ارسال شده که کد ملی فرزند زیر پنج سال خود را به شماره 3031 ارسال کنند تا وام یک میلیون تومانی بلاعوض به حساب آنها واریز شود. خبری که نهایتا مشخص شد صحت ندارد و یک شوخی بوده است.
اما بعد از انتشار این گزارش، برخی از مخاطبان خبر دادند که از طرف مرکز بهداشت محل سکونتشان، با آنها تماس گرفته شده و شماره شبای سرپرست خانوار را از آنها گرفته‌اند تا کمک مالی برای آنها واریز شود.
ماجرای شماره 4030 چیست؟
آنگونه که یکی از مخاطبان ایده خبر در شهرستان پل‌دختر در خرم‌آباد خبر داده دو روز گذشته از شماره 4030 با او تماس گرفته‌اند و خواسته‌اند که شماره شبای کارتی که یارانه خانوار به آن واریز می‌شود را اعلام کنند تا کمک مالی به حساب آنها واریز شود.
پیگیری‌های ایده خبر نشان می‌دهد شماره 4030 مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام است. اپراتور باین سامانه به خبرنگار ایده خبر می‌گوید تماس از طرف شماره 4030 به معنای تماس از طرف مرکز بهداشت و درمان است. پس احتمالا این تماس از طرف مرکز بهداشت شهرستان خرم‌آباد بوده اما از طرح کمک معیشتی خبری ندارد.
تماس با  ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت و بنیاد احسان برکت و حتی وزارت بهداشت و درمان بی‌نتیجه است و هیچکدام از این نهادها پاسخی برای این مساله ندارند. تنها نهاد پاسخگو مرکز بهداشت خرم‌آباد است که خبر واریز وام یک میلیونی را شایعه می‌داند و می‌گوید این خبر تکذیب شده است.
کمک یک میلیونی مراکز بهداشت؟
اما برخی از مخاطبان ایده خبر خبر داده‌اند که این طرح توسط مراکز بهداشت در حال انجام است و اگر خانواده‌ای کودک داشته باشد که بر اساس نمودار رشد، دارای سوتغذیه باشد، احتمالا کمک مالی و یا غذایی دریافت می‌کند.
در ادامه پیام مخاطبان ایده خبر را می‌خوانید:
«در بهداشت منطقه ما هرکی که بچه زیرپنج سال داشت ازشون شماره شبا و شماره حساب گرفتن و گفتن یه طرح به ما ابلاغ کردن قراره کمک کنن.»
«مراکز بهداشتی شماره شبای حساب میگرفتن از مردم. البته گفتن که طرح از طرف بنیاد حاج قاسم سیمانی است.»
«میگن خبر کمک راسته چرا که تو مراکز بهداشت اسم نویسی می‌کنند. طرح از طرف دختر حاج قاسمه!»
«خبر صحت داره اما ماجرا اینه که کودکانی که در نمودار کارت بهداشتب، روند رشد آنها نزولی باشه. یعنی سوتعذیه داشته باشن. به عنوان کمک خرج شیر خشک و …. وام بلاعوض 1 میلیونی داده شده.»
«واسه مازنگ‌ زدن از بهداشت واسه بچه زیر چهار سال شماره شبا دادیم. اما وقتی با هجمه مردم طرف شدن احتمالا تکذیب شد.»
«اصلا نیاز نیست به سامانه پیامک کنید برید بهداشت محلتون و موضوع درخواست بدید. اگه بچه واجد شرایط باشه بهش تعلق میگیره.»
«از طرف بهداشت محلمون به من زنگ زدن وشماره شباگرفتن. من کاملا اون خانم رو می شناختم که کارمند بهداشت هست واطلاعات رو ازمن گرفت.»
«اطرافیان من همه گرفتن و کاملا صحت داره.»
«ما که به بهداشت مراجعه کردیم .اسممون نوشتن وشماره حساب گرفتن وگفتن قراره ۱۲۰ تومن برا بچه هایی که سو تغذیه وکمبود وزن دارن پرداخت میشه . پیامک نمیدونم ولی مراکز بهداشت مناطق محروم همچین چیزی بوده و پولم واریز شده براشون الانم مرحله دوم دارن اسم مینویسن
« به منم از بهداشت زنگ زدن رفتم حضوری ثبت شد.»
اعتماد نکنید دروغ است!
اما در مقابل برخی دیگر از کاربران می‌گویند نباید به این تماس‌ها اعتماد کرد و شماره حساب داد.
«اصلا اطلاعات شخصی خود را به کسی ندید تو شهر قم میگن پست بانک ۲۰۰هزارتومان به هر شماره ملی میده اما این هم کلاه برداری هستش به هیچ وجه شماره ملی خود را به غریبه یا شماره بیگانه ندهید.»
«من شماره ملی مامانمو فرستادم کسی جوابمو نداد.»
«خودم میخواستم برم ثبت نام کنم حال که این مطلب تجارت نیوز خوندم منصرف شدم لطفا مخابرات جلوی چنین شایعات بی پایه و اساس و بگیرد.»
«من فرستدم جواب دادن گفتن از طریق پیام به شما اطلاع میدهیم یعنی دورغه.؟»
«ماهم فرستادیم حالا حسابو خالی میکنن؟»
«این پیامک برای من اومد نوشته بودکودکان زیر ۱۰سال. ازاول هم میدونستم کلکه انجام ندادم.»