پرش به محتوا

چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟

چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟

با مطالعهٔ این مقاله متوجه خواهید شد که دستگاه‌های ماینر بیت کوین چگونه کار کرده و معنی استخراج را خواهید آموخت. برای شناخت و درک این مباحث، ابتدا می‌بایست از مرحلهٔ تئوری عبور کرده و سپس به مرحلهٔ عمل رسید. چگونه می‌توانید یک ماینر ‌بیت کوین را راه‌اندازی کرده و شروع به استخراج رمز ارز کنید؟ به‌منظور این کار در ابتدا می‌بایست در خصوص انتخاب سخت‌افزار مناسب تصمیم‌گیری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «استخراج بیت کوین» دیدن نمایید.

زمانی که قصد انتخاب این سخت‌افزار را دارید باید در مورد دو نکتهٔ مهم فکر کنید:

هش‌ریت (HashRate) یا قدرت هش، تعداد محاسباتی است که سخت‌افزار شما می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. منظور از انجام محاسبات همان تلاش برای حل مسئلهٔ ریاضیاتی است. هش‌ریت برحسب مگاهش، گیگاهش و تراهش بر ثانیه (MH/sec، GH/sec و TH/sec) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه هش‌ریت شما بالاتر باشد، احتمال اینکه شما یک بلوک را حل کنید افزایش می‌یابد. در سایت بیت کوین ویکی می‌توانید به اطلاعات کافی در مورد هش‌ریت دستگاه‌های مختلف دست یابید.

هش چیست؟

زمانی که می‌خواهید یک سخت‌افزار را انتخاب کنید بهتر است نگاهی به میزان مصرف انرژی آن ابزار بیندازید. نیروی لازم برای انجام این محاسبات از الکتریسیته تأمین شده و مصرف الکتریسیته نیز هزینه‌بَر است. اگر تمام پول شما صرف الکتریسیته برای استخراج ارز شود در این صورت کار استخراج برای شما به‌صرفه‌ نخواهد بود.

برای محاسبهٔ این موضوع که به‌ازای هر وات انرژی مصرفی چند هش دریافت می‌کنید، مقدار هش را بر تعداد وات تقسیم کنید.

برای مثال، اگر شما یک ابزار 500 GH/sec با مصرف انرژی 400 وات در اختیار دارید، آنگاه به‌ازای هر وات شما 1.25 GH/sec هش دریافت می‌کنید. برای بررسی میزان هزینه‌های مصرفی می‌توانید قبض برق خود را چک کرده یا از ماشین‌حساب آنلاین محاسبهٔ قیمت برق استفاده کنید.

با این وجود، در اینجا به شما یک هشدار رسمی در خصوص استفاده از کامپیوتر برای ران ‌کردن سخت‌افزار استخراجی می‌دهیم. علاوه بر ماینر بیت کوین، کامپیوتر شما نیز از برق استفاده می‌کند و شما می‌بایست این فاکتور را در محاسبات خود اعمال کنید.

سه دسته سخت‌افزار برای ماینرهای بیت کوین وجود دارد: GPUها، FPGAها و ASICها. در بخش بعدی به بررسی جزئیات دقیق این موارد می‌پردازیم.

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

استخراج بیت کوین با CPU/GPU

کم‌‌توان‌ترین سخت‌افزار استخراج بیت کوین، کامپیوتر شماست. از نظر تئوری، می‌توانید از CPU کامپیوتر برای استخراج بیت کوین استفاده کنید. اما در عمل، این روش در مقایسه با استانداردهای امروزی بسیار کُند بوده که آن ‌هم امتیاز خاصی برای آن محسوب نمی‌شود.

چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟

شما می‌توانید با افزودن سخت‌افزار گرافیکی به کامپیوتر رومیزی خودتان نرخ هش بیت کوین خود را افزایش دهید. کارت‌های گرافیکی، واحدهای پردازش گرافیکی (GPUها) را شکل می‌دهند. این واحدها برای رفع مسائل ریاضیاتی طراحی شد‌ه‌اند، در نتیجه می‌توانند تمام چندضلعی‌های پیچیدهٔ مورد نیاز در بازی‌های ویدئویی پیشرفته را محاسبه کنند.

یکی از نکات خوب در رابطه با GPUها این است که در این واحدها دست شما برای انتخاب گزینه‌های مختلف باز است. برخلاف سایر گزینه‌هایی که بعداً در خصوص آن‌ها بحث خواهیم کرد، علاوه بر پردازش بیت کوین، از این واحدها می‌توان در پردازش سایر رمز ارزها نیز استفاده کرد. به‌عنوان مثال، لایت کوین از یک الگوریتم کاری متفاوت با بیت کوین به نام اسکریپت (رمزنگاری) استفاده می‌کند. اسکرپیت به‌گونه‌ای بهینه‌سازی شده تا مورد پسند CPUها و GPUها باشند. همین امر باعث می‌شود تا ماینرهای GPU به یک گزینهٔ خوب برای کسانی که قصد سوییچ و اتصال بین ارزهای مختلف را دارند تبدیل شود.

این روزها روش استخراج با GPUها کنار گذاشته شده است. با رونمایی از دستگاه‌های ASIC سختی شبکه به‌شدت ارتقا یافته است. ارتقا سختی شبکه به‌حدی بوده که کارت‌های گرافیکی دیگر قابلیت رقابت با این روش را ندارند.

استخراج بیت کوین با FPGA

FPGA یک مدار یکپارچه است که به‌گونه‌ای طراحی شده تا پس از ساخت بتوان آن را پیکربندی و تنظیم کرد. این قابلیت، تولید‌کنندهٔ سخت‌افزار استخراجی را قادر می‌سازد تا تراشه‌ها را به‌صورت حجمی خریداری کرده و قبل از قراردادن آن بر روی تجهیزات خود، اقدام به سفارشی‌سازی آن‌ها کند. از آنجایی که این تراشه‌ها به‌منظور استخراج سفارشی‌سازی می‌شوند، باعث بهبود عملکرد CPUها و GPUها می‌شوند. مشاهده شده که FPGAهای تک‌تراشه‌ای در بالاترین توان خود با توان حدود 750 MH/sec به عملیات پرداخته‌اند. البته می‌توان بیش از یک تراشه در یک جعبه قرار داد.

ماینر بیت کوین ASIC

ماینرهای اسیک دستگاه‌هایی هستند که استخراج بیت کوین را با سرعت بالا انجام می‌دهند. ASICها به‌طور خاص تنها برای انجام یک کار طراحی شده‌اند: استخراج بیت کوین با سرعت سرسام‌آور و مصرف انرژی نسبتاً کم. از آنجایی که این تراشه‌ها به‌طور ویژه برای کار استخراج طراحی و ساخته شده‌اند، دستگاه‌های گرانی محسوب شده و زمان زیادی صرف ساخت آن‌ها می‌شود. با وجود گران بودن، سرعت پردازش این تراشه‌ها بسیار بالاست. اکنون که در حال نگارش این مقاله هستیم، واحدهایی با سرعت 5-500 GH/sec به‌فروش می‌رسند، البته باید بگوییم که ارسال و حمل این تراشه‌ها به یک مشکل تبدیل شده است. در حال حاضر فروشندگان، ابزارهای ASIC با توان بسیار بالاتری تولید کرده‌اند که قادرند با سرعت 2TH/sec به عملیات استخراج بپردازند.

چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟

قبل از اقدام به خرید، قابلیت سوددهی پیش‌بینی‌شدهٔ ماینرِ خود را محاسبه کنید. برای این کار می‌توانید از ماشین‌حساب‌های مخصوص محاسبهٔ سودآوری استخراج که به‌صورت آنلاین در دسترس هستند استفاده کنید. در انجام این محاسبه شما می‌توانید پارامترهایی نظیر هزینهٔ تجهیزات، نرخ هش، مصرف برق و قیمت فعلی بیت کوین را به‌عنوان پارامتر ورودی در نظر گرفته و از آن‌ها برای محاسبهٔ مدت‌زمان بازگشت سرمایهٔ خود استفاده کنید.

یکی از پارامترهای کلیدی در اینجا، سختی موجود در شبکه است. این متریک سطح سختی حل بلوک‌های تراکنش را تعیین کرده و بسته به هش‌ریت متفاوت است. اساساً به دلیل ورود ابزارهای ASIC به بازار، احتمالاً مبحث سختی شبکه نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین بهتر است این متریک را به محاسبات خود افزوده تا ببینید وضعیت بازگشت سرمایهٔ شما در مقایسه با وضعیت بازگشت سرمایهٔ مورد پسند مردم چگونه است.

هنگامی که سخت‌افزار خود را انتخاب کردید، می‌بایست چندین کار دیگر نیز انجام دهید. بسته به اینکه کدام تجهیزات را انتخاب می‌کنید، برای استفاده از آن می‌بایست یک نرم‌افزار را ران کنید. عموماً هنگامی که از GPUها و FPGAها استفاده می‌کنید، به یک کامپیوتر میزبان جهت ران کردن دو چیز احتیاج خواهید داشت: بیت کوین کلاینت و نرم‌افزار استخراج‌.

بیت کوین کلاینت، نرم‌افزاری است که اطلاعات مربوط به شبکه و معاملات را ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار کامپیوتر شما را به شبکه متصل کرده و آن را قادر به هدایت تراکنش‌ها و ردیابی بلاک چین می‌کند. از زمان شروع می‌بایست زمانی را جهت دانلود بلاک چین بیت کوین صرف کنید. این نرم‌افزار اطلاعات را بین دستگاه ماینر و شبکهٔ بیت کوین تنظیم و توزیع می‌کند. نرم‌افزار استخراج بیت کوین، سخت‌افزار را وادار به انجام کارهای دشوار می‌کند. در این کارهای دشوار، سخت‌افزار از بلوک‌های تراکنش عبور کرده تا مسائل را برای نرم‌افزار حل کند. بسته به سیستم عامل شما، انواع مختلفی از نرم‌افزار در دسترس هستند. این نرم‌افزارها برای سیستم عامل‌هایی نظیر ویندوز، Mac OS X و غیره در دسترس هستند.

ممکن است شما برای اسیک ماینر خود نیازمند نرم‌افزارهایی باشید، اگرچه برخی مدل‌های جدیدتر اسیک، تنظیمات پیش‌فرض شامل آدرس استخر بیت کوین را دارا هستند. پس در نتیجه تنها کافی است تا شما دو شاخه را به برق متصل کنید.

یک توسعه‌دهندهٔ فعال سیستم عاملی را تولید کرده که به‌منظور اجرا بر روی Raspberry Pi (یک رایانه تک برد) طراحی شده است. این سیستم یک سیستم عامل کامپیوتری لینوکس با ابعاد یک کارت اعتباری و با هزینهٔ کم است که به‌گونه‌ای طراحی شده تا برق بسیار کمی مصرف کند. از این سیستم عامل می‌توان برای برق‌رسانی به یک ماینر متصل به USB استفاده کرد.

ماینرهای USB بیت کوین چگونه کار می کند؟

اکنون شما یک ماینر را راه‌اندازی کرده‌اید. خوش بحالتان! اما اگر با سایر افراد کار نکنید شانس بسیار کمی برای موفقیت در استخراج بیت کوین خواهید داشت. به‌عنوان مثال، برای کار با سایر افراد می‌توانید به یک استخر استخراج محلق شوید.

این روزها صنعت استخراج بیت کوین به‌جای عمل در سطح فردی، بر روی سطح استخری کار می‌کند. برخی از بزرگترین استخرهای ماینرهای بیت کوین عبارتند از F2Pool، Poolin، Slush Pool و AntPool.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.