پرش به محتوا

سومین تلاش بیت کوین برای پشت سر گذاشتن کانال ۲۴,۰۰۰ دلار؛ نظر تحلیلگران چیست؟

از دیروز و پس از اعلام خبر کاهش شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا (CPI) قیمت بیت کوین با افزایش بیش از ۸٪ تا ۲۴,۹۱۸ دلار افزایش یافته است. این برای سومین بار در ۲۰ روز گذشته است که بیت کوین برای شکستن محدوده مقاومتی ۲۴,۰۰۰ دلار تلاش می‌کند. در ۲ بار گذشته فشار فروش موجود در این ناحیه قیمت بیت کوین را کاهش داده بود. در حال حاضر تحلیلگران نظرات متفاوتی را در مورد این ناحیه قیمتی مهم دارند.
به گزارش ایده خبر و به نقل از کوین تلگراف، شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا (CPI) در روز گذشته برابر ۸.۵٪ اعلام شد که پایین‌تر از حد انتظارات بود. این شاخص در ماه گذشته برابر ۹.۱٪ اعلام شده بود. بسیاری از تحلیلگران کاهش این شاخص را به معنای کنترل تورم و عبور از پیک ماه ژوئن می‌دانند که بر اثر سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو ایجاد شده است.
در پی اعلام این خبر بازارهای مالی واکنش مثبتی از خود نشان دادند. چنان‌که شاخص‌های بازارهای سهام آمریکا از قبیل S&P500 و نزدک به ترتیب با ۲.۱٪ و ۱.۹٪ رشد مواجه شدند. قیمت بیت کوین نیز با حدود ۸٪ رشد اکنون در محدوده ۲۴,۹۱۸ دلار قرار دارد. این همان محدوده‌ای است که بیت کوین در هفته‌های اخیر در شکستن آن ناتوان بوده است.
تحلیلگر مطرحی با نام مستعار Il Capo of Crypto در توییتی به مقایسه وضعیت کنونی با ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) پرداخته است. او با انتشار نمودارهای قیمت بیت کوین در این ۲ بازه زمانی به شباهت‌های آن‌ها اشاره کرده است که آن‌ها را با خطوط روند نمایش داده است. مطابق این تحلیل بیت کوین حداکثر می‌تواند به محدوده ۲۵,۰۰۰ تا ۲۵,۵۰۰ دلار برسد و پس از آن ریزش‌های عمیق قیمتی آغاز خواهند شد.
مقایسه وضعیت قیمت بیت کوین در ۲ مقطع زمانی منبع: توییتر
این تحلیلگر در ادامه مسیر حرکت آینده بیت کوین را پیش‌بینی کرد که مطابق شکل زیر پس از برگشت خوردن از ناحیه اشاره شده، در حوالی ۲۳,۳۰۰ دلار خط روند حمایتی خود را بشکند و در نهایت از کانال صعودی خود خارج شود.
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
تحلیلگر دیگری با نام Trader Jibon در این خصوص اظهار داشت:
قیمت بیت کوین از کف قیمتی اخیر خود ۴۰٪ رشد کرده است. احتمال زیادی وجود دارد که اکنون دچار اصلاح قیمتی شود.

تحلیلگر مطرح دیگری با نام کریپتو تونی در توییتی به مقاومت ۲۴,۵۰۰ دلاری اشاره کرد که اکنون بیت کوین آن را شکسته است و در صورتی که کندل روزانه بیت کوین بالای این سطح بسته شود، می‌توان به ادامه روند صعودی بیت کوین خوش‌بین بود.

تحلیلگر دیگری با نام BTCfuel در توییتی به مقایسه وضعیت کنونی بیت کوین با ماه مارس (اسفند) سال ۲۰۲۰ پرداخته است. بیت کوین در آن زمان پس از یک افزایش مقطعی که از آن تحت عنوان تله گاوی نام برده می‌شود، حدود ۶۳٪ ریزش پیدا کرد و بلافاصله پس از رسیدن به کف قیمت روند صعودی به خود گرفت. نشانه این تغییر روند نیز شکستن خط روند نزولی (خط آبی) شکل گرفته در آن ریزش ذکر شده است. این تحلیلگر افزود اکنون نیز بیت کوین پس از رسیدن به کف ۱۷,۶۰۰ دلاری حدود ۶۳٪ ریزش را تجربه کرده است و اکنون به نظر می‌رسد که خط روند نزولی خود را نیز شکسته است.
مقایسه وضعیت قیمت بیت کوین در ۲ مقطع زمانی منبع: توییتر
آیا روند نزولی بیت کوین به انتها رسیده است؟
به صورت قطعی نمی‌توان پاسخی برای این سوال قائل شد. اما همانطور که در این مطلب گفته شد رفتار قیمتی بیت کوین هم شباهت‌هایی به پاییز سال گذشته پیدا کرده است که با ریزش سنگین قیمت مواجه شد و هم شباهت‌هایی به روند صعودی شکل‌گرفته در ماه مارس ۲۰۲۰ پیدا کرده است. شاید واکنش قیمت بیت کوین به ناحیه‌ای که اکنون در آن قرار دارد روشن‌کننده بسیاری از مسائل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *