پرش به محتوا

صندوق استیل چیست؟ مزایا، کاربردها و راهنمای جامع

فلزات اساسی یکی از صنایعی است که در سال‌های اخیر بازدهی بالاتری به نسبت شاخص کل بورس داشتند. فلزات درواقع دومین گروه بزرگ بازار سرمایه از لحاظ ارزش بودند که امکان سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کردند.
با تشکیل صندوق بخشی استیل، امکان کسب سود از مجموعه از سهام ارزشمند فلزات اساسی به وجود آماده است. این صندوق تحت مدیریت سبدگردان مفید بوده و ترکیبی از سهم‌های فلزی بازار را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است.
در ادامه این مقاله درباره صندوق بخشی، ترکیب دارایی‌ها در صندوق استیل، مزایای این صندوق و نحوه پذیره‌نویسی این صندوق صحبت خواهیم کرد.
صندوق بخشی چیست؟
صندوق بخشی (Sector Funds) یا صندوق سرمایه‌گذاری بخشی یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که به‌طور خاص در نوعی صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند؛ برای مثال صندوق بخشی استیل، در صنعت فلزات اساسی سرمایه‌گذاری کرده است. صندوق بخشی‌های دیگر می‌توانند در صنایع دیگر مانند پتروشیمی، املاک، غذایی و تکنولوژی و سایر صنایع سرمایه‌گذاری کنند.
سرمایه‌گذاری در فلزات چگونه است؟
ممکن است این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که سرمایه‌گذاری در فلزات چگونه است. باید گفت یکی از مزایای صندوق‌های بخشی ایجاد تنوع در بازار بورس است. این مسئله سبب می‌شود سلیقه‌های مختلف سرمایه‌گذاران در بازار بورس برطرف شود.
صندوق بخشی فلزات که با نام صندوق استیل شناخته می‌شود در راستای همین تنوع‌بخشی در بازار بورس بوده و با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های تولیدکننده فلزات ارزشمند سبب می‌شود سلایق مختلف سرمایه‌گذاران در بازار برطرف شود.
با این کار ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در سهم‌های تکی کاهش می‌یابد و در مقابل سود و بازدهی بیشتر می‌شود.
گفتنی است صنعت فلزات اساسی با داشتن 2/16 درصد از ارزش کل بازار، دومین صنعت بزرگ بازار سرمایه محسوب می‌شود و شرکت‌های حاضر در این صنعت از سهام بنیادی و ارزشمندی برخوردارند. فلزات اساسی ۲۶ نماد بورسی و ۲۳ نماد فرابورسی دارند.

ترکیب دارایی صندوق استیل چگونه است؟
ترکیب دارایی این صندوق به صورتی است که حداقل ۷۰ درصد از دارایی آن به موجودی در فلزات اساسی و حداکثر ۳۰ درصد آن به سایر صنایع تعلق دارد. مابقی بخش‌های دارایی این صندوق به دیگر دارایی‌ها مانند طلا، اوراق بهادار، اوراق قرضه و غیره اختصاص می‌یابد.
مزایای صندوق استیل چیست؟
یکی از مزایای بسیار مهم این صندوق، نقدشوندگی بالای آن است. این ویژگی در کنار سرمایه‌گذاری آسان و مدیریت حرفه‌ای از مزایای بسیار مهم این صندوق به شمار می‌رود. سرمایه‌گذاران می‌توانند با حداقل میزان سرمایه در یکی از پرپتانسیل‌ترین صنایع کشور سرمایه‌گذاری کنند.

پذیره‌نویسی صندوق استیل چگونه است؟
پذیره‌نویسی این صندوق در حال حاضر به پایان رسیده است. این پذیره‌نویسی در شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ انجام شد. با این حال سرمایه‌گذاران می‌توانند بعد از شروع معاملات ثانویه واحدهای صندوق را براساس قیمت روز خریداری کنند. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی استیل ۱۰۰ هزار تومان بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای این صندوق را خریداری کنند.
جمع‌بندی
صندوق استیل نوعی از صندوق‌های بخشی است. صندوق‌های بخشی نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که بر سهام یک صنعت خاص تمرکز می‌کنند. این صندوق‌ها در دسته صندوق‌های قابل معامله یا ETF قرار می‌گیرند.
یکی از صندوق‌های بخشی صندوق استیل است که بر صنعت فلزات اساسی متمرکز است. از مزایای این صندوق می‌توان به قابلیت نقدشوندگی بالا در کنار سرمایه‌گذاری آسان و مدیریت حرفه‌ای اشاره کرد. همچنین افراد می‌توانند با میزان سرمایه کم در صنعت فلزات اساسی که یکی از ارزشمندترین صنایع کشور به شمار می‌رود سرمایه‌گذاری کنند.
برای خرید صندوق استیل افراد می‌توانند پس از شروع معاملات ثانویه، واحدهای این صندوق را براساس قیمت روز خریداری کنند.
پرسش‌های متداول

صندوق استیل چیست؟

نوعی از صندوق‌های بخشی است که بر سهام صنعت فلزات اساسی متمرکز است. صندوق بخشی استیل در ذیل صندوق‌های قابل معامله یا ETF قرار می‌گیرد.

مزایای صندوق استیل چیست؟

نقد شوندگی بالا، سرمایه‌گذاری آسان و مدیریت حرفه‌ای از مزایای این صندوق به شمار می‌رود.

ترکیب دارایی صندوق استیل چگونه است؟

حداقل ۷۰ درصد دارایی تحت مدیریت این صندوق به سهام و حق تقدم در سهام موجود در صنعت فلزات اساسی و حداکثر ۳۰ درصد به سایر صنایع تعلق دارد.

به این مقاله امتیاز دهید

(۲۰۶ رای)

۴.۵

ترتیبی که برای خواندن مقالات صندوق سرمایه گذاری به شما پیشنهاد میکنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *