پرش به محتوا

لایوپیر (Livepeer) چیست؟ نحوه خرید و کیف پول‌ها

شرکت گری‌اسکیل که پیش‌تر صندوق بیت کوین راه‌اندازی کرده بود، در مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد که در حال ایجاد صندوق جدیدی با ارزهای دیجیتال غیر بیت کوین است. بیشتر ارزهای دیجیتالی که برای این صندوق تازه‌تأسیس انتخاب شده بودند، از ارزهای معروفی مانند چین لینک و فایل کوین بودند و انتخاب آن‌ها چندان تعجبی نداشت. اما یک مورد جدید بود که گویا حتی علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال را نیز غافل‌گیر کرد: لایو پیر (Livepeer).
در این باره: قیمت لحظه‌ای لایوپیر
لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که هدف آن ارائه خدمات پخش آنلاین ویدئو با کیفیت بالاتر و هزینه پایین‌تر است. برای این کار، وظایف کدگذاری که نیازمند منابع زیاد است، میان کاربرانی که قدرت پردازش رایانه خود را به شبکه وام می‌دهند، توزیع می‌شود.
مشارکت‌کنندگان در این شبکه، مثل سامان‌دهندگان (Orchestrators) که ویدئوها را کدگذاری می‌کنند و سپرده‌گذاران (Delegators) که برای تضمین نقدینگی توکن‌های LPT خود را سهام‌گذاری می‌کنند، مانند روش مرسوم اکثر سرویس‌های غیرمتمرکز، مشوق‌هایی دریافت می‌کنند.
واضح است که گری‌اسکیل ظرفیتی را در این ایده دیده است، اما واقعاً موضوع چیست؟ در این مقاله نگاهی به نحوه کار لایو پیر، چگونگی مشارکت کاربران و نحوه خرید توکن LPT می‌اندازیم.
لایوپیر چیست؟
لایوپیر؛ یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم که به حوزه پخش آنلاین کمک می‌کند.
لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که برای به حداقل‌رساندن هزینه‌های زیرساختی برای برنامه‌های ویدئویی پخش آنلاین (استریم) طراحی شده است.
لایوپیر دقیقاً یک پلتفرم ویدئویی که مواجهه مستقیم با مصرف‌کننده دارد، نیست؛ جایگزین غیرمتمرکز توئیچ (Twitch) یا یوتیوب (YouTube) هم نیست. بلکه یک راهکار پشت‌صحنه برای سازندگان نرم‌افزار است که وظیفه کدگذاری ویدئو یا تبدیل آن از یک فرمت به فرمت دیگر قبل از پخش، را میان رایانه‌های مشارکت‌کننده در شبکه توزیع می‌کند.
این شرکت مدعی است که می‌تواند هزینه‌های منابع را در مقایسه با روش‌های متمرکز و سنتی تغییر کدگذاری ویدئو را تا ۵۰ برابر کاهش دهد.
لایوپیر چگونه کار می‌کند؟
لایوپیر برای انجام درخواست‌های کدگذاری از سوی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به «سامان‌دهندگان» خود متکی است؛ یعنی کسانی که رایانه‌های خود را به این شبکه افزوده‌اند. این افراد منابع محاسباتی خود، یعنی قدرت پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی، را به همراه پهنای باندشان درازای کارمزد پرداخت‌شده به‌شکل رمز ارز در اختیار شبکه قرار می‌دهند.
لایوپیر هم‌راستا با اصطلاحی که برای ایجاد بلاک در بسیاری از پلتفرم‌های بلاک چین (مانند بیت کوین) مورداستفاده قرار می‌گیرد، این کاربران را «ماینر ویدئو» می‌نامد.
توسعه‌دهندگانی که برای تأمین قدرت برنامه‌های ویدئویی خود از شبکه لایوپیر استفاده می‌کنند، باید کارمزد خدمات کدگذاری و توزیع را با توکن لایوپیر (با نماد LPT) بپردازند. علاوه بر این، دارندگان توکن لایوپیر می‌توانند توکن‌های خود را برای سامان‌دهندگان سهام‌گذاری کنند تا «سپرده‌گذار» شوند. آن‌ها می‌توانند از این طریق کارمزد و پاداش کمتری برای مشارکت در شبکه کسب کنند، بدون اینکه مستقیماً در فرآیند کدگذاری درگیر شوند.
لایوپیر چه ویژگی خاصی دارد؟
پخش آنلاین ویدئو برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار پرهزینه است. این مورد، یکی از هزینه‌های پنهان است که مصرف‌کنندگان ممکن است مستقیماً آن را نبینند و متوجه آن نشوند، اما این هزینه‌ها ممکن است به‌صورت کارمزد خدمات، افزایش تبلیغات یا فروش داده‌هایشان به آن‌ها تحمیل شود.
لایوپیر می‌تواند با به‌حداقل‌رساندن این هزینه‌ها از طریق توزیع نیاز محاسباتی، انواع جدیدی از نرم‌افزارهای ویدئویی و مدل‌های تجاری را فراهم کند. در طرف دیگر این معادله، افراد می‌توانند قدرت محاسباتی خود را به اشتراک گذاشته و کارمزد و پاداش کسب کنند.
با لایوپیر چه‌ کاری می‌توان انجام داد؟
لایوپیر سرویسی نیست که مستقیماً در ارتباط با مصرف‌کنندگان باشد. از همین رو، کاربرانی که ویدئوهای کدگذاری‌شده توسط شبکه لایو پیر را [در پلتفرم‌های ویدئویی] تماشا می‌کنند، شاید اصلاً متوجه نقش لایوپیر در آن نشوند.
همان طور که گفته شد، این پلتفرم هزینه‌های محاسبات برای پیاده‌سازی عملکرد بهینه ویدئو در سرویس‌ها را کاهش می‌دهد و از این طریق، برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یک جایگزین بالقوه ارزان‌تر برای سرویس‌های متمرکز فراهم می‌کند. مشارکت‌کنندگان شبکه نیز می‌توانند در ازای اتصال رایانه‌هایشان به شبکه و یا سپرده‌گذاری توکن‌هایشان برای تضمین نقدینگی مشوق دریافت کنند.
این پلتفرم اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که در حال راه‌اندازی یک طرح آزمایشی استخراج مشترک با فایل کوین (Filecoin) است. براساس این طرح، ماینرهای فایل کوین این امکان را خواهند داشت که استخراج ویدئوی لایوپیر را هم انجام دهند.
نحوه خرید LPT
نمودار قیمت لایوپیر تا اوایل ۲۰۲۱
توکن LPT در حال حاضر با ریال قابل‌خرید نیست، چراکه این توکن چندان مطرح نیست و در سایت‌های صرافی ایرانی فهرست نشده است.
اگر از بایننس برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می‌کنید، خبر بد این است که در زمان نگارش این مقاله (اوایل ۲۰۲۱) هنوز صرافی بایننس این توکن را به فهرست خود اضافه نکرده است.
چند کاربر ایرانی در بخش نظرات وب‌سایت رمز ارز گفته‌اند که با رعایت موارد ضدتحریمی (مانند تغییر آی‌پی) و همان مواردی که برای بایننس رعایت می‌کنند، موفق شده‌اند از صرافی هات بیت (Hotbit.io) این ارز را خریداری کنند.
یونی سواپ (Uniswap) و بالانسر (Balancer) نمونه‌های دیگری از صرافی‌هایی هستند که از LTP پشتیبانی می‌کنند.
در هنگام کار با صرافی‌های خارجی حتماً ریسک تحریم و مسدودشدن حساب را در نظر بگیرید.
لیست تمام صرافی‌های لایوپیر را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.
کیف پول‌های لایوپیر
توکن لایوپیر یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین می‌توانید آن را روی تمام کیف پول‌های اتریوم ذخیره کنید.
در این باره: بهترین کیف پول‌های اتریوم
کیف پول تراست والت (Trust Wallet)، یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره لایوپیر است. خیلی راحت می‌توانید از داخل این نرم‌افزار که هم برای اندروید و هم برای iOS به‌رایگان قابل‌نصب است، توکن LTP را اضافه کنید.
فراموش نکنید لایوپیر یک توکن مبتنی بر اتریوم است، بنابراین اگر این توکن را روی کیف پول شخصی ذخیره کنید، برای انتقال آن نیاز به مقداری اتر هم خواهید داشت تا بتوانید کارمزد شبکه را پرداخت کنید.
همچنین نیاز به تأکید دوباره است که حتماً از کیف پول خود بک‌آپ بگیرید تا در صورت هرگونه مشکل برای نرم‌افزار یا دستگاه، بتوانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.
صندوق لایوپیر گری‌اسکیل
صندوق‌های مبتنی بر رمز ارز گری‌اسکیل، ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هستند که به‌منظور درگیر کردن سرمایه‌گذاران سنتی با ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند.
قیمت هر صندوق تقریباً از ارزش رمز ارز مرتبط با آن پیروی می‌کند و گری‌اسکیل مقدار قابل‌توجهی از هر سکه یا توکن را در این صندوق نگهداری می‌کند. سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری در یک صندوق، به‌طور واقعی مالک هیچ رمز ارزی نمی‌شوند، اما به‌صورت بالقوه می‌توانند از مزایای رشد ارزش آن بهره‌مند شوند.
شرکت گری‌اسکیل با ایجاد صندوق لایوپیر در حقیقت روی آینده LPT شرط‌بندی می‌کند؛ به این صورت که انتظار دارد ارزش آن با گذشت زمان افزایش یابد و سرمایه‌گذاران مایل به سرمایه‌گذاری در آن شوند. این شرکت تا مارس ۲۰۲۱ معادل ۸.۵ میلیون دلار LPT در اختیار دارد، اما موفقیت و رشد صندوق بیت کوین آن می‌تواند نشانه این باشد که این شرکت می‌تواند مبالغ چشمگیر بیشتری را جمع‌آوری کند.
آینده لایوپیر
موفقیت لایو پیر احتمالاً به توانایی آن در گسترش مقیاس برای پاسخگویی به تقاضاها بستگی دارد. اگر شبکه توزیع‌شده آن بتواند کیفیت خدماتی مشابه با گزینه‌های متمرکز را با هزینه کمتری ارائه دهد، می‌تواند با رشد نرم‌افزارها و پلتفرم‌های وب ۳ به گزینه قابل‌اتکاتری تبدیل شود.
نکته ناامیدکننده این است که سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل نمی‌تواند تضمینی بر موفقیت این پروژه باشد و همه‌چیز را زمان مشخص می‌کند. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، احتمال ضرر شدید را هم در نظر بگیرید.
لایوپیر تا مارس ۲۰۲۱ هنوز یک شبکه نسبتاً کوچک است و ۴۷ کدگذار به آن متصل هستند. اریک تانگ (Eric Tang)، مدیر ارشد فناوری لایوپیر، در ماه مارس توئیت کرد که این سرویس در ۳۰ روز بیش از ۱.۶ میلیون دقیقه فیلم را کدگذاری کرده است.
در ۳۰ روز گذشته بیش از ۱,۶۰۰,۰۰۰ دقیقه محتوای اصلی در شبکه لایو پیر ایجاد و پخش شده است. [قدرت] سازندگان در کنار تمرکززدایی متوقف شدنی نیست!اریک تانگ، ۲۱ مارس ۲۰۲۱
تیم لایوپیر
با این حال، لایوپیر تنها سرویسی نیست که سعی در استفاده از تمرکززدایی برای رفع مشکل هزینه‌های بالای پخش آنلاین ویدئو دارد. تتا (Theta) برترین سرویس در این زمینه است، اما از روش دیگری استفاده می‌کند. تتا از پهنای باند اضافی کاربران برای کمک به سرویس‌دهی پخش آنلاین به سایر کاربران استفاده کرده و در ازای پهنای باند اشغال‌شده، به کاربران با توکن تتا پاداش می‌دهد.
ویدئوکوین (VideoCoin) که خود را «ایر‌بی‌ان‌بی ویدئو» توصیف می‌کند، از لحاظ روشی به لایو پیر نزدیک‌تر است. این شبکه، وظایف محاسباتی را در میان گره‌های متصل به شبکه توزیع می‌کند. شبکه‌های عمومی‌تری نیز برای اشتراک قدرت محاسباتی غیرمتمرکز وجود دارند که از نیازهای ویدئویی (مانند رندر) پشتیبانی می‌کنند؛ مثل گولِم (Golem).
لایو پیر قصد دارد در نهایت کاملاً غیرمتمرکز شود، اما در حال حاضر تحت هدایت شخص حقوقی شرکت لایوپیر (Livepeer Inc) است که این شبکه را تأسیس کرده است. نقشه راه سال ۲۰۱۷ این شبکه که در بخش پرسش‌های متداول (FAQ) وب‌سایت رسمی لایو پیر «کمی قدیمی» توصیف شده، توضیح مفصلی ارائه داده که چگونه این شبکه درنهایت گسترش مقیاس داده و به‌تدریج عناصر متمرکز خود را از بین خواهد برد.
با رشد و بلوغ بازارهای وب ۳، خدمات زیرساختی غیرمتمرکز می‌توانند بسیار باارزش شوند. گری‌اسکیل روی این موضوع شرط بسته است که لایوپیر یکی از سرویس‌هایی خواهد بود که به تحول بازار پخش آنلاین ویدئو کمک می‌کنند و این رأی اعتماد می‌تواند به این شبکه کمک کند تا جایگاه برجسته‌تری نسبت به دیگر سرویس‌ها پیدا کرده و توسعه‌دهندگان بیشتری را وارد این فضا کند.
برای نگارش این مقاله، از مقاله‌ای در وب‌سایت دیکریپت کمک گرفته شده است. این مقاله صرفاً یک مقاله تحلیلی/آموزشی بوده و نباید به‌عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.