پرش به محتوا

سه مشکل احتمالی شبکه صاعقه بیت کوین

سه مشکل احتمالی شبکهٔ صاعقه بیت کوین

انتظار می‌رفت معرفی شبکهٔ صاعقه (Lightning Network or LN) بیت کوین که یک لایهٔ اضافی است که تراکنش‌های بیت کوین خارج از شبکه بلاک چین را پشتیبانی می‌کند، تحول بزرگی در دنیای رمز ارزها
ایجاد کند. وقتی شبکهٔ صاعقه (LN) در تمام نودها به‌کار گرفته شود، سرعت پردازش و تأیید تراکنش‌ها بالا خواهد رفت و هزینه‌های مربوط به شبکهٔ بلاک چین کاهش خواهد یافت.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد شبکه صاعقه یا لایتنینگ بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «شبکه لایتنینگ بیت کوین» را مطالعه نمایید.

سه مشکل احتمالی شبکه صاعقه بیت کوین

استفاده از شبکهٔ صاعقهٔ بیت کوین در ابتدای سال 2019 سرعت گرفت. در ژوئن 2019، با 977 نود، 1,827 کانال روی شبکهٔ صاعقهٔ بیت کوین در حال کار بود. اما این تعداد نسبتاً اندک نودهای شبکهٔ صاعقه بیت کوین هم نتوانست حریف خبرگزاری‌ها در تمجید از این شبکه به‌عنوان ناجی بیت کوین شود.

بیت کوین چیست؟

انتظارات رویاپردازانهٔ اولیه از این شبکه نیاز به تغییر دارد. با هر معیاری، این تکنولوژی هنوز نوپاست. این تکنولوژی در حال توسعه می‌باشد و مشکلات آن در حال حل شدن می‌باشد.

به گفتهٔ تادِئوس دریجا، که یکی از نویسندگان نامهٔ سفید شبکهٔ صاعقه می‌باشد، “اگرچه شبکهٔ صاعقه هنوز آمادهٔ استفادهٔ گسترده نمی‌باشد، مفاهیم مربوط به آن کاملاً ثابت شده هستند.”

به هر حال، آقای دریجا معتقد است که: “تکنولوژی شبکهٔ صاعقه به این زودی برای استفادهٔ گسترده روی شبکهٔ بلاک چین بیت کوین آماده نخواهد شد.”

در ادامه به سه مشکلی که احتمالاً گریبان‌گیر شبکهٔ صاعقه خواهد شد می‌پردازیم.

1. تکنولوژی شبکهٔ صاعقه به‌طور کامل مشکل حق‌العمل تراکنش بیت کوین را حل نکرده است

شبکهٔ صاعقه، اغلب به‌عنوان راه‌حلی برای مشکل حق‌العمل بالا و متغیر تراکنش‌های بیت کوین مطرح و ستایش می‌شد. طرفداران این تکنولوژی مدعی هستند که حق‌العمل‌های متغیر و بالا که نتیجهٔ مستقیمِ شبکهٔ متراکم بیت کوین می‌باشد، بعد از اینکه تراکنش‌ها از شبکهٔ اصلی بلاک چین به شبکهٔ صاعقه منتقل شوند، به‌کلی رفع خواهد شد.

تراکنش های بیت کوین چگونه کار می کنند؟

اما شلوغی شبکهٔ بیت کوین تنها یکی از فاکتورهای مؤثر در حق‌العمل تراکنش‌های بیت کوین می‌باشد. به‌علاوه، حق‌العمل تراکنش رمز ارزها، بخش بزرگی از هزینه‌های کلی شبکهٔ صاعقه می‌باشد.

در حقیقت، هزینهٔ حق‌العمل تراکنش‌ها در شبکهٔ صاعقه دو بخش دارد. اولین بخش حق‌العمل تراکنش‌ها، مربوط به باز و بسته کردن کانال‌ها بین کاربران می‌باشد. علاوه بر این، هزینهٔ دیگری به‌عنوان حق‌العمل مسیریابی برای انتقال پرداخت‌ها بین کانال‌ها دریافت می‌شود. در حال حاضر، به علت اینکه نودهای کمی از شبکهٔ صاعقه استفاده می‌کنند، بخش دوم حق‌العمل صفر می‌باشد. آقای دریجا بر این باور است که حق‌العمل مسیریابی به علت “مقیاس‌پذیری بالا” برای مدت‌ها، ناچیز خواهد بود.

اما آقای دریجا معتقد است که حق‌العمل تراکنش‌ها به دلایلی ورای شبکهٔ صاعقه ممکن است افزایش یابد. آقای دریجا می‌گوید: “حق‌العمل تراکنش‌های بیت کوین ممکن است دوباره بالا رود و مانعی بر سر راه پذیرش عمومی شبکهٔ صاعقه بین صاحبان کسب‌وکار گردد.”

این روش با روشی که سایر رمز ارزها برای افزایش کاربران خود به‌کار می‌برند متفاوت است. به‌عنوان مثال، رمز ارز دَش (Dash) افزونهٔ نرم‌افزاری رایگانی برای صاحبان کسب‌وکار دارد که می‌توانند به‌راحتی دانلود و استفاده کنند. براساس گفتهٔ رایان تِیلور، مدیر Dash، غیرانتفاعی بودن فعالیت‌ها در دنیای رمز ارزها می‌تواند به کاهش هزینهٔ کسب‌وکارها کمک کند.

2.  همیشه آنلاین بودن، نودها را آسیب‌پذیر می کند

در شبکهٔ صاعقه بیت کوین، برای ارسال و دریافت پرداخت‌ها، نودها باید همیشه آنلاین باشند. ذخیرهٔ سرد (cold storage) کوین ها، که از امن‌ترین روش‌های ذخیرهٔ رمز ارزها به‌حساب می‌آید، در شبکهٔ صاعقه ممکن نیست. برخی معتقدند این موضوع، نودها را نسبت به هَک و سرقت آسیب‌پذیر می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ذخیره بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «چگونه بیت کوین خود را ذخیره کنیم؟» دیدن نمایید.

سه مشکل احتمالی شبکه صاعقه بیت کوین

آفلاین شدن در شبکهٔ صاعقه هم مشکلات خاص خود را به‌همراه دارد. براساس گفته‌های آقای دریجا، ممکن است یکی از دو طرف معامله، کانال پرداخت را ببندد و پول‌ها را به جیب بزند؛ در حالی که طرف دیگر اصلاً در شبکه آنلاین نیست. این مورد با نام “بستن متقلبانه کانال” شناخته می‌شود. بازهٔ زمانی مشخصی برای جلوگیری از بستن کانال توسط طرف مقابل وجود دارد، اما آفلاین بودن طولانی مدت یکی از طرفین معامله ممکن است باعث انقضای این زمان شود.

آفلاین بودن، همچنین ممکن است شبکهٔ صاعقه را نابود کند. آقای تِیلور از Dash می‌گوید: “بزرگ‌ترین مشکل شبکهٔ صاعقه افزایش متمرکز شدن می‌باشد”، به این طریق که سرمایه‌ها را درنودهای خاصی متمرکز می‌کند. یعنی ممکن است دارایی کاربر در نودهایی از شبکهٔ صاعقه که آفلاین می‌شوند، گیر بیافتد. “خروج یک سرور ممکن است باعث اختلال کل شبکه شود، و باعث شود دارایی کاربران زیادی چند روز از دسترس آن‌ها خارج باشد.”

3. شبکهٔ صاعقه ممکن است نتواند مشکل اثرات شبکهٔ بیت کوین را حل کند

به‌نظر می‌رسید ابداع شبکهٔ صاعقه، صلاحیت بیت کوین به‌عنوان محیطی برای تراکنش‌های روزمره را تقویت کند. کاربرهای شبکهٔ صاعقه، کانال‌های پرداخت خود را با صاحبان کسب‌وکار و سایر افرادی که با آنها دادوستد دارند، باز می‌کنند. به‌عنوان مثال، مردم می‌توانند کانال پرداختی با صاحبخانه یا فروشگاهی اینترنتی باز کنند و تراکنش‌ها را با بیت کوین انجام دهند.

سه مشکل احتمالی شبکه صاعقه بیت کوین

اما بیت کوین، راه درازی برای تبدیل شدن به یکی از محیط‌ها پراخت اصلی در پیش دارد. افزایش‌های گاه و بی‌گاه تراکنش‌های بیت کوین، بیشتر مربوط می‌شود به افزایش حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌ها. به همین دلیل، اثر کلی شبکهٔ صاعقه در کاهش حق‌العمل تراکنش‌های بیت کوین محدود می‌باشد.

دکتر گَریک هیلمَن، اقتصاددان و بنیان‌گذار پلتفورم تحقیقاتی دارایی‌های رمزنگاری شده Mosaic گفت: “حتی اگر شبکهٔ صاعقه بیت کوین سرعت تراکنش‌ها را افزایش دهد، مسئلهٔ مهم، چگونگیِ استفادهٔ گسترده از آن می‌باشد.” او ادامه داد: “نوسانات شدید قیمت بیت کوین نشان‌دهندهٔ این است که مردم پول اجاره‌خانهٔ خود را در این دارایی نگهداری نمی‌کنند.”

بنابر گفته‌های آقای هیلمَن، مشکل اصلی بیت کوین این است که تعداد افرادی که در حال حاضر حقوق خود را با بیت کوین دریافت می‌کنند بسیار اندک هستند. “مردم عادت کرده‌اند برای دارایی‌های سرمایه‌ای خود بیشتر برنامه‌ریزی کنند ولی برای هزینه‌های مصرفی برنامهٔ خاصی ندارند.”

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

چگونه شبکهٔ صاعقه بیت کوین را متحول خواهد کرد؟

آیا این نقاط ضعف، شبکهٔ صاعقه را حتی قبل از به کارگیری گستردهٔ آن، به شکست خواهد کشید؟ نه دقیقاً. مشکلات مطرح شده دربارهٔ شبکهٔ صاعقه بیشتر به‌دلیل تازه بودن این تکنولوژی می‌باشد.

آقای دریجا نگاه واقعی‌تری به شبکهٔ صاعقه دارد: “اگر فکر می‌کنید که شبکهٔ صاعقه سیستم‌های پرداخت سنتی را به‌کلی جایگزین خواهد ساخت، در اشتباه هستید.” او همچنین اضافه کرد، حتی اگر یک میلیارد نفر به‌طور هم‌زمان از این تکنولوژی استفاده کنند، حق‌العمل تراکنش‌ها به‌شدت افزایش خواهد یافت. به گفتهٔ او، شبکهٔ صاعقه یک “عامل بزرگ” در گسترش مقیاس بیت کوین می‌باشد. “اما برای توسعهٔ بیت کوین به ابتکاراتی مانند SegWit و امضاهای تجمیع شده نیاز داریم.”

در این برهه، هستهٔ اصلی تیم توسعه‌دهنده شبکه صاعقه، در حال تحقیق روی موارد استفاده و  ویژگی‌های جدید می‌باشند. یکی از موارد استفاده از شبکهٔ صاعقه، می‌تواند در صرافی‌های رمز ارزها باشد. با استناد به آقای دریجا، کانال‌های شبکهٔ صاعقه می‌تواند برای تسهیل پرداخت‌های خُرد بین صرافی‌های رمز ارزها و مشتری‌های آن‌ها باشد. در این روش، مشتری‌ها می‌توانند معاملات خود در صرافی‌های مطرح، مانند Coinbase و Kraken را با استفاده از حساب‌های مجهز به تکنولوژی شبکهٔ صاعقه انجام دهند.

تحقیقات دیگر، روی پلاگینگ گپ‌ها در سیستم موجود متمرکز می‌باشند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید با اثبات دروغ‌گو بودن طرف دیگر معاملهٔ خود، از “بستن متقلبانه کانال” توسط او جلوگیری کنید. اگر سایر نودها حرف شما را باور کنند، شما تمام کوین‌های موجود در آن کانال را دریافت خواهید کرد. به‌طور مشابه، مفاهیمی مانند “ برج دیده بانی(Whatchtower)” با استفاده از قابلیت سایر نودها در مراقبت و نظارت به نودی که آفلاین است به دنبال جلوگیری از تقلب‌هایی مشابه می‌باشند.

نتیجه‌گیری شبکهٔ صاعقه بیت کوین

شبکهٔ صاعقه، تکنولوژی نویدبخشی است که تغییرات مهمی در شبکهٔ بلاک چین بیت کوین ایجاد خواهد کرد. اما، این تکنولوژی نوپا، در شرایط کنونی نمی‌تواند برای مشکلات بیت کوین معجزه کند. معرفی و به کارگیری تکنولوژی حتی ممکن است به مشکلات دیگری در اکوسیستم رمز ارزها دامن بزند. که این موضوع بیشتر مربوط می‌شود به ویژگی‌های این تکنولوژی و تحقیقاتی که در آینده روی این تکنولوژی انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.