پرش به محتوا

معرفی ایردراپ Optimism؛‌ چطور ایردراپ احتمالی آپتیمیزم را دریافت کنیم؟

احتمال دارد که به دومین مرحله ایردراپ های آپتیمیزم رسیده باشیم؛ برای شرکت در کمپین Optimism حدود یک هفته فرصت باقی مانده است. خرداد ۱۴۰۱ شاهد اولین مرحله ایردراپ توکن OP بودیم که سود خوبی به کاربران اولیه این شبکه رساند. در داکیومنت‌های Optimism اشاره شده است که ایردراپ OP چند مرحله دیگر ادامه دارد. آپتیمیزم حدودا سه ماه می‌شود که کمپینی ۱۸ مرحله‌ای راه انداخته است و کاربران در پایان هر مرحله و تعامل با یک برنامه غیرمتمرکز، یک توکن بی‌همتا (NFT) دریافت می‌کنند. این امکان وجود دارد که مرحله دوم ایردراپ آپتیمیسم بین دارندگان این توکن‌های NFT برگزار شود. در این مقاله پس از معرفی کوتاه آپتیمیزم و بررسی شرایط ایردراپ‌های این پروژه، به معرفی این ۱۸ مرحله و وظایف خواسته شده می‌پردازیم. با ایده خبر همراه باشید.
معرفی ایردراپ آپتیمیزم

آپتیمزم یکی از پروژه‌‌های بزرگی است که با استفاده از راهکارهای لایه دوم به دنبال حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم هستند. آپتیمیزم از راهکار رول‌آپ خوش‌بینانه (Optimisitic Rollup) استفاده می‌کند و تراکنش‌ها را معتبر می‌داند، مگر این که خلافش ثابت شود. ولیدیتورها یا اعضای شبکه تا یک هفته فرصت دارند، مجموعه تراکنش‌ها را بررسی کنند و در صورت یافتن تراکنش جعلی،‌ با معرفی آن پاداش دریافت کنند.
طراحی آپتیمیسم به گونه‌ای است که کاربران می‌توانند هر پیامی را در قراردادهای هوشمند بین این شبکه و اتریوم منتقل کنند،‌ بنابراین کاربران می‌توانند به راحتی توکن‌های ECR20 را بین این دو شبکه جابجا کنند. تا به امروز برنامه‌های مختلفی در حوزه دیفای، NFT، کیف پول، بریج‌ها و غیره از خدمات آپتیمیزم بهره می‌برند. جزئیات بیشتر در مورد Optimism را در مقاله زیر می‌توانید مطالعه کنید.

توکن OP
آپتیمیزم کوین بومی خودش به نام OP را راه‌اندازی کرده است. کاربرد اصلی OP مشارکت در حاکمیت شبکه، قابلیت ایجاد و مدیریت حساب‌های چندامضایی و پرداخت کارمزد است. عرضه کل کوین شبکه آپتیمیزم ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ واحد در نظر گرفته شده است که ۲ درصد نرخ تورم سالانه هم دارد. در زمان نگارش مقاله قیمت OP حدود ۱.۱ دلار و تعداد در گردش آن حدود ۲۳۴.۷ میلیون واحد است. نحوه توزیع OP نیز به شرح زیر است:
۲۵ درصد صندوق اکوسیستم شبکه Optimism۱۹ درصد ایردراپ۲۰ درصد پاداش به کاربران شبکه۱۷ درصد سرمایه‌گذاران۱۹ درصد تیم سازنده و توسعه‌دهندگان
ایردراپ‌های آپتیمیزم
در توکنومیکس OP دیدیم که ۱۹ درصد به ایردراپ اختصاص داده شده است. مشخص نیست که آپتیمیزم چند مرحله و در چه تاریخی ایردراپ برگزار خواهد کرد، اما صراحتا به وجود چندین مرحله ایردراپ اشاره شده است. در ایردراپ شماره ۱ که خرداد ۱۴۰۱ انجام شد، در مجموع ۲۴۸٬۶۹۹ آدرس برای دریافت توکن رایگان واجد شرایط شدند.
شش مدل فعالیت مثل استفاده از شبکه آپتیمیزم، رای دادن در دائو و غیره، شامل دریافت ایردراپ می‌شد و بر اساس آن هر آدرس تعدادی توکن OP دریافت می‌کرد. ۴۵ آدرس با حدود۲۷٬۵۰۰ توکن، بیشترین میزان OP را دریافت کردند. در مرحله اول فقط ۵ درصد از توکن‌ها توزیع شد و ۱۴ درصد دیگر برای مراحل بعدی باقی‌مانده است.
اطلاعات مربوط به ایردراپ Optimism
منبع: optimism.io
شبکه Optimism از اواخر سپتامبر ۲۰۲۲ یک کمپین را با مشارکت پروژه Galxe (گلکسی سابق) راه‌اندازی کرده است. این کمپین شامل ۱۸ مرحله است و در هر مرحله با یک برنامه غیرمتمرکز باید تعامل داشت. همچنین هر مرحله شامل یک کوییز در رابطه با DApp نیز هست که باید به پرسش‌های آن پاسخ درست بدهید. با تکمیل هر مرحله می‌توانید یک توکن NFT از Galxe بگیرید. این کمپین شما را با ۱۸ برنامه مختلف از اکوسیستم آپتیمیزم آشنا می‌کند و مجبور می‌شوید که از آن‌ها استفاده کنید.
باید تاکید کنم که هیچ اعلام رسمی برای ایردراپ مرحله دوم از سوی تیم آپتیمیزم انجام نشده است. گمان می‌رود که در پایان زمان این کمپین مرحله دوم Airdrop آپتیمیزم انجام شود، بنابراین همه‌چیز در حد احتمال هست و دریافت این NFTها تضمینی برای دریافت توکن رایگان نیست. همچنین اگر ایردراپی در کار باشد، مشخص نیست که آیا فقط بین کسانی که همه NFTها را کسب کرده‌اند، انجام می‌شود یا به نسبت فعالیت‌های انجام‌شده بین همه توزیع خواهد شد.
نکته قابل ذکر دیگر این است که اپتیمیسم قصد دارد در اوایل سال ۲۰۲۳ یک پروژه تصویر پروفایل به نام Optimist NFT راه‌اندازی کند. کاربرانی که NFT های این کمپین ۱۸ مرحله‌ای را به دست می‌آورند،‌ به شرح زیر در سطح‌های مختلف قرار می‌گیرند:
سطح ۱: به دست‌ آوردن ۴ NFT و بیشترسطح ۲: به دست‌ آوردن ۷ NFT و بیشترسطح ۳: به دست‌ آوردن ۱۰ NFT و بیشتر
به نظر می‌رسد که Optimism باز هم کمپین‌هایی به این شکل و دریافت NFT در قبال انجام وظایف خواهد داشت. آن‌ها در توضیحات این کمپین ۱۸ مرحله‌ای به فصل اول اشاره کرده‌اند و زمان پایان را ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرده‌اند؛ بنابراین از زمان انتشار این مطلب حدود ۱ هفته فرصت برای کسب NFTها دارید.
چگونه در ایردراپ آپتیمیزم شرکت کنیم؟
برای شرکت در کمپین آپتیمیزم و دریافت توکن‌های بی‌همتا از Galxe، وارد این لینک شوید. در این صفحه مشاهده خواهید کرد، برنامه‌های غیرمتمرکز در ۳ سطح قرار داده دارند. در سطح اول پروژه‌ها بیسیک هستند و این سطح شامل ۴ پروژه است. سطح دوم با ۸ پروژه،‌ روی دیفای تمرکز دارد. در سطح آخر نیز ۶ پروژه دیگر در حوزه معاملات آپشن، فیوچر و Perpetual و استیکنگ وجود دارند.
ابتدا از گوشه بالا سمت راست با کلیک روی Connect Wallet، کیف پولی خود را وصل کنید. یک کیف پول را انتخاب کنید و همه مراحل این کمپین را با آن انجام دهید. ما از کیف پول متامسک در این آموزش استفاده می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم شما هم از همین کیف پول استفاده کنید. با کلیک روی هر یک از Questها وارد صفحه آن می‌شوید. در این صفحه ابتدا اطلاعاتی کلی درباره آن DApp داده می‌‌شود، سپس یک کوییز در رابطه با پروژه را باید تکمیل کنید. بعد هم کار خاصی که در آن پروژه باید انجام دهید، به همراه لینک آن قرار داده شده است. وقتی کوییز و وظیفه مورد نظر را تکمیل کردید،‌ می‌توانید در گام چهارم در همین صفحه NFT خود را از Galxe دریافت کنید.

در این مقاله ما هر ۱۸ مرحله را معرفی می‌کنیم، اما کار با ۳ برنامه را به صورت مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم و مابقی را به عهده خود شما می‌گذاریم. بعضی از وظایف نیازمند صرف هزینه زیاد یا زمان زیادی مثل دو هفته هستند. لطفا ابتدا به دقت شرایط هر Quest را بررسی کنید و سپس برای انجام کار خواسته‌شده اقدام کنید. در نظر داشته باشید که در مجموع ممکن است ۱۰ تا ۲۰ دلار به عنوان کارمزد بپردازید.

۱. بریج کردن دارایی به آپتیمیزم با استفاده از استارگیت
منبع: optimism.io
پروتکل استارگیت که از لیرزیرو استفاده می‌کند، به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌ها را میان آپتیمیزم و ۶ بلاکچین مختلف جابجا کنند. از ویژگی‌های بارز استارگیت این است که کارمزد تراکنش فقط در شبکه مبدا باید پرداخت شود. تعامل با این برنامه می‌تواند کاربر را مشمول دریافت ایردراپ احتمالی Layerzero هم کند که قبلا در یک پست به آن پرداختیم.
پس از اطلاعات مختصر درباره استارگیت، در گام دوم روی Start Quiz بزنید. دو سوال پرسیده می‌شود که پاسخ آن‌ها را در توضیح ارائه‌شده در گام اول می‌توانید پیدا کنید. در پاسخ به سوال دوم دقت کنید که به جز آپتیمیزم از ۶ شبکه بلاکچینی دیگر پشتیبانی می‌شود، بنابراین این شبکه از ۷ بلاکچین مختلف پشتیبانی می‌کند.
پس از پاسخ به سوالات در مرحله سوم ماموریت اولین برنامه غیرمتمرکز مشخص شده است. باید با استفاده از استارگیت، مبلغی بیش از ۱۰۰ USDC را به یا از آپتیمیزم بریج کنید. لینک ورود به استارگیت نیز در توضیحات گام سوم وجود دارد.
منبع: stargate.finance
همانطور که در صفحه Transfer پروتکل استارگیت خواسته شده، باید مبلغی بیش از ۱۰۰ USDC را به یا از آپتیمیزم بریج کنید. ابتدا کیف پول خود را به استارگیت وصل کنید. حواستان به توکن بومی شبکه‌‌ مبدا برای پرداخت کارمزد باشد. به طور مثال در تصویر فوق ما ۱۵۰ BUSD در شبکه BNB Chain را به USDC در شبکه آپتیمیزم تبدیل می‌کنیم و برای پرداخت کارمزد BNB می‌پردازیم.

پس از زدن دکمه Approve، باید تراکنش را در کیف پول با کلیک روی Confirm تایید کنید.
منبع: stargate.finance
پس از تایید تراکنش تصویر فوق نشان می‌دهد که تراکنش شما در حال انجام است و زمان اتمام آن را به شما نمایش می‌دهد.
منبع: stargate.finance
وقتی تراکنش شما نهایی شود،‌ هم پیام دریافت می‌کنید و هم بالای مسیر تراکنش عبارت Complete ثبت می‌شود. پس از تایید تراکنش به صفحه کمپین برگردید. در گام چهارم با کلیک روی Get NFT به صفحه Galxe هدایت می‌شوید.
منبع: galxe.com
اگر کیف پولتان روی شبکه‌ای غیر از آپتیمیزم است،‌ به این شبکه Switch کنید (اگر اولین بار است با این کیف پول به Galxe متصل می‌شوید، یک نام کاربری باید برای خود انتخاب و در کیف پول Sign کنید). در ادامه روی Claim بزنید. دقت کنید که هر یک ساعت توسط Galxe اسنپ‌شات گرفته می‌شود و برای این که بتوانید NFT خود را Claim کنید، یک الی ۲ ساعت منتظر بمانید. اگر در این مرحله یا مرحله دیگر ماموریت خود را تکمیل کردید،‌ اما بعد از چند ساعت نتوانستید توکن یکتای خود را Claim کنید،‌ به پشتیبانی استارگیت پیام دهید.
منبع: galxe.com
پس از اینکه Claim را بزنید، باید تراکنش را در کیف پولتان تایید و میزانی هم کارمزد پرداخت کنید؛ بنابراین باید میزانی اتریوم در شبکه Optimism در کیف پول خود برای کارمزد داشته باشید. NFT خود را پس از تایید و تکمیل تراکنش دریافت می‌کنید و در صفحه Galxe در مقابل Claimed عدد ۱ را مشاهده خواهید کرد.
منبع: optimism.io
اگر به صفحه استارگیت در کمپین آپتیمیزم بازگردید و کیف پول متصل باشد، عبارت NFT Claimed را مشاهده خواهید کرد. به این ترتیب اولین مرحله از کمپین را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید.
۲. دیپازیت کردن بیش از ۲۰ USDC در PoolTogether
منبع: optimism.io
پلتفرم Pooltogether یک برنامه دیفای است که فرآیند پس‌انداز پول را به یک بازی تبدیل می‌کند، این پلتفرم ابتدا بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شد. هر کسی که در استخرهای این پلتفرم رمزارز ذخیره کند، شانس برنده شدن در لاتاری را خواهد داشت. چه برنده شوید یا نه، می‌توانید دارایی خود را از استخرها پس بگیرید. کسی سرمایه خود را از دست نمی‌دهد. این پلتفرم از سرمایه تجمیع‌شده کاربران برای کسب سود در سایر پروتکل‌های دیفای استفاده می‌‌کند و سود تولیدشده به عنوان جایزه فرد برنده پرداخت می‌شود.
پس از ورود به صفحه این برنامه در کمپین، ابتدا توضیحات کوتاه در مورد این برنامه و سپس کوییز قرار دارد. روی Start Quiz زده و به سوالت پاسخ دهید. سپس در گام سوم توضیح ماموریت در PoolTogether داده شده است. شما باید ۲۰ USDC یا بیشتر را در شبکه آپتیمیزم در PoolTogether دیپازیت کنید و برای سه روز آن را در پلتفرم نگه دارید. از لینک گام چهارم وارد پلتفرم PoolTogether شوید.
منبع: pooltogether.com
ابتدا کیف پول خود را متصل کنید. سپس روی Deposit to Win بزنید.
منبع: pooltogether.com
در صفحه باز شده مشابه عکس فوق،‌ استخرهای مختلف را مشاهده می‌کنید. از قسمت Recommendations یا Prize Pools استخر USDC در شبکه Optimism را پیدا کرده و روی Deposit در زیر آن بزنید.
منبع: pooltogether.com
تعداد توکن مورد نظر خود را مشخص کرده (بیش از ۲۰) و روی Review Deposit بزنید.
منبع: pooltogether.com
وقتی برای اولین بار در یک شبکه می‌خواهید به استخرهای PoolTogether واریز داشته باشید،‌ ابتدا باید قرارداد هوشمند آن را تایید کنید. برای همین منظور روی Confirm Approval بزنید و در کیف پول خود تراکنش را Confirm کنید.
منبع: pooltogether.com
سپس با کلیک روی Confirm Transaction واریز به استخر را تایید کنید. با تایید تراکنش در کیف پولتان، وظیفه این مرحله انجام شده است. حداقل سه روز صبر کنید و بعد برای دریافت NFT اقدام کنید. روش دریافت NFT نیز کاملا مشابه با پروتکل قبلی است. همچنین هر زمان مایل بودید، می‌توانید دارایی خود را از PoolTogether خارج کنید.
منبع: pooltogether.com
اگر وارد صفحه Account در PoolTogether شوید،‌ واریزهای خود را مشاهده خواهید کرد. همانطور که در عکس بالا می‌بینید، ما ۲۵ دلار به استخر USDC در شبکه Optimism واریز کرده‌ایم.
منبع: pooltogether.com
با کلیک روی واریزی‌های خود می‌توانیم نسبت به مدیریت آن‌‌ها اقدام کنیم. گزینه Withdraw برای خارج کردن سرمایه نیز در همین قسمت در دسترس است. ما قبلا در ایده خبر آموزش پلتفرم PoolTogether را ارائه کرده‌ایم که می‌توانید آن را مشاهده کنید.

۳. سواپ توکن در یونی‌سواپ
منبع: optimism.io
فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح اضافه یا آموزش یونی سواپ، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در دنیای ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. پس از پاسخ دادن به کوییزهای یونی سواپ، در گام سوم از کاربران خواسته شده است که طی حداقل ۲ تراکنش، توکن‌هایی به ارزش ۲۰ دلار با بیشتر را سواپ کنند. برای همین منظور وارد یونی سواپ شده و شبکه Optimism را انتخاب می‌کنیم.
منبع: uniswap.org
مطابق عکس فوق ما در یک تراکنش ۰.۰۲ ETH به ارزش حدودا ۲۵ دلار را به USDC سواپ می‌کنیم. باید تراکنش را در کیف پول Confirm کنیم. سپس عکس همین تراکنش را هم انجام می‌دهیم. اگر اولین بار است که USDC را سواپ می‌کنید،‌ ابتدا باید با تایید کیف پول اجازه آن را به یونی سواپ بدهید. سپس روی Swap زده و با تایید تراکنش در کیف پول، دومین تراکنش هم انجام می‌دهیم.
منبع: galxe.com
پس از تایید تراکنش‌ها در یونی سواپ به صفحه یونی سواپ در کمپین برگشته و روی Get NFT می‌زنیم. به صفحه دریافت توکن در Galxe هدایت می‌شوید. مشاهده خواهید کرد که در مقابل Available عدد ۱ نوشته شده و می‌توانید توکن بی‌همتای خود را Claim کنید. با تایید تراکنش و پرداخت کارمزد این NFT را هم دریافت می‌کنید.
منبع: optimism.io
اگر به صفحه اصلی کمپین بروید، به شما نشان داده می‌شود که تاکنون چند NFT را به دست آورده‌اید و می‌توانید NFTها را مشاهده کنید.
۴. خرید NFT در Quix
بزرگ‌ترین مارکت‌پلیس NFT در شبکه آپتیمیزم Quix نام دارد که امکانات خوبی در اختیار خالقان آیتم‌ها و خریداران آن‌ها قرار می‌دهد. پس از پاسخ دادن به سوالات،‌ باید یک توکن بی‌همتا به ارزش حداقل ۰.۰۰۹۹ اتر در پلتفرم Quix خریداری کنید و همچنین توییتر آن‌ها را هم دنبال کنید. آیتم را پس از خرید و کسب شرایط دریافت توکن NFT این بخش، می‌توانید در همین مارکت‌پلیس برای فروش بگذارید. اعتبارسنجی این پروتکل به صورت دستی صورت می‌گیرد و با آوردن موس روی Verify، آخرین زمان آپدیت را می‌توانید مشاهده کنید. در آپدیتی که بعد از خرید شما انجام شود،‌ می‌توانید NFT این بخش را Claim کنید.
در قسمت Activity پلتفرم می‌توانید توکن‌های بی‌همتایی را پیدا کنید که در مدت زمان کوتاهی خریدو فروش می‌شوند. احتمالا این توکن‌ها به قصد شرکت در همین کمپین معامله می‌شوند و اگر آن‌ها را بخرید،‌ احتمالا می‌توانید سریع‌تر و در همان قیمت خرید، آن را بفروشید؛ البته فراموش نکنید این احتمال هم وجود دارد که کسی توکن شما را نخرد.
۵. تامین نقدینگی در Velodrome Finance
صرافی غیرمتمرکز Velodrome پس از یونی سواپ بیشترین حجم معاملات را در شبکه آپتیمیزم دارد. با استیک توکن نقدینگی (LP Token) در این پلتفرم می‌توان پاداش کسب کرد. همچنین سایر پروتکل‌های آپتیمیزم می‌توانند به عنوان لایه نقدینگی از Velodrome استفاده کنند.
پس از پاسخ به سوالات در مورد Velodrome، باید در یک استخر دلخواه در این پلتفرم تامین نقدینگی کنید (مثلا استخر WETH-USDC)؛ ارزش توکن‌ها باید معادل۲۰ دلار یا بیشتر باشد. برای این کار به قسمت Pool پلتفرم بروید و روی Manage Liquidity بزنید. جفت‌ارزهای مورد نظر و مبالغ آن‌ها را انتخاب کنید و ادامه عملیات را با تایید تراکنش‌ها در کیف پول پیش ببرید. همچنین توییتر صرافی غیرمتمرکز Velodrome را هم باید فالو کنید. در نهایت در صفحه کمپین روی Get NFT تا به Galxe هدایت شوید. در این صفحه باید فالو کردن توییتر را وریفای کنید، سپس می‌توانید توکن خود را Claim کنید. بعد از دریافت NFT‌ کمپین می‌توانید نقدینگی خود را ابتدا Unstake و سپس Withdraw کنید.
۶. تامین نقدینگی در Synapse
پروتکل سیناپس یک بریج چندزنجیره‌ای است که بیش از ۱۵۰ هزار کاربر دارد و حدودا ۱ میلیون تراکنش منحصربه‌فرد روی آن ثبت شده است. این پروتکل هم از شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم و هم از شبکه‌های ناسازگار با EVM پشتیبانی می‌کند. پس از پشت سر گذاشتن کوییز،‌ باید اتر یا استیبل‌کوین به ارزش بیش از ۲۰ دلار در استخرهای نقدینگی Stableswap شبکه Optimism دیپازیت کنید. پس از این کار برای دریافت NFT کمپین آپتیمیزم اقدام کنید. آموزش کار با سیناپس را در مقاله زیر می‌توانید مشاهده کنید.

۷. وام گرفتن در QiDao
منبع: optimism.io
حوزه فعالیت پلتفرم QiDao،‌ وام‌دهی یا Lending است. همانند بیشتر پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتویی،‌ در QiDao هم برای وام گرفتن باید مبلغ بیشتری به عنوان وثیقه قرار داد؛ اصطلاحا به این پروتکل‌ها Overcollateralized می‌گوییم. وام‌های این پروتکل نیز در قالب استیبل‌کوین MAI داده می‌شوند. این رمزارز باثبات در پلتفرم‌های بزرگ دیفای مثل آوه،‌ مولتی چین، کرو یا یونی سواپ می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
در این پروژه باید یک صندوق (vault) اتر یا OP ایجاد کرده و مبلغی بیش از ۱۰۰ MAI را وام بگیرید. برای حداقل مدت ۱ هفته باید حواستان به وثیقه باشد و از لیکویید شدن آن جلوگیری کنید. همچنین باید توییتر QiDao را فالو و به دیسکورد آن جوین شوید. با طی کردن این مراحل می‌توانید NFT این بخش را دریافت کنید.
۸. سواپ و تامین نقدینگی در Rubicon
پلتفرم Rubicon همانند یک اردر بوک آنچین عمل می‌کند و می‌توان از آن برای سواپ توکن‌ها استفاده کرد؛ همچنین امکان تامین نقدینگی و کسب سود هم وجود دارد. در Rubicon کاربران امکان گذاشتن سفارش Limit همانند صرافی‌های متمرکز را دارند. یک سیستم متشکل از قراردادهای هوشمند به تامین‌کنندگان نقدینگی این امکان را می‌دهد تا دارایی خود را برای تکمیل سفارشات به استخرهای نقدینگی واریز کنند و در ازای این کار سود دریافت کنند.
در این پلتفرم باید توکن به ارزش بیش از ۲۰ دلار را سواپ کنید،‌ همچنین باید توکن‌هایی به ارزش بیش از ۲۰ دلار را به استخرهای نقدینگی این پروتکل اضافه کنید. در آخر توییتر و دیسکورد Rubicon را باید دنبال کنید.
۹. تامین نقدینگی در HOP
منبع: optimism.io
اگر آیتم مربوط به این Quest را در صفحه کمپین آپتیمیزم پیدا نمی‌کنید، به دو فلش کوچک که در گوشه عکس فوق قرار دارند، توجه کنید. پلتفرم HOP یک پل مولتی چین است که شبکه اتریوم و سایر لایه ۲ ها را به آپتیمیزم متصل می‌کند. تمرکز این پروتکل بیش از تجربه کاربری روی امنیت بوده است. احتمالا شنیده‌اید که بریج‌های مختلف متحمل هک‌های گسترده‌ای در گذشته شده‌اند و امنیت بریج‌ها موضوع بسیار مهمی است.
وظایف مربوط به پروتکل Hop نسبتا هزینه و زمان بیشتری را می‌طلبد. کاربران باید یکی از شرایط زیر را در تامین نقدینگی در Hop روی شبکه آپتیمیزم داشته باشند:
برای استیبل‌کوین‌های دای،‌ تتر و USCD مبلغ ۲۰۰ دلار برای سه ماه، یا ۵۰۰ دلار برای ۱ ماه، یا ۱۰۰۰ دلار برای ۱۸ روز و یا ۲۰۰۰ دلار برای ۹ روزبرای اتریوم مبلغ ۰.۲ اتر برای ۶۰ روز، یا ۰.۳ اتر برای ۴۰ روز،‌ یا ۰.۵ اتر برای ۲۴ روز یا ۱ اتر برای ۱۲ روز
با توجه به فرصت باقی‌مانده تا انتهای کمپین آپتیمیزم،‌ احتمالا نمی‌توانید NFT این بخش را دریافت کنید.
۱۰. تامین نقدینگی در Clipper
این پلتفرم هم یک صرافی غیرمتمرکز است که هدف اصلی طراحی آن، کمترین هزینه در معاملات با اندازه‌های کوچک تا متوسط است. کلیپر از یک معماری نوآورانه به نام FMM استفاده می‌کند تا هزینه‌ها را برای تریدرها کاهش دهد.
برای به دست آوردن توکن بی‌همتای این بخش ابتدا باید توکن OP به ارزش بیش از ۲۰ دلار را در استخر نقدینگی کلیپر در آپتیمیزم دیپازیت کنید. گام بعدی دیپازیت توکن به ارزش بیش از ۲۰ دلار به یکی از ٰcoveهای کلیپر در آپتیمیزم است. در قسمت Liquidity این برنامه هم Pool و هم Cove را می‌توانید پیدا کنید. در ادامه باید دو صفحه توییتر مشخص شده را فالو و به دیسکورد کلیپر جوین شوید.
۱۱. تامین نقدینگی در Beethoven
برنامه Beethoven X به دنبال ایجاد یک پلتفرم سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز است. این پلتفرم مفهوم صندوق‌های شاخصی را دگرگون می‌کند. به جای اینکه کاربر کارمزدی را به عنوان هزینه متعادل‌سازی یا Rebalance پرتفوی سرمایه‌گذاری خود به سبدگردان بدهد، کارمزدی را از تریدرهایی می‌گیرد که به دنبال فرصت‌های آربیتراژ هستند و سبد کاربر را Rebalance می‌کنند.
در این پلتفرم شما باید ۰.۰۵ اتر یا بیشتر را در استخر Rocket Fuel دیپازیت کنید و برای حداقل ۲۴ ساعت آن را استیک کنید. با ورود به پلتفرم و در قسمت Incentivized Pools‌ می‌توانید استخر مورد نظر را پیدا کنید. پس از ورود به صفحه استخر Rocket Fuel روی Invest بزنید. سپس فقط می‌توانید گزینه Custom Invstment را انتخاب کنید. پس از اتمام پروسه Invest توکنی به نام BPT به کیف پول شما اضافه می‌شود. خود پروتکل به شما پیامی را نشان می‌دهد که با استیک کردن توکن BPT خود می‌توانید سود بیشتری کسب کنید. مراحل استیک کردن را پیش ببرید. ابتدا باید توکن BPT را Approve کنید و سپس با تایید تراکنش استیک روی کیف پول کار شما به اتمام می‌رسد.
بعد از ۲۴ ساعت می‌توانید برای دریافت توکن NFT خود اقدام کنید. برای خارج کردن سرمایه هم می‌توانید در قسمت My investment سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کرده و روی آن کلیک کنید. سپس روی Withdraw بزنید. ابتدا باید پروسه Unstake را انجام دهید و سپس می‌توایند دارایی خود را خارج کنید.
۱۲. قرض دادن و وام گرفتن در The Granary
منبع: optimism.io
یکی دیگر از پلتفرم‌هایی که در حوزه وام‌دهی (Lending) کار می‌کند، The Granary نام دارد. از ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به کارمزد کم و پشتیبانی از چندین توکن برای پرداخت پاداش اشاره کرد. همچنین The Granary در مقایسه با سایر پلتفرم‌های لندینگ نسبت وام به ارزش (LTV) بالاتری را ارائه می‌کند.
دریافت توکن NFT این Quest، به نسبت سرمایه بیشتری نیاز دارد. باید به ارزش بیش از ۵۰۰ دلار در این پلتفرم وام دهید و به ارزش بیش از ۲۵۰ دلار از The Granary وام بگیرید. همچنین توییتر این برنامه را هم باید فالو کنید. پس از طی کردن این مراحل می‌توانید توکن بی‌همتای این بخش را هم دریافت کنید. توجه داشته باشید که وام دادن و وام گرفتن را باید روی شبکه آپتیمیزم انجام دهید؛ بنابراین از گوشه بالا سمت راست در قسمت Market شبکه آپتیمیزم را انتخاب کنید. 
۱۳. استیک کردن در Synthetix
سینتتیکس یک پروتکل نقدینگی است که بر بستر اتریوم ایجاد شد و صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی را ممکن می‌کند. یک دارایی ترکیبی می‌تواند شامل رمزارز، طلا، ارز فیات و غیره باشد. سینتتیکس در حال حاضر به جز اتریوم، فقط از آپتیمیزم پشتیبانی می‌کند. توکن بومی این پروتکل یعنی SNX حکم وثیقه برای دارایی‌های ترکیبی را دارد و قیمت آن انعکاس‌دهنده قیمت دارایی‌های خارجی است.
به دارایی‌های ترکیبی در سینتتکیس Synth گفته می‌شود. Synthها ابزارهای مالی هستند که بدون نیاز به نگه داشتن دارایی بومی، امکان رصد و کسب سود از دارایی دیگری را ارائه می‌کنند و برای آن‌ها بازار اسپات و فیوچر وجود دارد.
هولدرهای توکن SNX با استیک این توکن می‌توانند بر اساس سهمشان، بخشی از کارمزد تولید شده ناشی از فعالیت‌های روی Synthetix را دریافت کنند. برای دریافت NFT این بخش باید بیش از ۱۰ هزار SNX را استیک کنید و دو مرتبه پاداش هفتگی استیکینگ را Claim کنید. بنابراین با توجه به زمان باقی‌مانده تا پایان کمپین، قطعا نمی‌توانید توکن بی‌همتای این بخش را دریافت کنید.
۱۴. ترید آپشن در Lyra
پلتفرم Lyra امکان معاملات آپشن در آپتیمیزم را فراهم می‌کند و با استفاده از اولین مدل قیمت‌گذاری مبتنی بر بازار،‌ قیمت‌گذاری دقیقی برای آپشن‌ها دارد. همچنین این پلتفرم ریسک‌های ناشی از تامین نقدینگی را پوشش می‌دهد و کاربران را تشویق به ورود نقدینگی بیشتر می‌کند. نکته جالب این که لیرا به صورت بومی روی شبکه آپتیمیزم لانچ شد و قراردادهای این برنامه،‌ هیچگاه روی مین‌نت اتریوم نبودند.
پس از پاسخ به سوالات این بخش، باید قرارداد آپشنی به ارزش بیش از ۱۰۰ دلار در پلتفرم Lyra  معامله کنید. گام بعدی نیز فالو کردن صفحه توییتر LyraFinance است. کار کردن با این پلتفرم به نسبت سایر پروتکل‌ها پیچیده‌تر است و نیاز است که نسبت به معاملات آپشن شناخت داشته باشید.
۱۵. معامله فیوچر در Kwenta
خدمتی که پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز Kwenta ارائه می‌دهد، امکان ترید ترکیبی اسپات و Perpetual روی آپتیمیزم است. کاربران می‌توانند دارایی‌های مختلفی را با حداکثر اهرم ۲۵ در Kwenta معامله کنند. در این پلتفرم از استیبل کوین sUSD استفاده می‌شود.
پلتفرم Kwenta روی دو پروتکل 1inch و Synthetix ساخته شده است و می‌تواند بهترین قیمت را برای کاربران پیدا کند. سواپ‌هایی که معمولا به چندین تراکنش نیاز دارند، در این پلتفرم به راحتی و در یک تراکنش انجام می‌شوند.
وقتی کوییز این برنامه را پاسخ دادید، باید یک پوزیشن فیوچر به ارزش ۱۰۰ دلار یا بیشتر را در بخش  Cross Margin از پلتفرم Kwenta انجام دهید. توجه کنید که باید sUSD داشته باشید که می‌توانید با سواپ در Uniswap یا در بخش Exchange پلتفرم Kwenta آن را به دست آورید.
ابتدا باید در بخش Cross Margin این پلتفرم با کلیک روی Create Account یک اکانت بسازید و بیش از ۱۰۰ sUSD در آن دیپازیت کنید. بعد یک ترید فیوچر Long یا Short انجام دهید. آپدیت این بخش در Galxe نیز به صورت دستی و در زمان‌های مشخص انجام می‌شود، بنابراین ممکن است بلافاصله نتوانید توکن بی‌همتای این بخش را دریافت کنید.
بعد از انجام ترید می‌توانید پوزیشن خود را ببندید و سرمایه خود را از بخش Cross Margin خارج یا Withdraw کنید.
۱۶. معامله فیوچر در پروتکل Perpetual
منبع: optimism.io
پروتکل Perpetual یک پلتفرم غیرمتمرکز برای معامله قراردادهای دائمی است. ورژن دوم این پروتکل روی قراردادهای هوشمند یونی سواپ V3 با بهره بردن از قابلیت نقدینگی متمرکز ساخته شده است. پروتکل Perp به کاربران اجازه می‌دهد تا از اهرم ۱۰ در ترید یا تامین نقدینگی استفاده کنند.
کاری که برای کسب توکن NFT این بخش باید انجام دهید، باز کردن یک پوزیشن با حجم ۱۰۰ USDC یا بیشتر باز کنید. با کلیک روی لینک پروتکل وارد صفحه اصلی آن می‌شوید. روی قسمت Trade کلیک کرده و بعد از ورود به اپلیکیشن،‌ کیف پول خود را متصل کنید. در صفحه اصلی در مقابل USDC روی Deposit بزنید و عددی بیش از ۱۰۰ را انتخاب و تایید تراکنش را در کیف پول انجام دهید.
سپس از قسمت Trade یکی از رمزارزها را انتخاب کرده و یک پوزیشن لانگ یا شورت برای آن باز کنید. آپدیت این پروتکل هم در Galxe در زمان‌های مشخصی به صورت دستی انجام می‌شود. هر زمان که خواستید می‌توانید پوزیشن خود را ببندید و در قسمت Overview پروتکل Perp نسبت به خارج کردن USDC خود اقدام کنید.
۱۷. تامین نقدینگی و معامله مارجین در Pika
پروتکل Pika هم پلتفرمی برای معاملات دائمی است که از اهرم برای تعداد زیادی از دارایی‌ها با اسلیپیج نزدیک به صفر و کارمزد کم پشتیبانی می‌کند. حداکثر اهرمی که در این پلتفرم می‌توان استفاده کرد، ‌۱۰۰ است. پیکا سرویس‌های دیگری همچون بریج هم دارد.
برای دریافت NFT این پروتکل باید یک معامله مارجین با ارزشی بیشتر از ۳۰ USDC انجام دهید، همچنین باید ۳۰ USDC یا بیشتر هم در استخرهای نقدینگی پیکا تامین و حداقل برای سه روز آن را قفل کنید. وارد پروتکل پیکا شوید و روی Start Trading بزنید. در صفحه برنامه یکی از جفت‌ارزها مثل ETH-USD را انتخاب کنید. سپس با مشخص کردن Margin و Leverage برای باز کردن پوزیشن اقدام کنید. در اولین مرتبه استفاده از پروتکل دو مرحله تایید قبل از Submit سفارش وجود دارد. پس از باز کردن پوزیشن می‌توانید آن را هر زمان که مایل بودید، ببندید.
برای انجام قسمت دوم این مرحله در صفحه اصلی روی Add Liquidity زده یا در منوهای برنامه روی Vault بزنید. در این صفحه روی Stake بزنید و عددی بیش از ۳۰ را انتخاب کنید. سپس روی Approve زده و تراکنش را در کیف پول تایید کنید. سپس روی Stake زده و تراکنش را تایید کنید. بعد از سه روز می‌توانید دارایی خود را از همین بخش Unstake کنید.
توجه کنید که افزودن نقدینگی به این پلتفرم بدون ریسک نیست. اگر تریدرها در معاملات خود بازنده باشند، دارایی شما افزایش پیدا می‌کند، اما اگر آن‌ها ببرند شما بخشی از دارایی خود را از دست می‌دهید. البته در طول مدت زمان تامین نقدینگی،‌ میزان Reward شما همواره افزایش می‌یابد.
۱۸. تامین نقدینگی در Polynomial
پلتفرم Polynomial با استفاده از استراتژی‌های مشتقات خودکار،‌ محصولاتی می‌سازد که سود غیرفعال (Passive) روی دارایی‌های متنوع ایجاد می‌کند. سرویس Polynomial Earn اولین صندوق آپشن غیرمتمرکز است که با فروش مستقیم آپشن‌ها در بازارساز خودکار (AMM)، کاملا آنچین اجرا می‌شود.
صندوق‌ها با استراتژی‌های فروش خودکار از واریزی‌های کاربران سود می‌سازند. همچنین برای بهره بردن از سود مرکب، صندوق سود حاصل‌شده را مجددا سرمایه‌گذاری می‌کند. کاری که در این برنامه باید انجام دهید، دپیازیت مبلغی بیش از ۵۰ دلار در یکی از صندوق‌های Polynomial است. برای دریافت NFT این بخش یا باید بیش از ۱۰۰۰ دلار برای حداقل ۲۴ ساعت دیپازیت کنید یا اگر مبلغ مورد نظرتان بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار است،‌ حداقل ۱ هفته سرمایه را در پروتکل نگه دارید. همچنین توییتر یا دیسکورد پروژه را هم باید دنبال کنید.
وارد پلتفرم Polynomial شوید و از بخش Earn Vaults صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنید. دارایی مورد نظر و میزان آن را برای سپرده کردن مشخص کنید. ابتدا باید با یک امضا قوانین و شرایط پروتکل را بپذیرید، سپس دسترسی به توکن را Approve کنید و در نهایت دارایی خود را در صندوق دیپازیت کنید. آپدیت وضعیت این پروتکل هم در Galxe در بازه‌های زمانی مشخص انجام می‌شود.
پس از طی شدن مدت زمان مورد نیاز و دریافت NFT این تسک، می‌توانید به پلتفرم بازگردید و از قسمت Portfolio صندوق خود را مشاهده کنید. با کلیک روی آن می‌توانید دارایی خود را از پلتفرم Withdraw کنید.
دریافت ایردراپ آپتیمیسم برای کاربران ایرانی
آپتیمیزم یک شبکه لایه دوم اتریوم است. برنامه‌هایی که روی آن ساخته شده‌اند و در این کمپین باید کارهایی را در آن‌ها انجام داد، غیرمتمرکز هستند. برای استفاده از این برنامه‌ها نیاز به احراز هویت نیست؛ بنابراین کاربران ایرانی بدون مشکل می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کرده و NFTهای این کمپین را به دست آورند. البته توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از هر گونه مشکلی، از VPN استفاده کنید.
پرسش و پاسخ (FAQ)

آیا ایردراپ آپتیمیزم قطعی است؟خیر، تنها احتمال آن وجود دارد. در اسناد این پروژه ۱۹ درصد برای ایردراپ در نظر گرفته شده و در ایردراپ مرحله اول ۵ درصد توکن‌های OP توزیع شده است. احتمال دارد که ایردراپ مرحله دوم آپتیمیزم بین شرکت‌کنندگان در کمپین این شبکه انجام شود.کمپین آپتیمیزم به چه صورت است؟آپتیمیزم با همکاری Galxe یک کمپین ۱۸ مرحله‌ای برگزار کرده است که در هر مرحله باید فعالیتی را در یکی از پلتفرم‌های اکوسیستم این شبکه انجام دهید. پس از تکمیل وظایف هر مرحله، توکن NFT مربوط به آن را از Galxe می‌توانید دریافت کنید.برای شرکت در کمپین آپتیمیزم چقدر سرمایه نیاز است؟بیشتر مراحل این کمپین را با سرمایه‌ای در حدود ۲۰۰ دلار می‌توان انجام داد. همچنین به طور متوسط برای مینت هر یک از NFTها در مجموع نزدیک به ۰.۵ دلار باید کارمزد شبکه پرداخت کرد.تا کی می‌توان در کمپین آپتیمیزم شرکت کرد؟زمان پایان این کمپین ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ است.
جمع‌بندی
همانطور که قبلا گفتیم، رویکرد پروژه‌ها نسبت به Airdrop تغییر کرده است و معمولا توکن‌های رایگان بین کاربران و مشارکت‌کنندگان اولیه یک شبکه یا برنامه توزیع می‌شود. این روش اگرچه پیچیده‌تر از شیوه‌های رایج ایردراپ در گذشته است، اما شانس کاربران برای دریافت توکن بیشتر می‌شود. این احتمال وجود دارد که مرحله دوم ایردراپ آپتیمیزم بین کاربرانی انجام شود که در کمپین ۱۸ مرحله‌ای آن شرکت کنند. سود مرحله اول ایردراپ توکن OP حدود ۱۰۰۰ دلار بود و بعید نیست این بار هم چنین سودی به افراد واجد شرایط برسد. در این مقاله پس از بررسی شبکه و برنامه ایردراپ های Optimism، هجده مرحله کمپین جدید این شبکه توضیح داده شد. تجربه شما از ایردراپ‌ها چیست؟ آیا ایردراپ مرحله اول OP را دریافت کرده بودید؟

منبع

ایده خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *