پرش به محتوا

معرفی 9 کتاب برتر برای سرمایه گذاران مبتدی

فرقی نمی‌کند که تازه وارد کالج شده‌اید یا هنوز نوجوان هستید، احتمالاً می‌دانید که سرمایه‌گذاری تا چه حد می‌تواند مهم باشد؛ با این حال هنگامی که قصد دارید شروع به کار کنید، مهم است که اصول سرمایه‌گذاری و گزینه‌های مختلفی را که پیش رویتان قرار دارد، درک کرده و هوشمندانه‌ترین مسیر را انتخاب کنید. براساس یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده است، ۶۵ درصد از بزرگ‌سالان فکر می‌کنند سرمایه‌گذاری در بازار سهام ترسناک است. در میان ترس‌های آن‌ها مواردی چون سرمایه‌گذاری اشتباه، اعتماد به منبع نادرست یا نداشتن پول کافی برای سرمایه‌گذاری به چشم می‌خورد. اگر شما جزء سرمایه گذاران مبتدی هستید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی بهترین کتاب‌هایی را که برای سرمایه‌گذاران نوشته شده است، مطالعه کنید.
فهرست این مقاله
کتاب The Little Book of Common Sense Investing

بیشتر کارشناسان مالی اتفاق‌نظر دارند که «کتاب کوچک سرمایه‌گذاری و عقل سلیم» نوشته جان سی بوگل مشهور یک شاهکار است. این کتاب برای سرمایه‌گذاران نوشته شده و مانند یک کتاب مقدس است. صرف‌نظر از سن و سالی که دارید، بهتر است پیش از شروع هر سرمایه‌گذاری این کتاب را بخوانید. این کتاب اولین بار در سال ۲۰۰۷ منتشر و در سال ۲۰۱۷ تغییراتی در آن داده شد. طی این تغییرات، دو فصل جدید شامل تخصیص دارایی و گزینه‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی به کتاب اضافه شده است. کتاب کوچک سرمایه‌گذاری چارچوب لازم برای یک سبد سرمایه‌گذاری کم‌ریسک را به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر این به شما آموزش می‌دهد که چگونه تصمیم‌های هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری‌های خود بگیرید. بوگل درباره اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخص صحبت کرده و به خوانندگان توصیه می‌کند طمع در سرمایه‌گذاری را نادیده بگیرند و به‌جای آن بر یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع و گسترده تمرکز کنند.
کتاب A Beginner’s Guide to the Stock Market

سرمایه گذاران مبتدی که تجربه‌ای در بورس و بازار سهام ندارند، از طریق این کتاب می‌توانند نکات مهم را یاد بگیرند. متیو کرتر، نویسنده این کتاب انواع سهام و نحوه عملکرد آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند. در عین حال توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان سهام را آنالیز کرده تا آن‌هایی را پیدا کنید که در کوتاه‌مدت و بلندمدت عملکرد خوبی داشته باشند. یکی از زمینه‌های کلیدی این کتاب این بوده که اشتباهات بیشتر سرمایه گذاران مبتدی را توضیح داده و راهکارهای اجتناب از آن‌ها را نیز برای خواننده نام می‌برد. کتاب «راهنمای بازار سهام برای مبتدی‌ها» به استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و روش‌هایی که برای سرمایه‌گذاران جدید و مشتاق ایده‌آل بوده نیز می‌پردازد.
کتاب Broke Millennial

آرین لوری نویسنده کتاب Broke Millennial سعی کرده تا جای ممکن به چالش‌های پیش روی سرمایه گذاران مبتدی بپردازد. یکی از این چالش‌ها نحوه سرمایه‌گذاری در زمانی است که انواع و اقسام قسط‌ها روی دوش شما سنگینی کرده است. نویسنده اعتقاد دارد که اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری مؤثری شوید، باید بتوانید امور مالی شخصی را درک کرده و روی عادات خرج کردنتان فکر کنید. آرین لوری توضیح می‌دهد که چگونه کنترل امور مالی خود را به دست بگیرید؛ حتی اگر پول زیادی به دست نمی‌آورید و در همین زمان به سرمایه‌گذاری نیز فکر کنید. سرمایه گذاران مبتدی با مطالعه این کتاب نکاتی را در مورد چگونگی افزایش حقوق و شروع پس‌انداز برای بازنشستگی یاد می‌گیرند. برخلاف بسیاری از راهنماهای مالی سنتی، این کتاب برای سرمایه‌گذاران بسیار مدرن نگارش شده و با مطالعه آن به‌راحتی به مفاهیمش پی می‌برید.
کتاب The Book on Rental Property Investing

سرمایه گذاران مبتدی ممکن است هنگام طراحی سبد سرمایه‌گذاری بلافاصله به بازار سهام نیز فکر کنند. با این حال بازار سهام تنها جایی نیست که شما می‌توانید پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کنید. اگر از کاری که قرار است انجام دهید، آگاه باشید، سرمایه‌گذاری در املاک اجاره‌ای می‌تواند به رشد سرمایه شما کمک زیادی کند. این کتاب کل فرایند خرید و اجاره ملک را پوشش می‌دهد در عین حال توصیه‌هایی را درباره انتخاب ملک مناسب، تصمیم‌گیری بین فروش و اجازه ارائه می‌دهد. نویسنده این کتاب برندون ترنز است که چارچوب کاملی برای افزایش دارایی با استفاده از سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات را به شما توضیح می‌دهد. کتاب «سرمایه‌گذاری در املاک اجاره‌ای» به بررسی اصولی می‌پردازد که در صورت صاحب‌خانه بودن باید به آن‌ها دقت کنید. همچنین چگونگی غلبه بر چالش‌ها را بیان می‌کند.
کتاب The Only Investment Guide You’ll Ever Need

با استفاده از این راهنما سرمایه گذاران مبتدی یاد می‌گیرند که چگونه می‌توانند یک سبد سرمایه‌گذاری را با صفر دلار شروع کنند. اندرو توبیاس نویسنده و مشاور امور مالی که نویسنده این کتاب برای سرمایه گذاران مبتدی است، اهمیت ایجاد یک پایه مالی برای سرمایه‌گذاری را توضیح داده و بر ایجاد یک حساب پس‌انداز سالم تمرکز کند. خوانندگان این کتاب می‌توانند توصیه‌های سرمایه‌گذاری مناسبی را مشاهده کرده و آن‌ها را در تمام جنبه‌های زندگی مالی خود اعمال کنند. این کتاب در ابتدای دهه ۱۹۷۰ منتشر و بعدتر در سال ۲۰۱۶ بازنویسی شد. نویسنده این کتاب نکاتی را درباره بحران مالی ۲۰۰۸ به آن افزوده است.
کتاب One Up on Wall Street

در این راهنمای مالی کامل پیتر لینچ برخی از بهترین اسراری را که مستقیم از سرمایه‌گذاران باتجربه وال استریت کسب کرده را برای سرمایه گذاران مبتدی شرح می‌دهد. او اعتراف کرده که کتاب One Up on Wall Street حول افزایش سهام اینترنتی چرخیده و روش‌هایی را که سرمایه‌گذاری مدرن در سال‌های اخیر تجربه کرده است، بررسی می‌کند. لینچ در این کتاب برای سرمایه گذاران مبتدی فرصت‌هایی را که نباید از دست بدهند، لیست کرده است. پیتر لینچ مدیر سابق صندوق سرمایه‌گذاری فیدلیتی بوده که طی چندین سال مدیریت خود میلیاردها دلار سود را روانه این صندوق کرد. او نحوه تحقیق و یافتن سهامی را که احتمالاً عملکرد مناسبی داشته، توضیح داده و سهامی را که احتمالاً ده برابر شده و بازدهی زیادی دارند معرفی می‌کند.
کتاب Thinking Fast and Slow

چرا ما به‌جای واقعیت‌ها و آمارها براساس احساس درونی تصمیم می‌گیریم؟ دنیل کانمن، روانشناس، اقتصاددان و برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۰۲ در علوم اقتصادی در این کتاب به بررسی روشی می‌پردازد که بیشتر ما برای تصمیم‌گیری‌های اصلی و مهم زندگی خود از انتخاب همسر گرفته تا سرمایه‌گذاری پول و دارایی خود از آن استفاده می‌کنیم. این کتاب پرفروش نیویورک تایمز به این موضوع می‌پردازد که چند نفر از ما براساس غریزه و شهود انتخاب کرده و این کار چگونه روی آینده مالی ما تأثیر می‌گذارد. کتاب «تفکر سریع و آهسته» که برای سرمایه گذاران مبتدی نوشته شده است، نشان می‌دهد که چطور می‌توان با حذف احساسات از معامله، تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه‌ای برای سرمایه‌گذاری صورت داد. سرمایه گذاران مبتدی می‌توانند بیشتر درباره انتخاب سهامی که احتمالاً از دیگر سهم‌ها بهتر عمل کرده، یاد بگیرند. درمجموع کانمن در این کتاب نشان می‌دهد که چگونه می‌توان تصمیم‌گیری‌های بهتری را براساس منطق صورت دهد، حتی اگر این تصمیم‌گیری‌ها ناراحت‌کننده باشند.
کتاب The Modern Guide to Stock Market Investing for Teens

کتاب «راهنمای مدرن سرمایه‌گذاری در بازار بورس برای نوجوانان» نکات و استراتژی‌های کلیدی را برای سرمایه گذاران مبتدی در بازار سهام پوشش می‌دهد. این کتاب توسط یک نوجوان به نام آلن جان در کالیفرنیا در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. او می‌خواست به جوانان کمک کند تا اهمیت شروع سفرهای سرمایه‌گذاری خود را زودتر درک کنند. نویسنده از نوجوانان و دانشجویان می‌خواهد که با هر مقدار پولی که می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و توضیح می‌دهد که چگونه این چند دلار سرمایه‌گذاری می‌تواند در طول زمان رشد کند. سرمایه گذاران مبتدی که درباره سرمایه‌گذاری مردد هستند، در این کتاب استراتژی‌های ساده‌ای برای شروع یک سبد سرمایه‌گذاری و در عین حال کسب دانش مالی شخصی و سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی را مطالعه می‌کنند. به‌طورکلی این کتاب اغلب به موضوعات پیچیده و دور از دسترس به روشی کاملاً قابل درک می‌پردازد.
کتاب Investing in REITs

سرمایه‌گذاری غیرفعال در املاک و مستغلات اغلب از سوی سرمایه گذاران مبتدی نادیده گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات می‌تواند افراد را به صاحب‌خانه یا مدیر دارایی تبدیل کند. ویرایش چهارم این کتاب به این موضوع می‌پردازد که چگونه سرمایه گذاران مبتدی می‌توانند تنوع را در سبد سرمایه‌گذاری خود شروع کرده و برخی از بهترین بازده‌ها را در بازار از طریق REIT کسب کنند. این کتاب را رالف بلاک نوشته که قبل از مرگ به مدت ۴۰ سال مشاور متخصص در زمینه سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات بود. در این کتاب، تاریخچه این نوع سرمایه‌گذاری و نحوه شروع به‌کارگیری آن‌ها نوشته شده است. بلاک جایزه دستاورد صنعت ۲۰۰۴ را از انجمن ملی اعتماد سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات دریافت کرد.
سخن پایانی
مطالعه کتاب یکی از بهترین راه‌های یادگیری است؛ زیرا این فرصت برای شما فراهم بوده تا بتوانید به‌خوبی روی یک موضوع متمرکز شوید. یکی از مفاهیم مهم این روزها نحوه سرمایه‌گذاری است که پیر و جوان به‌دنبال یادگیری آن هستند. بزرگ‌ترین مانع برای شروع سرمایه‌گذاری این بوده که نمی‌دانیم چگونه و از کجا باید اولین قدم را برداریم. مطالعه کتاب‌های توصیه‌شده کمک می‌کند تا سرمایه گذاران مبتدی به‌خوبی با تمام جنبه‌های مسیر آشنا شوند و بتوانند بهترین استراتژی‌ها را برای خود بچینند. شما کدام‌یک از کتاب‌های معرفی‌شده در این لیست را مطالعه کرده‌اید؟ آیا مطالعه آن‌ها برای شما مفید بوده است؟ نظرات خود را در کامنت با ما در میان بگذارید.
سؤالات متداول

چگونه در سن کم شروع به سرمایه‌گذاری کنیم؟

راه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در سنین کم وجود داشته از جمله:

داشتن یک حساب پس‌انداز
پس‌اندازکردن مقداری پول برای روز مبادا
انتخاب یک حساب سرمایه‌گذاری
خرید سهام
انتخاب اوراق قرضه
سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

چرا باید سرمایه‌گذاری کرد؟

سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند تا بتوانید به سودآوری بسیار زیادی برسید. این سودآوری شما را در مسیر رسیدن به آرزوها و اهدافتان کمک می‌کند.

آیا مطالعه کتاب تنها روش یادگیری سرمایه‌گذاری است؟

قطعاً نه، شما بسته به علایق خود می‌توانید راه‌های مناسب برای یادگیری سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. با این حال یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت نوع علاقه‌مندی‌ها می‌تواند مطالعه کتاب برای سرمایه‌گذاری باشد.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *