پرش به محتوا

مونرو به بالاترین قیمت دو سال اخیر خود رسید؛ ۳۰۰ درصد رشد در یک سال!

روز گذشته (سه‌شنبه) رمز ارز حریم‌خصوصی‌محور، مونرو، به بالاترین قیمت دو سال گذشته خود رسید. پس از سقوط شدید قیمت این رمز ارز در ماه مارس (اسفند ۹۸) ماه‌هاست که روند صعودی مونرو ادامه دارد.
به گزارش کوین دسک، قیمت مونرو روز سه‌شنبه به بالای ۱۵۷ دلار رسید که بالاترین قیمت این رمز ارز نسبت به ژوییه ۲۰۱۸ (خرداد ۹۷) است.
نمودار قیمت مونرو از ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون – منبع: صفحه قیمت لحظه‌ای مونرو در سایت رمز ارز
در زمان نگارش این گزارش، هر واحد مونرو با قیمت حدود ۱۵۱ دلار معامله می‌شود که نسبت به ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۳۰۰٪ رشد را نشان می‌دهد.
روند قیمت مونرو در بیشتر روزهای سال ۲۰۲۰ به‌شکل صعودی دنبال شده است و این در حالی است که نگرانی‌های زیادی در میان سرمایه‌گذاران این رمز ارز در مورد قانون‌گذاری و اقدامات نهادهای تنظیم قانون وجود دارد.
مونرو که در سال ۲۰۱۴ عرضه شده است، بر حریم خصوصی و تراکنش‌های امن و غیرقابل‌رهگیری تمرکز دارد. هویت بنیان‌گذار اصلی این رمز ارز هم مانند بیت کوین مشخص نیست و برخی معتقدند که ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، ممکن است خالق مونرو هم باشد.
پروتکل پشت این رمز ارز به کاربران این امکان را می‌دهد که هویت خود و مقدار تراکنش را مخفی نگاه دارند، مگر برای افرادی که خود فرستنده مایل باشد.
تحلیل‌گران می‌گویند افزایش تقاضا برای این رمز ارز می‌تواند مربوط به نگرانی روزافزون شرکت‌ها درباره نیاز به مونرو برای پرداخت باج به هکرها باشد. امروزه تعداد زیادی از هکرها و گردانندگان باج‌افزار، برای دریافت باج از قربانیان مونرو درخواست می‌کنند.
دنیس وینوکوروف (Denis Vinokourov)، یکی از محققان مطرح ارزهای دیجیتال، در این خصوص گفت:
در حالی که ممکن است برخی از شرکت‌ها با هدف تنوع‌بخشی در سبد دارایی خود، شروع به خرید بیت کوین کرده باشند، بعضی دیگر از شرکت‌ها با توجه به انتخابی که معمولاً هکرها برای روش پرداخت دارند، به‌دنبال خرید دارایی‌های دیجیتال دیگری مانند مونرو رفته‌اند.
طبق گفته وینوکوروف در حالی که در حملات سایبری چند روز پیش به وزارتخانه‌های خزانه‌داری و بازرگانی آمریکا یا قطع‌شدن خدمات گوگل که اخیراً اتفاق افتاد هیچ مونرویی به‌عنوان باج درخواست نشده است، این حوادث شرکت‌ها را از هک‌های مشابه بیش از پیش نگران کرده است.
او گفت:
هک‌های اخیر نشان از رشد بیش از پیش بازیگران بد دارد.
برخی از صرافی‌های بزرگ رمز ارز در سراسر جهان، بسیاری از ارزهای دیجیتال حریم‌خصوصی‌محور از جمله مونرو را از فهرست معاملات خود حذف کرده‌اند تا بتوانند اقدامات مربوط به مبارزه با پولشویی و احراز هویت را که از سمت مراجع قانونی به آنها دستور داده شده است، انجام دهند.
از طرف دیگر، جاستین ارهنهافر (Justin Ehrenhofer)، یکی از تحلیل‌گران بازار ارزهای دیجیتال، به کوین دسک گفت که روند صعودی مونرو می‌تواند ناشی از این باشد که معامله‌گرانِ این رمز ارز نسبت به افزایش «بازگشایی دوباره معاملات در صرافی‌ها» خوش‌بین شده‌اند.
همچنین باید به این موضوع توجه کرد که بسیاری از نهادهای قانون‌گذار نسبت به تراکنش‌های مونرو دیدگاه خوبی ندارند. شرکت تحلیل بلاک چین سایفرتریس (CipherTrace) به‌تازگی دو برنامه کاربردی را که گفته می‌شود می‌توانند برای نهادهای قانون‌گذار تراکنش‌های مونرو را رهگیری کنند، به ثبت رسانده است.