پرش به محتوا

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

از زمان ابداع بیت کوین در سال 2009، بیت کوین و بازار رمز ارزی که ایجاد کرده همواره با حجمه‌ای از بدگویان که نابودی آن را پیش‌بینی می‌کردند روبه‌رو بوده است. ده سال بعد، قیمت بیت کوین به حدود 10,000 دلار رسیده است و به‌نظر می‌رسد که هم‌زمان با رشد بیت کوین، پایداری‌ای در این ارز ایجاد شده است. اما کل اکوسیستم رمز ارزها که شامل هزاران توکن و کوین می‌شوند، پایداری و رشد بیت کوین را ندارند و به اندازهٔ آن مؤفق نبوده‌اند.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

به‌علاوه، با همهٔ اهداف والایی که دربارهٔ رمز ارزها می‌شنویم، رمز ارزها هنوز نتوانسته‌اند به‌عنوان جریانی اصلی در مراودات مالی، خود را مطرح کنند. هنوز کسب‌وکارهای زیادی که با رمز ارزها دادوستد انجام دهند وجود ندارد و بسیاری از خدمات مالی در حال حاضر با پول‌های سنتی انجام می‌شود. برخی منتقدین بر این باورند که رمز ارزها یک موفقیت زودگذر بوده‌اند و این موفقیت تداوم نخواهد داشت. اما حامیان رمز ارزها معتقدند که با  ظهور تکنولوژی‌های جدید در اکوسیستم رمز ارزها، این اکوسیستم قدرتمند به مسیر خود ادامه خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آینده بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟» دیدن نمایید.

اما کدام گروه درست می‌گویند؟

نکات مهم:

  • رمز ارزها از سال 2009 با ظهور بیت کوین مشهور شدند.
  • قیمت بیت کوین در دسامبر 2017 به قیمت تاریخی 20,000 دلار رسید و در ماه‌های بعد از این تاریخ به‌شدت سقوط کرد.
  • منتقدان رمز ارزها می‌گویند که بازار رمز ارزها در نهایت با کاهش شدید مقبولیت بین مردم، تردید در کارا بودن صندوق‌های قابل معامله رمز ارزها (crypto-ETFs) و کنترل و مقرراتی که توسط دولت‌ها روی اکوسیستم رمز ارزها وضع خواهد شد، به سمت نابودی خواهد رفت.
  • طرفداران رمز ارزها بر این باورند که رمز ارزها در حال پیشرفت می‌باشند و به سمت تبدیل شدن به اکوسیستمی استاندارد برای پرداخت‌ها در حرکت هستند.

آیا قیمت بیت کوین به 50000 دلار خواهد رسید؟

شکاکین چه می‌گویند؟

تعداد رمز ارزهای موجود در حال حاضر بیش از 2,000 عدد می‌باشد. این تعداد نشان‌دهندهٔ رونق بازار رمز ارزهاست، اما این تعداد شاید فریبنده باشد. براساس گزارشی در وب‌سایت CNBC، بیش از 800 رمز ارز اساساً مرده‌اند – یعنی ارزش کمتر از یک پنی دارند. از آنهایی هم که باقی مانده‌اند، فقط تعداد اندکی در حال رشد و نمو هستند. علاوه بر این گزارش‌های متعددی از کلاهبرداری در عرضهٔ اولیه سکه‌ها (ICOs) و دیگر حوزه‌ها، از دیگر مشکلات اکوسیستم رمز ارزها می‌باشند.

چرا بعضی کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین خیلی بالا نخواهد رفت؟

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

مشکل اصلی اکوسیستم رمز ارزها، در سال 2018، بعد از سقوط وحشتناک قیمت بیت کوین از قیمت تاریخی 20,000 دلاری، شروع شد. علاوه بر این ارزش تراکنش‌های انجام شده در اکوسیستم رمز ارزها که در سه ماهه اول 2018 به شدت بالا رفته بود، در سه ماهه دوم تقریباً 75 درصد کاهش یافت.

عدم استقبال سازمان بورس ایالات متحده آمریکا و تأیید فقط چند صندوق قابل معامله بیت کوین (bitcoin ETFs) تأثیر به‌سزایی در کاهش مقبولیت بیت کوین به‌خصوص در زمینهٔ سرمایه‌گذاری داشته است.

مهم‌تر از این موارد، آزادی و راه گریزی که رمز ارزها، به‌علت تحت نظارت و کنترل نبودن توسط سازمان‌ها و نهادهای دولتی، برای بسیاری از مردم فراهم کرده بود، با احساس خطر دولت‌های مختلف، به پایان خود نزدیک می‌شود. تلاش‌های بسیاری در کشورهای مختلف در حال جریان است که قوانین و مقررات سفت و سختی برای اکوسیستم رمز ارزها وضع کنند. به گفتهٔ برخی افراد مشکوک به رمز ارزها، این نظارت‌ها و کنترل‌ها توسط سازمان‌های دولتی و بین‌المللی بر اکوسیستم رمز ارزها، رشد رمز ارزها را به‌شدت کاهش خواهد داد و مانع رسیدن رمز ارزها  به یکی از اهداف اصلی ایجاد آنها، یعنی غیرمتمرکز بودن، خواهد شد.

چه افسانه هایی درباره تحلیل تکنیکال وجود دارد؟

طرفداران چه می‌گویند؟

اگرچه قیمت بیت کوین – و تقریباً همهٔ رمز ارزها – در اوایل 2018 افت شدیدی را تجربه کرد، نوسانات بالایی که زمانی جزء ویژگی‌های بازار رمز ارزها بود در حال محو شدن می‌باشد. در حالی که این خبر برای دلالان و سفته‌بازان بازار خبر بدی است، برای سرمایه‌گذاران حقوقی خبر بسیار خوبی می‌باشد و بسیاری بر این باورند که کلید موفقیت رمز ارزها در آینده همین مؤسسات سرمایه‌گذاری می‌باشند.

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

رمز ارزها و به‌طور کلی تکنولوژی بلاک چین، نقش‌ها و کاربردهای مهمتری به‌خود گرفته‌اند. در حالی که صاحبان کسب‌وکارهای مختلف کمی محتاطانه با رمز ارزها برخورد می‌کنند، بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ تکنولوژی، استفاده از رمز ارزها و تکنولوژی بلاک چین را آغاز کرده‌اند.

ماری سپیو، مدیر و مؤسس شرکت توسعه‌دهندهٔ تجهیزات واقعیت مجازی Ceek VR می‌گوید: “رمز ارزها به‌هیچ‌وجه در حال نابودی نیستند.” او ادامه داد: “اکوسیستم رمز ارزها در حال ورود به عرصهٔ جدیدی از پیشرفت خود می‌باشد؛ وقتی شرکت‌های مختلف رمز ارزها را با آغوش باز می‌پذیرند و از امکانات آنها استفاده می‌کنند، موج بعدی گسترش رمز ارزها شروع خواهد شد. دورهٔ جدید همراه خواهد بود با تقاضای معقول‌تر و حواشی کمتر.”

در حقیقت، به‌نظر می‌رسد خیلی از رمز ارزهایی که از بین رفته‌اند، آنهایی هستند که حواشی زیادی داشته‌اند.

آگادا نامِری از شرکت iCapital، در این باره می‌گوید: “اگرچه در سال 2018 روند نزولی را در بازار رمز ارزها شاهد بودیم، ما معتقدیم که با ورود سرمایه‌های مؤسسات سرمایه‌گذاری به بازار رمز ارزها، این بازار دوباره روند صعودی را تجربه خواهد کرد. این سرمایه‌ها به سمت بازار بیت کوین سرازیر خواهد شد.”

مؤسسات سرمایه‌گذاری چگونه به پایداری رمزارزها کمک خواهند کرد؟

درحالی که خیلی‌ها این ایده که بازار رمز ارزها هنوز رونق دارد و درحال پیشرفت است را رد می‌کنند، این بازار در حال تثبیت خود می‌باشد. اگرچه رمز ارزها هنوز به‌عنوان روشی استاندارد در پرداخت‌ها و بازارهای مبادلهٔ دارایی‌ها تبدیل نشده است، تکنولوژی که رمز ارزها از آن استفاده می‌کنند (بلاک چین) به سرعت به‌عنوان یک استاندارد در بخش‌ها و صنایع مختلف تبدیل شده است.

از این مهمتر، خدماتی که این ابزار فراهم می‌کنند، همه براساس رمز ارزها و توکن‌ها می‌باشد. هم‌زمان با استفادهٔ شرکت‌ها از تکنولوژی بلاک چین برای حل مشکلات خود، رمز ارزها به توسعهٔ خود ادامهٔ دهند.

جمع‌بندی

علی‌رغم وجود شکاکین و منتقدین رمز ارزها، این بازار به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. اگرچه قیمت‌ها به‌شدت در جهت بالا و پایین نوسان می‌کند، به‌نظر می‌رسد این بازار پخته‌تر شده است.

همچنان که شرکت‌های بیشتری کاربردهای بیشتر از رمز ارزها و شبکهٔ بلاک چین را کشف می‌کنند و کاربران بیشتری از آن به‌عنوان روشی برای آسان شدن زندگی‌شان استفاده می‌کنند، رمز ارزها به‌عنوان موضوع اصلی در بحث‌های مربوط به تکنولوژی باقی خواهند ماند. رمز ارزها با نمایش بهتر ارزش‌های خود در شرایط مختلف – از امور بانکی تا خرید قهوه – بیشتر تثبیت می‌گردند. مطمئناً کوین‌های زیادی می‌آیند و می‌روند و بسیاری از آنها از بین خواهند رفت، اما بازار رمز ارزها به توسعهٔ خود ادامه خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید با بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «چه چیزهایی با بیت کوین می‌توان خرید؟» دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.