پرش به محتوا

پایداری اکوسیستم رمز ارزها

پایداری اکوسیستم رمز ارزها: آیا مؤسسات سرمایه­‌گذاری در حال ورود به بازار رمز ارزها هستند؟

از گذشته تاکنون موضوع نوسانات رمز ارزها به‌عنوان یکی از بزرگترین موضوعات مورد بحث در این صنعت مطرح بوده است. برای این موضوع دلیل خوبی وجود دارد. از زمان به‌وجود آمدن رمز ارزها و متعاقب آن محبوبیت شدید آن در بازار، بیت کوین و بازار آن تحت‌الشعاع نوسانات غیرقابل پیش‌بینی و رونق قیمتی بوده است. همین نوسانات و شکوفایی بازار رمز ارزها منجر به سقوط عمدهٔ آن نیز می‌شود. با این وجود، سقوط شدید قیمت رمز ارزها که در سال 2018 شاهد آن بودیم منجر به پایداری نسبی و همچنین ظهور و بروز پتانسیل بالقوه رشد واقعی بخش رمز ارز بوده است.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده‌اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارز ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

سرمایه‌گذاری سنگین مؤسسات سرمایه‌­گذاری

از سرمایه‌گذاری سنگین مؤسسات سرمایه‌­گذاری (حقوقی­‌ها) به‌عنوان یکی از بزرگترین عوامل مقبولیت عام و مشروعیت بخشیدن به رمز ارزها یاد می‌شود. اگرچه در حال حاضر نیز شاهد سرازیر شدن پول از طرف این منابع مالی به بازار رمز ارزها هستیم، اما هنوز هم تردیدهایی در خصوص موفقیت این بخش وجود دارد. بیشتر تردیدهای موجود در این عرصه ناشی از وجود عامل ریسک در این بازار است. امروزه برخی شرکت‌ها در قبال سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها، تضمین‌هایی را جهت بازدهی (دریافت سود) به مشتریان خود اعطا می‌کنند. موضوع اصلی مورد بحث در این شرکت‌ها از دست دادن میلیون‌ها دلار سرمایهٔ مشتریان تنها در طی چند دقیقه است. با این وجود و با توجه به تلاش‌های واقعی انجام شده در داخل و خارج، بیت کوین طی چند ماه در یک بازه نسبتاً پایدار دادوستد شده است.

بیت کوین چیست؟

آیا بالاخره درهای ورود به بازار رمز ارزها باز خواهند شد؟

مؤسسات سرمایه­‌گذاری بنا به چندین دلیل مختلف در حاشیهٔ انقلاب ایجاد شده در بازار رمز ارزها باقی مانده‌اند. از جملهٔ این دلایل می‌توان به نبود مقررات، عامل ریسک و اعتبار نامطلوب این بازار اشاره کرد. این دلایل و سایر دلایل باعث شده‌اند تا شرکت‌ها (بنگاه‌های اقتصادی) نتوانند سرمایه‌گذاران خود را نسبت به سرمایه‌گذاری عظیم در این بازار متقاعد کنند. اگرچه این بخش با اضطراب در انتظار سرازیر شدن پول‌های مؤسسات سرمایه­‌گذاری است، اما شاهد نشانه‌هایی از علاقهٔ سرمایه‌گذاران و ورودِ آهستهٔ آن‌ها به این بازار هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش موسسات سرمایه‌گذاری در پایداری رمز ارزها می‌توانید از مطلب آموزشی «موسسات سرمایه‌گذاری چگونه به پایداری رمزارزها کمک خواهند کرد؟» دیدن نمایید.

پایداری اکوسیستم رمز ارزها

با این حال، روندِ فعلی قیمت بازار ممکن است نشانه‌ای مبنی بر بهبود وضعیت بازار بوده و درها را به روی سرمایه‌گذارن جهت ورود به این بازار باز کند. در سال جاری بازار به آرامی رو به ثبات رفته و هم‌گرایی عوامل در نهایت منجر به ایجاد آرامش در قیمت‌ها و صنعت رمز ارزها خواهد شد.

ورود مؤسسات سرمایه­‌گذاری به بازار رمز ارزها چه تأثیری خواهد داشت؟

ورود مؤسسات سرمایه­‌گذاری به این بازار می‌تواند اولین فشار واقعی جهت رها شدن از ننگ “غرب وحشی” باشد. این ننگ از روزهای پُررونق وب‌سایت پولشویی Silk Road که با بیت کوین به فعالیت‌­های خلاف مالی می­‌پرداخت، بر این صنعت سایه افکنده است. در داخل اکوسیستم رمز ارزها گروه‌هایی جهت تنظیم بازار تشکیل شده‌اند. انجمن کالاهای مجازی خودتنظیمِ دوقولوهایِ وینک‌لاوس نحوهٔ تبادلات در چندین صرافی رمز ارز مهم را مشخص می‌کند. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از نظارت داخلی و آینده‌نگری در این بازار باشد.

پایداری اکوسیستم رمز ارزها

جهت کمک به سرمایه‌گذاران و کاهش ترس آن‌ها، دولت‌ها شروع به تهیه و تدوین دستورالعمل‌هایی در زمینهٔ صنعت رمز ارزها کرده‌اند. شرکت Caspian در زمینه تهیه پلتفرم رمز ارز فعالیت دارد. به گفتهٔ مدیر ارشد عملیاتی این شرکت، دیوید ویلز، موضوع تنظیم مقررات به این دلیل حیاتی است که سرمایه‌گذاران به شفافیت و ثبات نیاز دارند. خوشبختانه تنظیم‌کنندگان مقررات در سرتاسر جهان موفق به ارائه چنین مقرراتی شده‌اند.

با ایجاد یک بستر کامل جهت مدیریت رمز ارزش‌ها، شرکت‌هایی مانند کاسپین به‌طور واضح در حال جذب سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی به این بازار هستند. این شرکت با دسترسی به الگوریتم‌های معاملاتی در زمان واقعی، اقدام به پیوند تمام معاملات رمز ارزی مهم می‌کند. کوین‌بیس شاید مهم‌ترین پلتفرم موجود در این زمینه باشد. این پلتفرم بستری را برای نهاد‌های مالی ایجاد کرده است.

به گفتهٔ ویلز، این نوع رویکرد مشارکتی منجر به تسریع روند تنظیم مقررات در سایر حوزه‌های قضایی شده است. همین موضوع سبب شده تا راه‌هایی جهت کمک به ورود نهاد‌های مالی به این بازار باز شود. علی‌رغم وجود پیچیدگی در زمینهٔ ایجاد قوانین، کشور آمریکا به‌تدریج به سوی شفافیت کاری گام برمی‌دارد.

سرمایه‌گذار چه کار باید بکند؟

علاوه بر مواجهه با مقررات دست‌وپاگیر، سرمایه‌گذاران در زمینهٔ مسائل لجستیکی موجود در صنعت نیز با موانع محکمی روبه‌رو هستند. مسئلهٔ امانت (چگونگی ذخیره ایمن مقادیر زیاد پول یا رمز ارز) همواره در صنعت مالی مشکل‌‌آفرین بوده است. بسیاری از بانک‌های بزرگ و مؤسسات خدمات مالی توانایی کمک برای حل این مشکلات را نداشته و یا قصدی برای آن ندارند. این موضوع بدان معنا است که مؤسسات سرمایه‌گذاری می‌بایست به آن‌ها اعتماد کنند. این در حالی است که این بانک‌ها به‌عنوان شخص ثالث همواره از شفایت کاملی برخوردار نبوده و یا به‌اندازه کافی ایمن نیستند.

با در نظر گرفتن شکنندگی بازار که به‌طور مرتب با مسائل معاملاتی سروکار دارد، مسئلهٔ نقدینگی نیز به‌عنوان یک مسئله در وجوه سرمایه‌گذاری مطرح است. به‌طور سنتی، پول مؤسسات سرمایه­‌گذاری از طریق ایجاد نقدینگی منجر به پایداری بیشتر پایه و اساس کلاس‌ها و طبقات دارایی می‌شود. با این وجود، زیرساخت‌های متفاوت و عدم قانون در بازار رمز ارزها به‌معنای سخت شدن ورود نقدینگی است.

با این حال، بازار به‌طور پیوسته در حال جستجوی راه‌حل‌هایی است که ماهیت بدون ساختار بازار رمز ارز را از بین می‌برند. این کار از طریق ارائهٔ راه‌حل‌های کامل و جامع صورت می‌گیرد. این موضوع این اطمینان را حاصل می‌کند که با کاهش نقدینگی و اطمینان از اینکه مبادلات انجام شده با رمز ارزها مشابه با مبادلات سنتی دارایی‌ها است، مؤسسات سرمایه‌گذاری می‌توانند در یک مکان به مبادلات چندگانه دسترسی داشته باشند.

به‌طور کلی این فشار جهت مشروعیت‌بخشی و ایجاد ثبات، نشانهٔ رشد بازار رمز ارزها است. این روند نشان‌دهندهٔ کاهش نوسانات قیمت‌ها نیز می‌باشد. در حالی که کاهش نوسانات به‌عنوان کاهش حجم مبادلات تعبیر می‌شود، اما ویلز استدلال می‌کند که بخش اعظم این موضوع پیامد تأثیر ملایم نهادینه‌سازی رمز ارز در برخی از سازوکارهای مالی مانند قراردادهای آتی (futures) می‌­باشد.

قراردادهای آتی چیست؟

معنی این موضوع برای بازار چیست؟

پول نهادی احتمالاً مانند نیرویی تثبیت‌کننده برای رمز ارزها خواهد بود. اگرچه هجوم وجه نقد و توجهات احتمالاً قادر به کنترل و دور کردن نوسانات بازار نخواهد بود، اما فرصت‌هایی عالی برای وجوه نهادی هوشمند ایجاد خواهد کرد.

با گذر از مراحل ابتدایی، رمز ارز به دنبال نیرویی قانونی و مشروع در بازارهای مالی است. تکنولوژی‌های جدید و تحولات و پیشرفت‌ها حاصل شده نیز به این موضوع کمک می‌کنند. با رشد کلاس دارایی و افزایش حضور سرمایه‌گذاران، حرکت انقلابی رمز ارزها تسریع می‌یابد.

ویلز بیان کرد: “مشخص است که راه‌حل‌های امانت، نقدینگی و فناوری در اینجا وجود داشته و در حال اجرا بوده و محیط قانون‌گذاری به سمت شفافیت بیشتر حرکت می‌کند. به‌عنوان یک دارایی نوپا، رمز ارز فاقد راه‌حل برای متخصصان بود. ولی مؤسسات تنها به آموزش نیاز دارند تا بدانند که می‌توانند با رمز ارزها نیز دقیقاً مانند سایر دارایی‌های خود معامله کنند. رمز ارز بازاری است که بسیاری از مردم از طریق آن به کسب درآمد می‌پردازند، ولی بسیاری از شرکت‌ها به دور از این بازار مانده‌اند. اما اکنون این موضوع به گذشته تعلق دارد. اکنون حضور مؤسسات در بازار رمز ارزها در حال افزایش است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.