پرش به محتوا

پربازده ترین کارایی بیت کوین

پربازده ترین کارایی بیت کوین

برخی بر این عقیده‌اند که شاید بازار 600 میلیارد دلاری نقل‌وانتقال پول توسط نیروهای کاری که در خارج از کشور خودشان کار می‌کنند پُرسودترین کاربرد بیت کوین باشد.

اگرچه بسیاری از دولت‌ها روی خوشی به بیت کوین نشان نمی‌دهند، استفاده از بیت کوین به‌عنوان روشی برای انتقال پول توسط نیروهای کاری که در خارج از کشورشان کار می‌کنند بسیار رونق گرفته است.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

به‌جای استفاده به‌عنوان یک نوع پول، استفاده از بیت کوین به‌عنوان محیطی برای انتقال پول در سراسر جهان، در حال افزایش می‌باشد. استفاده از بیت کوین برای نقل‌وانتقال پول هزینهٔ بسیار پایین‌تری نسبت به روش‌های سنتی انتقال پول، برای کاربران دارد.

بسیاری از مردم در سراسر جهان که در کشوری غیر از کشور خود مشغول به‌کار می‌باشند، به‌طور منظم برای خانوادهٔ خود پول می‌فرستند. آخرین گزارش منتشر شده توسط بانک جهانی نشان می‌دهد که پول ارسالی توسط نیروهای کاری که خارج از کشور خود مشغول می‌باشند حدود 596 میلیارد دلار می‌باشد که 450 میلیارد آن به کشورهای در حال توسعه فرستاده می‌شود.

انتظار می‌رود هند با ورود 65 میلیارد دلار توسط نیروهای کار هندی خارج از هند رتبهٔ نخست را به‌خود اختصاص دهد. بعد از هند نیز چین با 63 میلیارد دلار، فیلیپین با 33 میلیارد دلار، مکزیک با 31 میلیارد دلار و نیجریه با 22 میلیارد دلار در جایگاه‌های بعدی هستند.

روش‌های استاندارد انتقال پول توسط نیروهای کار مشغول در خارج از کشور خود

به‌عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که در ایالات متحده مشغول به‌کار می‌باشد و می‌خواهد مقداری پول برای خانوادهٔ خود در کشوری آسیایی یا آفریقایی بفرستد. این فرد به مغازه‌ای به نام اپراتور انتقال پول (MTO) می‌رود و با پول نقد خود را به مغازه‌دار می‌دهد و با توجه به نرخ برابری دلار به ارز کشور مبدأ تبدیل انجام می‌شود و سپس مغازه‌دار فرآیند انتقال پول به کشور مبدأ را آغاز می‌کند. MTO مبلغی را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

در حقیقت شخصی که اپراتور انتقال پول می‌باشد نقش واسط را دارد. این فرد برای انتقال پول باید از سرویس، نرم‌افزار و سیستمی استفاده کند که شرکت‌های بزرگ مشغول در این حوزه مانند شرکت Western Union یا Moneygram ایجاد کرده‌اند. به‌علت وابستگی اپراتور به این نرم‌افزار و سیستم‌ها، بخش زیادی از کارمزد دریافتی به این شرکت‌ها می‌رسد. به‌علاوه، اپراتور انتقال پول برای امور اجرایی مغازه ممکن است هزینهٔ بیشتری نیز دریافت کند.

برای کاربر نهایی این هزینه‌ها بسیار سنگین می‌باشد. علاوه بر این، به‌علت نبود شفافیت در نرخ تبدیل ارز توسط این اپراتورها و شرکت‌ها، کاربر نهایی، هزینهٔ بیشتری را متحمل می‌شود. بنابراین سعی کنید بهینه تصمیم بگیرید.

روش انتقال پول به‌وسیلهٔ بیت کوین چگونه است؟

پربازده ترین کارایی بیت کوین

پروسهٔ انتقال پول به‌وسیله بیت کوین به این صورت است که ابتدا با مقدار پولی که مشتری می‌خواهد انتقال دهد بیت کوین معادل خریداری می‌شود و سپس این مقدار بیت کوین از حساب مشتری به حساب MTO در کشور مبدأ فرستاده می‌شود و سپس MTO این مقدار بیت کوین را به پول رایج آن کشور تبدیل می‌کند. این نحوهٔ انتقال، ریسک کمی دارد چون بیت کوین مدت کمی در حساب MTO می‌ماند و تراکنش در چند دقیقه انجام می‌شود.

شرکت Bitspark که یک شرکت انتقال پول به‌وسیلهٔ بیت کوین در هنگ کنگ می‌باشد، خدمات انتقال پول به کشورهایی مثل فیلیپین، اندونزی و ویتنام را انجام می‌دهد. این شرکت راه‌حلی ابری برای ارائه‌دهندگانِ خدمات انتقال پول (MTO) در کشورهای در حال توسعه با زیرساخت‌های بانکی اندک ارائه می‌دهد.

با یک ارتباط ساده اینترنت و نرم‌افزارهای رایگان، MTOها بدون هزینه‌های بالاسری قبلی مثل اجارهٔ مغازه و هزینه‌های تعمیر و نگهداری و غیره می‌توانند پول را به‌راحتی انتقال دهند. تمام اطلاعات مربوط به تراکنش، مانند اطلاعات مشتری و سایر اطلاعات لازمِ ضدپولشویی در یک دیتابیس ارزان ذخیره می‌شود که خود می‌تواند یک شبکهٔ بلاک چین باشد.

بلاک چین چیست؟

پروسهٔ انتقال پول به‌وسیله بیت کوین به این صورت است که ابتدا با مقدار پولی که مشتری می‌خواهد انتقال دهد بیت کوین معادل خریداری می‌شود و سپس این مقدار بیت کوین از حساب مشتری به حساب MTO در کشور مبدأ فرستاده می‌شود و سپس MTO این مقدار بیت کوین را به پول رایج آن کشور تبدیل می‌کند. این نحوهٔ انتقال، ریسک کمی دارد چون بیت کوین مدت کمی در حساب MTO می‌ماند و تراکنش در چند دقیقه انجام می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌های انتقال

مزایای انتقال پول به‌وسیلهٔ بیت کوین عبارتند از هزینهٔ کمتر برای مشتری، انتقال سریع پول در چند دقیقه، حذف هزینه‌های بالاسری برای MTOها، دریافت حق‌الزحمهٔ بیشتر توسط MTOها به‌علت حذف هزینه‌های دیگر و انتقال امن در سرتاسر دنیا.

کاربرانی که از سیستم Bitspark استفاده می‌کنند، نیازی به فراگیری نحوهٔ کار تکنولوژی بلاک چین ندارند و رابط کاربری آسان این پلتفرم در چند ثانیه پروسهٔ انتقال پول را انجام می‌دهد.

Bitspark همچنین، نرم‌افزار Sendy که یک اپ موبایل می‌باشد را ارائه داده است. این نرم‌افزار هم به‌عنوان یک کیف پول و هم یک نرم‌افزار یابنده MTOها به‌کار می‌رود. هر کاربر نرم‌افزار Sendy می‌تواند بعد از پُر کردن چند فورم و چند تأییدیه با کمکی که به سایر کاربران می‌کند مقداری پول به‌عنوان حق‌العمل دریافت کند.

چرا از بیت کوین استفاده کنیم؟
استارتاپ‌هایی که پلتفورم‌های انتقال پول به‌وسیلهٔ بیت کوین را ارائه می‌دهند به‌شدت در حال افزایش می‌باشند. سرویس مشابه دیگر، Rebit می‌باشد که خدمات انتقال پول به فیلیپین از کشورهای مبدأ مانند کانادا، ژاپن و کره جنوبی را انجام می‌دهد و برنامه دارد کشورهای خاورمیانه را نیز به این لیست اضافه کند. Bloom، Payphil، coins.ph دیگر بازیگران این حوزه در آسیا می‌باشند.

جمع‌بندی

اساساً این سرویس‌ها به‌طور مستقیم با افرادی که می‌خواهند پول خود را منتقل کنند سروکار ندارند و به‌جای این، یک سیستم جایگزین که به‌وسیلهٔ تراکنش‌های بیت کوین کار می‌کند را ارائه می‌دهند. سیستم‌های سنتی که انتقال پول را انجام می‌دهند، روی خوشی به سیستم بیت کوین‌محور نشان نمی‌دهند و در تلاش‌اند که آن را حذف کنند.

به گزارش The Economic Times ” غول‌های انتقال پول، یعنی شرکت‌های Western Union و Moneygram که بازار را در دست دارند، در حال تست ریپل (XRP) که یک رمز ارز کوچک‌تر و متمرکزتر از بیت کوین می‌باشد، هستند.”

به انتهای مقاله «پربازده ترین کارایی بیت کوین» رسیدیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بیت کوین و ریپل می‌توانید از مطلب آموزشی «تفاوت بیت کوین و ریپل چیست؟» دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.