پرش به محتوا

پیامدهای جهش قیمت بیت کوین؛ میانگین کارمزدها به ۱۲ دلار رسید

با جهش قیمت بیت کوین و ثبت رکورد تازه، کارمزدهای شبکه این رمز ارز هم بار دیگر افزایش یافت. در حال حاضر میانگین کارمزدها ۱۲ دلار است.
به گزارش دیکریپت، داده‌های بیت اینفو چارتز (BitInfoCharts) نشان می‌دهد که میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به ۱۲ دلار رسیده است. این عدد بیشترین میزان کارمزدها از ۵ نوامبر (۱۵ آبان) تا به اینجاست. در آن زمان بیت کوین مراحل ابتدایی جهش اخیر خود را سپری می‌کرد.
یکشنبه هفته گذشته، کارمزد تراکنش‌ها تنها ۲.۷ دلار بود و رسیدن آن به محدوده ۱۲ دلاری، حاکی از افزایش ۳۴۴ درصدی کارمزدها در کمتر از یک هفته است.
افزایش کارمزدهای شبکه بیت کوین را می‌توان پیامد ثبت رکورد تازه این رمز ارز دانست؛ قیمت بیت کوین در این مدت توانست با جهشی ۲۶ درصدی، به اوج جدید ۲۴,۲۰۰ دلاری خود برسد. در حال حاضر هم هر واحد بیت کوین در محدوده ۲۳,۵۰۰ دلار معامله می‌شود.
میانگین تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم
هر زمانی که فعالیت‌ها در شبکه بیت کوین بیشتر شود، کارمزدها هم بیشتر می‌شوند. ماینرها در ارتباط با پردازش تراکنش‌ها، سقفی مشخص دارند و همین مسئله باعث افزایش کارمزدها می‌شود؛ به‌عبارت دیگر، هر کسی که بخواهد تراکنشش زودتر انجام شود، باید کارمزد بیشتری بپردازد. از همین رو، در حال حاضر تنها کسانی تراکنش انجام می‌دهند که انجام تراکنش‌ برای آنها ضروری باشد و بتوانند کارمزدهای بالای انتقال را پرداخت کنند.
جو دیپاسکال (Joe DiPasquale)،‌ مدیرعامل شرکت بیتبول کپیتال (BitBull Capital)، در مصاحبه خود گفت:
کارمزد تراکنش‌های بیت کوین بر پایه محدودیت ماینرها (عرضه) و نقل‌وانتقالات روی شبکه (تقاضا) تعیین می‌شود. با وجود افزایش شدید در استفاده از بیت کوین و نقل‌وانتقالات روی شبکه و افزایش اندک ظرفیت ماینرها، شاهد افزایش کارمزد تراکنش‌ها هستیم.
افزایش قیمت بیت کوین را می‌توان توجیهی ساده برای کارمزدهای بالا دانست. بسیاری از افراد تمایل به معامله بیت کوین دارند، حال چه با فرض افزایش قیمت (خرید) و چه با ترس از سقوط آن (فروش).
آخرین بار که کارمزدها در سطوح فعلی قرار داشت، اوایل نوامبر بود. در آن زمان قیمت بیت کوین روند صعودی خود را آغاز کرده بود و در عرض چند هفته، جهشی ۲,۰۰۰ دلاری داشت.
میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین
این در حالی است که دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) همچنان رکورددار میزان کارمزدهاست. در آن زمان میانگین کارمزدها برای انجام تراکنش روی شبکه بیت کوین به ۵۰ دلار رسید. قیمت بیت کوین در دسامبر آن سال به ۱۹,۵۰۰ دلار رسیده بود.
افزایش ظرفیت ماینرها باعث شده است تا کارمزد شبکه بیت کوین تا اندازه‌ای که در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت، بالا نرود. نباید فراموش کرد که این اتفاق ممکن است رخ دهد و کارمزدها به آن محدوده هم برسند!