پرش به محتوا

۱۰ اوراکل برتر دنیای بلاکچین کدام‌اند؟

اوراکل‌ها وظیفه فراهم کردن اطلاعات را برای قراردادهای هوشمند به عهده دارند. Oracleها اطلاعات را از سخت‌افزارهای فیزیکی مثل اینترنت اشیا (IoT) یا نرم‌افزارهایی مثل اپلیکیشن‌های مربوط به داده‌های حجم بالا جمع‌آوری می‌کنند. اطلاعات جمع‌آوری‌ شده توسط اوراکل می‌تواند شامل دما، تغییرات قیمت، بروزرسانی داده‌ها و تراکنش‌های موفق باشد. هر اوراکل کاربرد خاصی دارد و بسته به این کاربرد در چند گروه نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، ورودی، خروجی و مبتنی بر اجماع دسته‌بندی می‌شود. در این مقاله از ایده خبر ۱۰ اوراکل برتر بلاکچین را به شما معرفی کرده و کاربرد هر یک از این اوراکل‌ها را بررسی می‌کنیم.
برترین اوراکل های بلاکچین
به دلیل اینکه چندین اوراکل بلاکچین با هم رقابت می‌کنند تا بهترین عملکرد را در ارائه داده‌های آنچین از خود نشان بدهند، شناسایی فهرستی از محبوب‌ترین اوراکل‌ها می‌تواند سردرگمی‌ها را کم کند. در ادامه این مقاله می‌توانید ۱۰ اوراکل برتر بلاکچین را ببینید.
۱. اوراکل چین لینک (Chainlink)
منبع: assets-global
چین لینک اولین مورد از فهرست اوراکل‌های برتر و بزرگ‌ترین اوراکل بلاکچینی موجود در بازار است. چین لینک با ارزش بازار بیش از ۱ میلیارد دلار، یکی از قوی‌ترین اوراکل‌های این حوزه محسوب می‌شود. کار چین لینک این است که داده‌های آفچین یا خارج از شبکه را به بلاکچین‌های مختلف مثل بلاکچین‌های لایه ۱، راهکارهای لایه ۲، برنامه‌های غیرمتمرکز و زنجیره‌های جانبی (Sidechain) منتقل کند.
اوراکل چین لینک بر دو قابلیت قدرتمند متکی است؛ توابع تصادفی قابل تایید (VRF) و اتوماسیون (Automation). سرویس VRF پروتکلی است که در کنار اثبات مقادیر به‌صورت رمزنگاری، مجموعه‌ای از مقادیر تصادفی را تولید می‌کند. پروتکل VRF چین لینک از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا نتایج آن غیرقابل پیش‌بینی باشد. سرویس اتوماسیون هم وظیفه حفظ قراردادهای هوشمند را برعهده دارد.
۲. اوراکل پروتکل بند (Band Protocol)
منبع: asiacryptotoday.com
بند پروتکل یک اوراکل کراس چین بر بستر اکوسیستم کازموس (Cosmos) است که مجموعه‌ای از شبکه‌های تعامل‌پذیر را در خود جای داده است. بند پروتکل فیدهای داده ضدتحریف را برای قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد. این فیدها از بلاک چین عمومی این پروتکل یعنی BandChain استفاده می‌کنند.
ولیدیتورهای بلاک چین BandChain داده‌ها را از APIها و سایر منابع اینترنتی دریافت کرده و آن‌ها را به کاربران و سازمان‌ها منتقل می‌کنند. بند پروتکل می‌تواند با استفاده از پروتکل ارتباط بین بلاکچینی (IBC) کازمس، داده‌ها را به بلاک‌چین‌های مختلف ارسال کند.
۳. اوراکل دارایی اطلاعاتی غیرمتمرکز (DIA)
منبع: diadata.org
سومین مورد در فهرست ۱۰ اوراکل برتر بلاکچین، Decentralized Information Asset یا DIA است. DIA یک پلتفرم اوراکل متن باز است که مخصوصا برای حوزه دیفای (DeFi) طراحی شده است. DIA با استفاده از مشوق‌های رمز ارز، داده‌های قیمتی شفافی را تولید کرده و به اشتراک می‌گذارد که توسط چند شرکت تایید شده‌اند. کاربران می‌توانند روش کار و منابع فیدهای داده DIA را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند و فیدهای مخصوص خود را بسازند. به این ترتیب می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای به سرویس‌های اوراکل DIA دسترسی داشته باشند. داده‌های قیمتی دارایی‌ها توسط جامعه‌ای از سهامداران تایید می‌شود و این باعث می‌شود که صحت داده‌ها تضمین شود. مهم‌تر از همه، مقیاس‌پذیری بالای DIA آن را قادر می‌سازد که خود را با تغییرات و پویایی حوزه دیفای هماهنگ کند. سرویس‌های اوراکل DIA برای بلاکچین‌های مختلف از جمله اتریوم، فانتوم، سولانا، آوالانچ، پالیگان و آربیتروم ارائه می‌شود.
۴. اوراکل Universal Market Access یا UMA
منبع: btchaber.com
اثربخشی و کارایی بالای UMA آن را به یکی از بهترین اوراکل‌های بلاکچینی برای توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است. UMA یک اوراکل مبتنی بر شبکه اتریوم است که کاربران می‌توانند از قالب‌های قرارداد هوشمند آن برای ساختن قراردادهای هوشمند مالی و دارایی‌های مصنوعی (Synthetic assets) استفاده کنند. قراردادهای مالی مصنوعی در واقع نوعی از دارایی‌های واقعی مثل مشتقات هستند. قراردادهای مصنوعی با استفاده از قراردادهای هوشمند، عملکرد و قیمت مشتقات را رصد کرده و اجرا می‌کنند. در نتیجه، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون ورود واقعی به بازارها و مواجهه با مشکلات مربوطه، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.
۵. اوراکل شبکه XYO
منبع: coincentral.com
شبکه XYO از الگوریتم اجماع گواه اثبات مبدا (Proof-of-Origin) استفاده می‌کند. در این نوع الگوریتم، موقعیت مکانی اشیا یا افراد به‌وسیله تعامل “Bound witness” (شاهد مقید) تثبیت می‌شود. شبکه XYO از ۴ جزء فیزیکی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند؛ دیده‌بان‌ها (Sentinels)، پل‌ها (Bridges)، تثبیت کننده‌ها (Diviners) و بایگانی‌کننده‌ها (Archivists). این ثابت می‌کند که اوراکل‌های بلاکچینی مختلف، ساختارهای متفاوتی دارند.
Sentinels شواهد و راهکارهای موقت کشف لوکیشن هستند که از طریق دفترکل عمل می‌کنند. بریج‌ها داده‌های جغرافیایی را تفسیر کرده و آن‌ها را از سنتینل‌ها به آرشیویست‌ها منتقل می‌کنند. دیواینرها دستگاه‌هایی هستند که برای پیدا کردن روش‌های حل مشکلات استفاده می‌شوند. آرشیویست‌ها داده‌ها را از بریج‌ها دریافت و آنها را ذخیره می‌کنند و در اختیار دیواینرها قرار می‌دهند.
۶. اوراکل تلور (Tellor)
منبع: cryptokopen.nl
اوراکل بلاکچینی تلور برای عملیات اصلی خود از یک کلاینت گزارش استفاده می‌کند. کلاینت گزارش در واقع شبکه‌ای از گزارشگرهای مختلف است. این گزارشگرها وظیفه سرچ، تایید و اعتبارسنجی داده‌ها را بر عهده دارند. پروتکل تلور دارای دو نوع فید داده مختلف است؛ قیمت اسپات و قیمت سفارشی. فید قیمت اسپات، داده‌های بازار را از API‌های موجود نشان می‌دهد و فید قیمت سفارشی، داده‌ها را بر اساس نیاز مشتریان اصلاح می‌کند.
۷. اوراکل شبکه Dos
منبع: boxmining.com
یکی دیگر از اوراکل‌های محبوب، شبکه Dos است. Dos یک شبکه اوراکل لایه دوم غیرمتمرکز است که از شبکه‌های بلاکچینی زیادی پشتیبانی می‌کند. بهترین ویژگی شبکه Dos این است که دسترسی به فید‌های داده آنی را تضمین می‌کند.
سرعت بالای شبکه Dos در ارائه داده‌های اوراکل برای قراردادهای هوشمندی که با داده‌های اورژانسی کار می‌کنند، بسیار مهم و موثر است. شبکه Dos می‌تواند تراکنش‌های برون‌زنجیره‌ای را تنها در یک ثانیه انجام دهد. از طرف دیگر، عملکرد پروتکل‌های لایه ۱ باعث شده است که کارایی شبکه Dos محدود شود.
۸. اوراکل پروتکل نست (Nest)
منبع: contentstack.io
پروتکل مبتنی بر اتریوم Nest، به معنای حقیقی کلمه یک اوراکل کاملا غیرمتمرکز است. این پروتکل با استفاده از یک سیستم مرجع که به آن استخراج نقل قول (Quotation mining) گفته می‌شود، دقت اطلاعات آف‌چین را تضمین می‌کند. در نتیجه، پروتکل نست می‌تواند با ۳ مشارکت‌کننده شبکه خود، یک فرایند اوراکل مستقیم ارائه دهد. ۳ مشارکت‌کننده شبکه نست قیمت‌گیرنده‌ها (Price callers)، ماینرها و تاییدکننده‌ها هستند.
توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند از ماشین مجازی وابسته به احتمال (PVM) شبکه نست استفاده کنند. این ماشین مجازی علاوه بر دارایی‌های آن‌چین، پایگاهی از توابع پایه دارد و تقریبا شبیه ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. نست پروتکل از توکن NEST خود برای تقویت اکوسیستم اوراکل و به‌عنوان مشوق برای مشارکت‌کنندگان شبکه استفاده می‌کند.
۹. اوراکل iExec RLC
منبع: securities.io
سرویس‌های اوراکل iExec اپلیکیشن‌ها و کسب و کارهای وب ۲ را به نسل سوم وب متصل می‌کند. این پلتفرم غیرمتمرکز دارای مجموعه‌ای از APIهای کاربرپسند است که برای ساخت اوراکل‌های وب ۳ استفاده می‌شود. ضمنا در این اوراکل کاربران می‌توانند با حفظ مالکیت دارایی‌ها، سرویس‌های محاسباتی خود را اجاره دهند.
۱۰. اوراکل API3
منبع: currency.com
آخرین اوراکلی که در این مقاله از آن نام می‌بریم، اوراکل غیرمتمرکز API3 است که برنامه‌های وب ۳ را با استریم‌ها یا جریان‌های داده آف‌چین متصل می‌کند. API3 داده‌ها را از بازارهای مختلف مثل رمز ارز، سهام و کالا جمع‌آوری می‌کند. مهم‌ترین ویژگی API3، استفاده از APIهای غیرمتمرکز برای دریافت مستقیم داده‌ها از منابع اول‌شخص است.
ویژگی مهم‌ دیگر API3 میان‌افزار وب ۳ به نام Airnode است که امکان ارتباط مستقیم برنامه‌های بلاکچینی را از طریق APIهای وب فراهم می‌کند. در نتیجه، API3 می‌تواند هر نوع API را با تکنولوژی بلاک چین سازگار کند. پالیگان و فانتوم، نمونه‌هایی از بلاکچین‌های برتر هستند که از API3 استفاده می‌کنند.
جمع‌بندی
اوراکل‌ها در واقع نوعی رابط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی هستند. اوراکل‌های بلاکچینی، داده‌ها را از منابع خارجی (خارج از بلاک چین) جمع‌آوری می‌کنند و پس از تایید و صحت‌سنجی داده‌ها، در صورت نیاز آن‌ها را ارائه می‌دهند. در حوزه دیفای و نسل سوم وب، اوراکل‌های بسیاری به وجود آمده است که هر کدام کاربرد و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. در این مطلب ۱۰ اوراکل بلاکچینی برتر را به شما معرفی کردیم و نحوه کار آن‌ها را به‌طور خلاصه توضیح دادیم. اگر نظری درباره این مقاله و اوراکل‌های معرفی‌شده دارید، حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *