پرش به محتوا

آینده یادگیری پایاپای آنلاین در میان همه‌گیری جهانی ویروس کووید – 19

آینده یادگیری پایاپای آنلاین در میان همه‌گیری جهانی ویروس کووید – 19

همه‌گیری ویروس کرونا، نیاز به ایده‌های نوآورانه در زمینهٔ آموزش را به ما نشان داده است و تکنولوژی بلاک چین می‌تواند یک راه حل باشد.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بلاک چین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بلاک چین چیست؟» را مطالعه نمایید.

همه‌گیری ویروس کرونا در حال تغییرِ بخش آموزش به همان اندازه‌ایست که بخش‌های دیگر زندگی ما را تغییر داده است. بخش عظیمی از آموزش و یادگیری به پلتفورم‌های دیجیتالی منتقل شده است، زیرا بسیاری از شهرها در قرنطینه هستند و یا با سرعت کمی شروع به برداشتن محدودیت‌ها کرده‌اند. اما باید بگوییم که بخش آموزش هرگز به‌شکل سابق برنخواهد گشت.

یادگیری به سبک پایاپای چیست؟

آموزش در حال تجربه تغییر و توسعه‌هایی اساسی بوده و این تغییرات در ماه‌های اخیر و با همه‌گیری ویروس کووید – 19 شتاب گرفته است. هرچند، ویروس جدید به‌نحوی آشکار نتوانست جلوی سیستم آموزشی را بگیرد. صرفاً نیاز به راه‌های جدید برای رساندن و دریافت کردن خدمات آموزشی حس شد. یکی از این راه‌ها، یادگیری به سبک پایاپای است، سبکی از یادگیری که مدتی است که به فعالیت می‌پردازد.

در کلاس‌های درس سنتی، یک آموزگار اطلاعات خودش را با دانشجویان به اشتراک می‌گذاشت. اما در یادگیری پایاپای، دانشجویان اطلاعات خودشان را با دیگر دانشجویان به اشتراک می‌گذارند. یادگیری پایاپای باعث افزایش کارگاه‌ها و صنایع می‌شود. اما باید به‌خاطر داشته باشیم که سبک یادگیری P2P یک آموزش تکمیلی برای کلاس درس است و نمی‌تواند به‌طور کامل جایگزین آن بشود.

مزایای یادگیری به سبک پایاپای

یادگیری به سبک پایاپای (مرجع) باید برای کسانی که اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند و یا دریافت می‌کنند مفید باشد. دانش‌آموزان باید به‌همان اندازه که در کلاس‌های معمولی مطلب می‌آموختند، در روش پایاپای نیز بیاموزند. همین موضوع برای کارگرانی که باید از یک متخصص استخدام شده مطلب می‌آموختند نیز صدق می‌کند. برخی از مزایای این نوع یادگیری عبارتند از:

  1. پژوهشی که توسط Degreed انجام شد، نشان داد که کارکنان ترجیح می‌دهند تا موضوعات جدید را از همکاران‌شان یاد بگیرند تا از رئیس‌شان.
  2. آموزگاران هم‌رده متوجه مسائل و مشکلات روزمره شاگردان خود می‌شوند. آنها از تجربیاتی که شاگردان‌شان به‌صورت روزانه دارند اگاه شده و این موضوع به آنان کمک می‌کند تا تبدیل به آموزگارانی بهتر شوند.

یادگیری پایاپای با رشد هرچه بیشتر آموزش‌های آنلاین در حال تغییر است. بعضی از دانشجویان تماشای ویدیوها را به یادداشت‌برداری ترجیح می‌دهند. همین موضوع در مورد متخصصان تازه‌کار نیز صدق می‌کند که به دنبال تماشای پروژه‌های کاربردی به‌منظور پیشرفت در شغل خود هستند. هدف پلتفورم‌های یادگیری به سبک پایاپای تبدیل شدن به پُلی برای پُرکردنِ این فاصله با فراهم کردن مطالب کاربردی و آموزش قدم‌به‌قدم است. آموزش‌هایی که در قالب ویدئو تهیه می‌شوند.

ظهور بلاک چین در عرصه آموزش

توانایی تکنولوژی بلاک چین در حل مشکلات نوظهور در بسیاری از صنایع، باعث شده در بسیاری از زمینه‌ها دیگر نیز به‌عنوان راه‌حل مشکلات مطرح شود. اهمیت استفاده از تکنولوژی بلاک چین در آموزش به‌اندازهٔ اهمیت آن در صنایع مالی می‌باشد. از موارد مصرف این تکنولوژی در صنعت آموزش می‌توان به‌مدیریت هویت، تأیید کردن درجات و اسناد، ذخیره‌سازی ابری، مدیریت اطلاعات ثبت‌شده، محافطت از حقوق دیجیتالی، امنیت و پیگیری کمک‌های انجام شده به مؤسسات آموزشی اشاره کرد.

تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان در حال حاضر در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنند. بیش از 6 میلیون آمریکایی از کلاس‌های آنلاین استفاده کرده و به دنبال اخذ مدرک خود می‌باشند. بعضی از این دانشجویان متخصصانی می‌باشند که به دنبال تغییر شغل و یا سریع‌تر طی کردن مسیر ترقی‌شان هستند. این تعداد فزایندهٔ دانشجویان آنلاین می‌تواند راه را برای جعل مدارک تحصیلی و اسناد هموار کند. دانشگاه سنت گالن در سوئیس از یک پروژه آزمایشی بلاک چینی رونمایی کرد تا در آن مدارک تحصیلی مورد تأیید قرار بگیرند. استفاده از این سیستم مدت زمان مورد نیاز برای تأیید مدارک تحصیلی را از چند روز به چند ثانیه کاهش می‌دهد.

دانشجویان اطلاعات زیادی دارند که باید آنها را ثبت کرده و از آنها نگهداری کرد، از این اطلاعات می‌توان به اطلاعات حضور و غیاب، واحدهای درسی، نمرات و یا حتی سوابق پرداخت شهریه اشاره کرد. به‌جای ثبت این اطلاعات نزد مؤسسه، این اطلاعات بر روی شبکهٔ بلاک چین ذخیره خواهند شد. جایی که اطلاعات تغییرناپذیر خواهند بود. دانشجویان می‌توانند به این اطلاعات بدون هیچ‌گونه تلاشِ اضافه برای تماس با مؤسسهٔ مربوطه و در زمان مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. دانشگاه نیکوزیا در قبرس نیز یک سیستم بلاک چین توسعه داده است که اطلاعات دانشجویان از قبیل نمرات، مدارک تحصیلی و غیره را ذخیره می‌کند.

بلاک چین همچنان یک تکنولوژی نوپا است و پتانسیل واقعی و البته محدودیت‌های آن هنوز به‌طور کامل مورد ارزیابی قرار نگرفته است. این تکنولوژی در آیندهٔ صنعت آموزش کاربردهای بیشتری خواهد داشت. قضیهٔ مهم این است که همه‌گیری ویروس کرونا نیاز ما به ایده‌های تازه و نوآورانه برای آموزش را به روشنی نشان داده است. دانشجویان نیاز به راه جدیدی برای آموختن دارند و کارکنان نیز می‌توانند از پلتفورم‌های آنلاین جهت پیشرفت در مسیر شغلی خود بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.