پرش به محتوا

بریج کانکست چیست؟ آموزش کار با بریج Connext + ویدیو

با توجه به افزایش سرویس‌های مختلف و استفاده هر کدام از آن‌ها از شبکه‌های متنوع، آشنایی با یک بریج خوب بسیار مهم است؛ زیرا باید دارایی‌مان را در لحظه میان شبکه‌های مختلف جابه‌جا کنیم. منظورمان از بریج خوب نیز بریجی است که سرعت بالا و کارمزد کم داشته باشد. در این مطلب به‌صورت ویدیویی و متنی کار با بریج کانکست (Connext) را آموزش می‌دهیم. با ایده خبر همراه باشید.

بریج کانکست چیست؟

کاربران گرامی ایده خبر، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعاتی که در ویدیو مطرح شد:
مقدمه (از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۲۹)معرفی و توضیح کلی درباره پروتکل کانکست (از ۰۰:۲۹ تا ۰۱:۳۵)بررسی قسمت‌های مختلف سایت بریج کانکست (از ۰۱:۳۶ تا ۰۳:۵۵)توضیح سرویس بریج کانکست (از ۰۳:۵۴ تا ۰۴:۳۰)آموزش اتصال کیف پول و شبکه‌های موجود در بریج Connext (از ۰۴:۳۱ تا ۰۵:۵۰)آموزش بریج کردن با استفاده از کانکست (از ۰۵:۵۱ تا ۱۴:۵۰)مشاهده تاریخچه تراکنش (از ۱۴:۵۱ تا ۱۵:۴۰)اطلاعات پروتکل کانکست (از ۱۵:۴۱ تا ۱۵:۵۷)اطلاعات لازم درباره نود شدن در پروتکل Connext (از ۱۵:۵۷ تا ۱۷:۴۲)توضیحات تکمیلی و جمع‌بندی (از ۱۷:۴۲ تا آخر)
بریج کانکست (Connext) یک پل بلاکچینی لایه دوم روی شبکه اتریوم است که می‌خواهد میان شبکه‌های سازگار با اتریوم و رول‌آپ‌ها ارتباط برقرار کند. بریج کانکست یکی از سرویس‌های پروتکل Connext است. این بریج در ابتدا اکس پلی‌نیت (xPollinate) نام داشت، اما از چندین ماه قبل نام آن نیز به کانکست تغییر کرد.
اطلاعات مهمی که می‌توان درباره این بریج بیان کرد، شامل موارد زیر می‌شود:
تعداد شبکه‌های مورد پشتیبانی۱۶ارزش کل بریج‌های انجام‌شده۱.۲ میلیارد دلارنقدینگی موجود در سرویس۴۵ میلیون دلارتعداد کل تراکنش‌های انجام‌شده۶۵۰ هزار تراکنشتعداد روترهای (نود) بریج۴۴
بریج کانکست از چه کیف پول‌هایی پشتیبانی می‌کند؟
منبع: Connext
همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، کانکست از چهار کیف پول رمز ارز متامسک، والت کانکت، پورتیس و کوین بیس ولت پشتیبانی می‌کند. از آنجایی که شبکه‌های موجود در بریج کانکست همگی با اتریوم سازگارند، کیف پول متامسک گزینه مناسب‌تری است؛ زیرا ضمن اینکه کار با آن ساده است، از تمام شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند. برای افزودن شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم به کیف پول متامسک، می‌توانید از سایت چین لیست استفاده کنید.

بریج کانکست از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟
منبع: Connext
در حال حاضر بریج Connext از ۱۶ شبکه پشتیبانی می‌کند. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که این پروتکل از از معدود بریج‌هایی است که از شبکه Evmos (اتر مینت) پشتیبانی می‌کند. شبکه‌هایی که در بریج کانکست پشتیبانی‌می‌شوند، عبارتند از:
اتریومBNBپالیگانآوالانچفانتومناسیسآربیترومآپتمیزممون بیممون ریورفیوزMMEDABoba L2Gather Networkکرونوساوموس

بریج Connext چگونه کار می‌کند؟
زیرساخت‌های Connext فعالیت میان‌زنجیره‌ای را محقق می‌سازد. این کار از طریق بریج دارایی‌ها یا ساخت و ایجاد برنامه‌های اپلیکیشن‌های کراس چین انجام می‌شود. تیم کانکست این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم‌کرده است که بر بستر این پروتکل xApp یا برنامه‌های میان‌زنجیره بسازند.
پس از انجام به‌روزرسانی آماروک (Amarok) در پروتکل کانکست و همکاری با پروتکل نومد (Nomad) که یک پروتکل برقراری ارتباط کراس چین و آپتمستیک است، چهار بازیگر اصلی در پروتکل تعریف شد. کاربران، روترها (نودها)، آپدیت‌کنندگان نومد و نگهبانان نومد (Nomad Watcher). حال بیاییم مراحل انجام یک بریج را شرح دهیم.
منبع: consensys
۱. یک کاربر تراکنشی را به قراردادهای هوشمند کانکست ارسال می‌کند و روتر (Router) اعلام می‌کند که کاربری قصد انجام بریج دارد.
۲. روترها تراکنش را دریافت می‌کنند و مقدار لازم را پس از کسر کارمزد، در اختیار کاربر قرار می‌دهند؛ اما این تمام ماجرا نیست.
۳. قراردادهای هوشمند Nomad چندین تراکنش را با هم دسته‌بندی می‌کنند و در قالب یک درخت مرکل به‌روزرسانی می‌کنند. این به‌روزرسانی توسط آپدیت‌کنندگان Nomad انجام می‌شود.
۴. هنگامی که امضا انجام شد، به‌روزرسانی به زنجیره مقصد برای یک Nomad دیگر ارسال می‌شود. اکنون نگهبانان نومد تنها ۳۰ دقیقه وقت دارند که درصورت تقلبی بودن به‌روزرسانی، وارد عمل شوند. نگهبان می‌تواند حالت ابتدایی و حالت امضا‌شده را مقایسه کند و تقلب را تشخصی دهد.
۵. اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، روترها می‌توانند توکن‌هایشان را دریافت کنند.
معرفی رمز ارز NEXT
رمز ارز NEXT قرار است توکن کاربردی و حاکمیتی پروتکل Connext باشد. این رمزارز هنوز عرضه نشده است و تیم کانکست دلیل آن را نوسانات موجود در بازار و مناسب نبودن شرایط اعلام کرده‌اند. رمز ارز NEXT دارای استاندارد ERC20 است و بر بستر اترویم عرضه می‌شود.
هدف از عرضه چنین توکنی توسط تیم کانکست، افزایش سطح امنیت است. روترها در پروتکل باید توکن نکست را استیک کنند که بتوانند در شبکه مشارکت داشته باشند. عرضه کل NEXT حدود یک میلیارد عدد خواهد بود.
آموزش کار با بریج کانکست
در آموزش کار با بریج کانکست، از کیف پول متامسک استفاده می‌کنیم.
منبع: consensy
با توجه به تصویر، با استفاده از دکمه Connect از میان گزینه‌هایی که به شما نمایش می‌دهد، متامسک را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید شبکه‌ای که می‌خواهید از آن بریج را انجام دهید، انتخاب کنید؛ اما از پنلی که سرویس کانکست در اختیارتان قرار می‌دهد نیز می‌توانید شبکه مبدا (From) را تعیین کنید.
فرض کنید می‌خواهیم اتر را از شبکه اصلی به آپتیمیزم بریج کنیم. در بخش From شبکه اتریوم و در بخش To شبکه آپتمیزم را به‌ترتیب به‌عنوان شبکه مبدا و شبکه مقصد انتخاب می‌کنیم.
منبع: consensy
پس از انتخاب شبکه‌ها و توکن مورد نظر، باید مقدار را تعیین کنیم. در زیر شبکه مبدا موجودی کیف پولمان نشان داده شده است. با توجه به تصویر زیر در بخش مشخص‌شده مقدار را وارد و دکمه Swap را کلیک کنید.
منبع: consensy
پس از کلیک روی دکمه Swap، در ابتدا متامسک باز می‌شود که برای فراخوانی قرارداد اجازه بگیرد. پس از آن پنجره‌ای باز می‌شود که اطلاعات مربوط به تراکنش را به شما نشان خواهد داد.
منبع: consensy
با تایید و ارسال تراکنش، صفحه دیگری برایتان باز خواهد شد. در این صفحه فرایند انجام بریج شما را نمایش می‌دهد. پس از اتمام فرایند مربوط به بریج، دکمه Sign to Claim Funds ظاهر خواهد شد. با کلیک روی آن، پنجره متامسک دوباره باز خواهد شد.
منبع: consensy
با موفقیت‌آمیز بودن عملیات کلیم کردن، عبارت Claim Successful نشان داده می‌شود.
منبع: consensy
جمع‌بندی
در این مطلب به معرفی و آموزش نحوه کار با بریج Connext پرداختیم. سرعت بالا و کارمزد پایین این بریج از جمله نقاط قوت و مزیت رقابتی آن محسوب می‌شود. بریج Connext در حال حاضر از ۱۶ شبکه بلاکچینی سازگار با ماشین مجازی اتریوم و رول آپ پشتیبانی می‌کند. تعدد شبکه‌های پشتیبانی‌شده در کنار مزایای دیگری که عنوان کردیم، بریج کانکست را به انتخاب خوب برای کاربران تبدیل کرده است.
نظر شما درباره بریج کانکست چیست؟ آیا از Connext Bridge استفاده کرده‌اید؟

منبع

ایده خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *