پرش به محتوا

بلوبانک چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه استفاده

احتمالاً برای همه شماها حداقل یک‌بار پیش آمده است که برای انجام‌دادن یک کار ساده بانکی مانند انتقال پول، عوض‌کردن کارت، پرکردن فرم ساتنا و… زمان و انرژی زیادی صرف کرده باشید. شاید با خود فکر کرده باشید اگر راهی برای انجام‌دادن این کارها به‌صورت آنلاین و غیرحضوری بود، دیگر نیازی به ترک منزل یا مرخصی‌گرفتن از محل کار و ایستادن در صف‌های طولانی بانک‌ها نبود.
بانک‌ها از آغاز شکل‌گیری‌شان تا امروز به‌صورت مداوم در حال بهبود خدمات خود بوده‌اند و از تمامی ابزار و امکانات موجود، برای انجام این امر بهره گرفته‌اند. در این میان، نئوبانک‌ها یا بانک‌های دیجیتال با ارائه خدمات کاملاً دیجیتال، تجربه‌ای جدیدتر و تازه‌تر از بانکداری سنتی را به ما نشان می‌دهند. این بانک‌ها قبل از شروع کرونا هم وجود داشتند و مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند، اما با فراگیرشدن بیماری و اهمیت فاصله اجتماعی در فضاهای شلوغی مانند بانک‌ها، اهمیت بیشتری پیدا کردند.
نئوبانک‌ها برخلاف سایر کشورها، قدمت چندانی در ایران ندارند، اما در همین مدت کوتاه توانسته‌اند توجه افراد زیادی را به خود جلب کنند. یکی از نمونه‌های موفق این بانک‌ها بلوبانک است که به‌دلیل رابط کاربری ساده و تنوع در صدور رنگ‌های کارت، افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی و آموزش این بانک پرطرفدار بپردازیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.
فهرست این مقاله
نئوبانک چیست؟

نئوبانک‌ها بانک‌های دیجیتالی هستند که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا با استفاده از گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌ها بتوانید تمامی کارهای بانکی خود را انجام دهید. با وجود این بانک‌ها دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک‌ها و ایستادن در صف‌های طولانی، حتی به‌منظور بازکردن حساب بانکی ندارید. بزرگ‌ترین مزیت این بانک‌ها غیرحضوری‌بودن آن‌هاست که همین امر سبب شده است افراد زیادی مشتاق استفاده از آن‌ها شوند.
بلوبانک چیست؟
بلو، یک استارتاپ بانکی است که تحت تأثیر کرونا از اواخر سال ۱۳۹۸ شروع به فعالیت کرد. این بانک که یک نئوبانک محسوب می‌شود، تجربه جدیدی را برای مشتریان خود به ارمغان آورده تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه به شعب، فرم‌های کاغذی، فرایندهای معمول بانکی و پیچیدگی‌های بانک‌های سنتی، تمامی کارهای بانکی خود را تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند و اپلیکیشن انجام دهند.
هدف این بانک ایجاد نگاهی نوآورانه به بنیان‌های بانک، خلق محصولات جدید و نزدیک‌کردن خود به نیازهای نسل جوان امروزی از یک بانک در چارچوب قوانین پایه و موازین شرعی است. بلوبانک با وجود اینکه هسته مستقل بانکی دارد، از محصولات بانک سامان محسوب می‌شود. این بدان معناست که سپرده‌های مشتریان در این بانک ذخیره می‌شوند. همچنین عضو سامانه شتاب بانک مرکزی نیز است و به‌راحتی با استفاده از این کارت می‌توانید از هر کارت‌خوان و درگاهی استفاده کنید.
از آنجا که بلوبانک‌ها تمام خدماتشان را آنلاین و غیرحضوری انجام می‌دهند، برای بازکردن حساب نیز نیازی به مراجعه به بانک نیست و شما می‌توانید تنها به‌وسیله گوشی همراه خود و اینترنت به‌راحتی اقدام به افتتاح حساب کنید. برای افتتاح حساب در این بانک دیجیتال تنها نیاز به کارت بانکی هوشمند یا همان کد ره‌گیری و یک ویدئو کوتاه برای احراز هویت دارید. همچنین برای افتتاح حساب نیازی به داشتن موجودی نیست و کارمزدی نیز از شما دریافت نمی‌شود. به گفته خودشان مدت‌زمان فرایند افتتاح حساب نیز کمتر از ۷ دقیقه است.
مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب

اصل کارت ملی (برای کارت ملی‌های قدیمی، کد ره‌گیری درخواست صدور کارت هوشمند)
داشتن یک خط تلفن همراه فعال که به نام خودتان است.
کد پستی

مراحل بازکردن حساب

واردکردن اطلاعات هویتی مطابق کارت ملی و دریافت استعلامات هویتی
ارسال عکس از کارت ملی و مطابقت اطلاعات کارت ملی با اطلاعات واردشده
ارسال ویدئوی زنده از شخص بازکننده حساب
بررسی و مطابقت تمامی مدارک ارسال‌شده برای تأیید نهایی و بازکردن حساب

آموزش افتتاح حساب در بلو
ابتدا با توجه به نوع دستگاه موبایل خود اپلیکیشن بلوبانک را از طریق سایت یا اپ‌استورهای مرسوم ایران که داخل سایت قرار داده شده، دانلود کنید.

حال بر روی گزینه «بازکردن حساب» کلیک کنید.
در صفحه بعد، فرایند بازکردن حساب برای شما نمایش داده می‌شود. برای ادامه روی «شروع» کلیک کنید.

گزینه «شرایط و ضوابط» را فعال کرده و روی «ادامه» کلیک کنید.

حال شماره خود را در اپلیکیشن وارد کنید تا پیامکی حاوی کد تأیید برای شما ارسال شود.

کد تأیید پیامک‌شده را در بخش کد تأیید وارد کنید.

در صورت داشتن کد معرف، آن را وارد کنید.

تاریخ تولد خود را وارد کرده و وارد مرحله بعد شوید.

کد ملی خود را وارد کنید و برای ادامه روی فلش بزنید.

نام کاربری دلخواه خود را به لاتین وارد کنید.

رمز عبور خود را مطابق ضوابط گفته‌شده در شکل زیر وارد کنید.

همچنین می‌توانید گزینه اثر انگشت را با کلیک روی «فعال شود» برای رمز عبور فعال کنید.
پس از تکمیل مراحل ساخت حساب کاربری وارد مرحله اسکن مدارک می‌شوید. در این بخش نیز روی ادامه کلیک کنید.
در این قسمت، اگر کارت ملی هوشمند دارید، روی گزینه «کارت ملی هوشمند دارم» و اگر کد ره‌گیری کارت ملی خود را دارید، روی گزینه «کارت ملی هوشمند ندارم» کلیک کنید.
درصورت انتخاب گزینه «کارت ملی هوشمند» ندارم، صفحه زیر برای شما نمایش داده می‌شود و باید در قسمت مشخص‌شده کد ره‌گیری کارت ملی خود را وارد کنید.
درصورت انتخاب گزینه کارت ملی هوشمند دارم، اجازه دسترسی به دوربین را بدهید و پشت و روی کارت ملی خود را جلوی دوربین بگیرید تا اسکن شود.
پس از تکمیل مراحل اسکن مدارک، نوبت به بخش احراز هویت می‌رسد که در این بخش لازم است متن شناسی هویت را بخوانید و یک ویدئو ۴۵ ثانیه‌ای را ضبط و ارسال کنید.
پس از ارسال ویدئو احراز هویت، واردکردن آدرس و کد پستی و انتخاب رنگ کارت بانکی، حداکثر ۲ ساعت بعد ویدئوی شما تأیید و حساب شما باز می‌شود. بعد از طی‌کردن این مراحل کارت بلوبانک برای شما صادر و به آدرسی که داخل اپلیکیشن وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. مدت‌زمان ارسال در تهران حداکثر ۵ روز و شهرهای خارج از تهران حداکثر ۱۰ روز است. وقتی کارت به دست‌تان رسید فراموش نکنید که حتماً آن را در اپلیکیشن وارد کنید تا بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.
تضمین قانونی توسط بانک مرکزی برای بازگشت سپرده‌ها
تمامی سپرده‌های مشتریان بلو، نزد بانک سامان نگهداری می‌شود و این بانک در قبال تمامی سپرده‌گذاران و مشتریان به‌عنوان بانک عامل شناخته می‌شود. همچنین هم‌زمان هم وجوه مشتریان مورد تضمین صندوق ضمانت سپرده‌های بانکی در بانک مرکزی است. به همین منظور، تمامی کارت‌های بانکی بلو، با پیش‌شماره کارت‌های بانک سامان است.
آیا کارت‌های بلو عضو شبکه شتاب است؟
اتصال این بانک به تمامی شبکه‌های سراسری بانکی و پرداختی شتاب و شاپرک از مسیر سوئیچ‌های بانک سامان و با نظارت این بانک صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی درباره هک و سرقت‌های اینترنتی وجود ندارد.
تضمین نگهداری اطلاعات
نگهداری و محرمانه تلقی‌کردن تمامی اطلاعات دریافتی و مدارک هویتی مشتریان، با سخت‌گیرانه‌ترین روش‌ها در بلوبانک صورت می‌گیرد. این بانک دیجیتال به تعهدات خود پایبند است و مسئولیت آن را می‌پذیرد.
کسب درآمد از بلوبانک
اگر دوستان و آشنایان خود را از طریق کد معرف دعوت به بازکردن حساب کنید و آن‌ها نیز با کد شما افتتاح حساب انجام دهند، بلوبانک در ازای باز کردن هر بار حساب موفق به شما ۳۰ هزار تومان جایزه می‌دهد. برای دریافت کد معرف کافی است به اپلیکیشن بلو مراجعه کرده، لینک آن را کپی و در هر پلتفرمی که می‌خواهید برای آشنایان خود ارسال کنید.
انتقال هوشمند پول
در هر جا که باشید و قصد انتقال پول (با هر مبلغی) را داشته باشید، نیازی نیست روش‌های شبا، ساتنا یا پایا را بلد باشید؛ اپلیکیشن بلو به‌صورت دیفالت روش را انتخاب می‌کند و پول را برای شما انتقال می‌دهد.
سیستم بیومتریک
با فعال‌کردن سیستم بیومتریک نیازی نیست با هر بار واردشدن به اپلیکیشن پسورد وارد کنید. از طریق اثر انگشت یا تشخیص چهره می‌توانید وارد اپلیکیشن شوید.
تفاوت رنگ کارت‌های بانکی بلو
کارت‌های بانکی بلو در حال حاضر در سه رنگ سبز، قرمز و آبی صادر می‌شود و تفاوتی در نوع آن‌ها وجود ندارد.
گفت‌وگو با بلولاین
کارشناسان بانکی بلو ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته و حتی ایام تعطیلات آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.
نکات مهم و تکمیلی درباره بلوبانک

برای افتتاح حساب داشتن کارت ملی هوشمند یا کد ره‌گیری الزامی است. در صورتی که کد ره‌گیری ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خود را گم کرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به سایت ثبت‌احوال کد ره‌گیری خود را پیدا کنید.
ثبت‌نام تنها از طریق اپلیکیشن انجام می‌شود.
به‌دلیل کنترل اطلاعات هویتی شما توسط سامانه شاهکار، حتماً باید شماره تلفن همراه به نام شخص بازکننده حساب باشد.
امکان بازکردن حساب برای شرکت یا ارگان امکان‌پذیر نیست و تنها به نام شخص حقیقی امکان‌پذیر است.
برای لغو فرایند ثبت‌نام خود می‌توانید در هر مرحله از فرایند شناسایی هویت، قبل از بازکردن حساب برای ترک فرایند در هر مرحله‌ای اقدام کنید.
اگر تمامی مراحل ثبت‌نام و شناسایی هویت انجام شود، امکان لغو فرایند وجود ندارد.
امکان بازکردن حساب به نام شخص دیگر وجود ندارد.
حداقل سن برای بازکردن حساب ۱۸ سال است.
برای جلوگیری از سوءاستفاده و حفظ موارد امنیتی، احراز هویت مانند همه بانک‌های ایران برای بازکردن حساب ضروری است.
داشتن پوشش اسلامی مرسوم جامعه در زمان ضبط و ارسال ویدئو ضروری است.
بازکردن حساب و ارسال کارت کاملاً رایگان است.
امکان بازکردن حساب‌های متعدد به نام یک شخص وجود ندارد.
بازکردن حساب به‌دلیل ارسال کد روی تلفن همراه تنها با شماره‌های داخلی امکان‌پذیر است.
در حال حاضر امکان بازکردن حساب مشترک در این بانک وجود ندارد.
در حال حاضر تنها امکان بازکردن حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در این بانک امکان‌پذیر است.
برای پرداخت قبوض یا انتقال پول نیازی به کد پایا ندارید.
امکان خرید شارژ، اینترنت، پرداخت قبوض و انتقال پول وجود دارد.
امکان پرداخت قبوض به‌صورت اتوماتیک
دریافت سود سالیانه ۱۰ درصد به‌صورت ماه‌شمار به ازای حداقل موجودی حساب
امکان انتخاب کارت در رنگ‌های سبز، قرمز و آبی

جمع‌بندی
در این مقاله به‌طور کامل به معرفی و آموزش ثبت‌نام در بلوبانک پرداختیم. این بانک دیجیتال که یک نئوبانک محسوب می‌شود، این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌کند تا بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک و ایستادن در صف‌های طولانی، به‌راحتی تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند و اپلیکیشن بلو اقدام به افتتاح حساب کرده و کارت خود را به‌صورت رایگان درب منزل خود دریافت کنند. همچنین می‌توانند تمام کارهای خود را به‌صورت آنلاین انجام دهند. بلو، که یک استارتاپ محبوب در میان بسیاری از افراد است، می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور قابلیت‌های پیشرفته‌تری مانند افتتاح حساب مشترک، حساب‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت و… را نیز برای کاربران خود فراهم کند.
پرسش‌های متداول

آیا بدون داشتن کارت ملی هوشمند امکان افتتاح حساب وجود دارد؟

بله، با استفاده از کد ره‌گیری نوشته‌شده روی رسید ثبت‌نام کارت ملی هوشمند، امکان بازکردن حساب وجود دارد.

مراحل بازکردن حساب چقدر زمان می‌برد؟

مراحل بازکردن حساب در این بانک حداکثر ۷ دقیقه زمان می‌برد و پس از بررسی مدارک و شناسایی هویت و تأیید استعلام بانک مرکزی کارت شما طی زمان ۵ تا ۱۰ روز به دستتان می‌رسد.

مدارک مورد نیاز برای تأیید هویت در بلوبانک چیست؟

تصویر پشت و روی کارت ملی
شماره تلفن همراه فعال متعلق به خود
یک ویدئوی کوتاه مطابق با راهنمای داخل اپلیکیشن

بازکردن حساب در بلوبانک با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

ثبت‌نام و انجام تمام مراحل افتتاح حساب و احراز هویت تنها از طریق اپلیکیشن بلوبانک انجام می‌شود.

کارت‌های بلوبانک در چه رنگ‌هایی صادر می‌شود؟

امکان انتخاب کارت در رنگ‌های سبز، قرمز و آبی وجود دارد.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات” استارت آپ “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *