پرش به محتوا

13 نکته مهم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال که باید بدانید!

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال
بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت مبهمی که در پس‌زمینه آن وجود دارد، در معرض طرح‌های کلاه‌برداری زیادی است. ولی با وجود همه اخبار منفی که سالهای اخیر پیرامون رمز ارزها منتشر شد، سرمایه‌های قابل‌توجهی به این بازار واردشده و سهم بازار بیت کوین افزایش‌یافته است. گرچه بازار آلت کوین‌ها رونق بیشتری نسبت به بیت کوین یافته، اما هم‌چنان این رمز ارز موردتوجه سرمایه‌گذاران است.
در حال حاضر تمایل سرمایه‌گذاران علاوه بر حضور در بازار بیت کوین به ریپل، ترون، نئو و یوتا است. رشد رقابت سرمایه‌گذاران و بزرگ شدن جامعه دارندگان کریپتوکارنسی‌ها، باعث شلوغی صرافی‌ها شده است. چطور با ۱۰۰هزارتومان بیت‌کوین بخریم؟! مشاهده ویدیو در اینستاگرام

فعالان این حوزه توصیه می‌کنند که به ابهامات این بازار واقف باشید و سپس اقدام به معامله کنید. هم‌چنین توصیه می‌شود مانند هر بازار دیگری در جهش‌های قیمتی اقدام به خریدهای سنگین ننمایید. در نقطه مقابل ارزان بودن هم همیشه علامت خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.
یکی از مهم‌ترین هشدارها به سرمایه‌گذاران آن است که سرمایه موردنیاز خود را وارد بازار نکرده و نسبت به کلاه‌برداران این حوزه هوشیار باشند.
یکی از آسیب‌هایی که به این حوزه وارد می‌شود، ورود هکرها است. طرح‌های پانزی و کوین‌های تقلبی نیز از دیگر آفات این بازار محسوب می‌شود و به شکل اجتناب‌ناپذیری با آن دست‌به‌گریبان خواهید بود.
زمانی که بازار رمز ارز دچار فروپاشی شود، صاحبان آلت کوین‌ها آسیب بیشتری را متحمل می‌شوند؛ زیرا سرمایه‌ها غالباً با جذب بیت کوین و بازارهای منسجم‌تر خواهد شد؛ بنابراین بهتر است به این نکته توجه کافی داشته باشید. سرمایه‌گذارانی که به‌اندازه‌ی کافی تحقیق کرده و فقط روی دارایی‌های معتبر سرمایه‌گذاری می‌کنند، در وضعیت ایمن‌تری قرار دارند.
حضور در بازار ارزهای دیجیتال مانند هر بازار دیگری نیاز به مطالعه و مهارت دارد. پس سعی کنید قبل از ورد به آن اطلاعات خود را ارتقا ببخشید.
البته این موضوع در خصوص افرادی که به استخراج ارزهای دیجیتال هم می‌پردازند صدق می‌کند، زیرا استخراج بیت کوین نیز نیازمند هزینه گزافی است؛ بنابراین بهتر است مدیریت هزینه مطلوبی صورت گیرد.
در ادامه نکات مهم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به شکل مفصل‌تر شرح داده خواهد شد.

دامنه اطلاعات خود در زمینه بلاک چین و رمز را تا حد امکان توسعه بخشید.

یکی از سایت‌های خوب جهت کسب اطلاعات در این زمینه صفحه منبع بیت کوین است که توسط جیمز لوپ James Loop طراحی و اجرا شده است. همچنین می‌توانید از آموزش‌های موجود در سایت یوتیوب بهره گیرید.
این توسعه اطلاعات شامل بستر بلاک چین، رمز ارزها و توکن اختصاصی شما است. درواقع شما باید بدانید وارد چه بازاری شده‌اید تا بتوانید با اشراف کافی در آن فعالیت کنید.
نکاتی که در خصوص کوین خود باید بدانید شامل موارد زیر است:

آیا کوین موردنظر شما از کوین دیگری نشات می‌گیرد؟
آیا این کوین متن‌باز است؟
آیا کوین موردنظر از قبل استخراج‌شده است؟

بهتر است بدانید توزیع اولیه کوین شما به چه صورت بوده است. این اطلاعات در وب‌سایت رسمی کوین‌ها و توکن ها موجود است.
قیمت کوین یا توکن، عرضه و تقاضای آن، حجم معاملات، نیز از دیگر نکات بااهمیت است. همچنین شاید همه صرافی‌ها امکان معامله کوین موردنظر شما را نداشته باشند. بهتر است ابتدا بررسی کرده و سپس در صرافی ثبت‌نام نمایید.
۲.راجع به کیف پول تحقیق کنید.

پس از خرید کوین موردنظر، شما احتیاج به بستری جهت ذخیره آن دارید و آن چیزی نیست جز کیف پول دیجیتال. سعی کنید با انواع کیف پول‌ها آشنا شوید و معایب و محاسن هرکدام و میزان ذخیره‌سازی آن‌ها را بررسی نمایید. نکته‌ی مهمی که در خصوص کیف پول وجود دارد، ایمن‌سازی آن و تعیین رمز مناسب برای آن است که بهتر است با رویه آن آشنا شوید و سپس اقدام نمایید. حساب‌های خود را ایمن کنید و همیشه از احراز هویت دومرحله‌ای استفاده نمایید. بهترین کیف پول‌های موجود شامل موارد زیر است:
هر یک از این کیف‌ها فقط از یک یا تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار پشتیبانی می‌کنند، بنابراین قبل از استفاده کردن از آن‌ها بررسی کنید که کیف پول مربوطه آیا از رمز ارز شما پشتیبانی می‌کند یا خیر.

کیف پول تراست (Trust wallet)
کیف پول بلو والت (Blue wallet)
کیف پول بیت کوین والت (Bitcoin wallet)
کیف پول مای سلیوم (Mycelium)
کیف پول الکتروم (Electrum wallet)
کیف پول بی آردی (BRD)
کیف پول اکسودوس (Exodus wallet)

۳-وب‌سایت رسمی کوین یا توکن مربوطه را مطالعه کنید.

شما باید بدانید مشاوران و تیم کوین مربوطه چه کسانی هستند و اعتبار آنان تا چه حد است. قوانین ناظر بر شرکت و محصول تولیدی آن چیست. گاهی اوقات محصولی وجود ندارد و صرفاً نقشه راه و وایت پیپر موجود است.
۴-فریب بازار صعودی را نخورید.
فراموش نکنید یک بازار همیشه صعودی نیست و معامله‌گر حرفه‌ای روندها را مطالعه می‌کند. هر شخصی می‌تواند در بازار صعودی، سود کسب کند و برنده کسی است که از نوسانات شدید در امان بماند. تمام بازارهای مالی، نوسان را تجربه می‌کنند. از صعود و نزول قیمت‌ها نهراسید و برای معاملات خود برنامه‌ریزی کنید.
۵-استراتژی‌های خود را در بازار ارزهای دیجیتال تعیین کنید.

اگر سرمایه‌گذار بلندمدتی هستید، به رویکرد خود پایبند باشید و اقدام به معاملات هیجانی نکنید. اگر قصد دارید سریعاً به سود برسید و معامله‌گر کوتاه‌مدتی هستید، به بازه‌ی زمانی موردنظر سرمایه‌گذاری خود توجه کنید و در زمان معین اقدام به خریدوفروش کنید. استراتژی کوتاه‌مدتی عمدتاً با خرید در کف قیمتی و فروش در سقف قیمتی صورت می‌گیرد.
۶-از مقایسه غیرمنطقی پرهیز کنید.
به این نکته توجه کنید که سود حاصل از معاملات بازار رمز ارز، قابل‌مقایسه با سایر بازارها نیست و از مقایسه غیرمنطقی بپرهیزید. پس بهتر است به روش خود پایبند باشید و از هر استراتژی برای بازار مناسب خود استفاده کنید.
۷-سود خود را سریع خرج نکنید.
بهتر است پس از کسب سود حاصل از معامله در رمز ارزها، آن را نقد و صرف خرید کالای لوکس نکنید. مدتی صبر کنید تا از پایدار بودن سود خود مطمئن شوید.
۸-حواستان به برنامه های کلاه برداری باشد.
از تمام پروژه‌های مشابه بازاریابی شبکه‌ای (MLM) که در آن گفته شود به ازای هر فردی که از جانب شما عضو شود، پول دریافت خواهید کرد، دوری‌کنید. بسیاری از این طرح‌ها کلاه‌برداری بوده و سرمایه افراد را به غارت می‌برد. بهتر است قبل از ورود به هر طرحی راجع به آن تحقیق و بررسی نمایید و از پشتوانه آن مطمئن شوید.
۹-شما نمی‌توانید نوسانات بازار را کنترل کنید.

شما تنها می‌توانید رفتار معاملاتی خود و زمان ورود و خروج خود را معین کنید. پس تلاش کنید برنامه مدونی برای این موضوع داشته باشید.
۱۰-فرصت ها را از دست ندهید.
بازار کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) بازاری ۲۴ ساعته است؛ بنابراین فرصت برای جبران اشتباهات بسیار است. گوش‌به‌زنگ فرصت‌های مناسب معاملاتی باشید.
۱۱- اطلاعات خود را به‌روز رسانی کنید.
بازار رمز بازاری پویا است و هرلحظه اطلاعات آن در معرض تحول است؛ بنابراین سعی کنید اطلاعات خبری و تحلیلی خود را پوشش دهید و خود را محدود به مطالعه یک یا دو سایت نکنید.
۱۲- از خرید و فروش ارزهای دیجیتال با حجم معاملات پایین پرهیز کنید.
از خریدوفروش ارزهای دیجیتالی که حجم معاملات پایینی دارند (مثلاً حجم مبادلاتی کمتر از ۵ میلیون دلار در روز)، بپرهیزید. در حال حاضر، بیش از ۱۵۰۰ رمز ارز (کریپتوکارنسی) وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها، حجم معاملات پایینی دارند. خریدوفروش ارزهای دیجیتالی که حجم معاملات پایینی دارند، دشوار است و ممکن است دچار تله نوسانات قیمتی شدید شوید.
۱۳-همه دارایی خود را بر روی یک ارز سرمایه‌گذاری نکنید.

بازار رمز ارز نیز مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به توزیع ریسک دارد و بهتر است سبد ارزی تشکیل دهید و صرفاً روی یک ارز سرمایه‌گذاری نکنید. اغلب سرمایه‌گذاران حرفه‌ای سعی می‌کنند سبد دارایی‌های خود را متنوع‌تر کنند و سرمایه‌ای که دارند را بر روی ارزهای مختلف سرمایه‌گذاری کنند.
در این صورت نوسان شدید قیمتی یک ارز، تمام سرمایه شمارا تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و شما می‌توانید در بازه‌های زمانی مختلف، از ارزهای متفاوت سوده‌ای بیشتری برداشت کنید.
جمع ‌بندی
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به دلیل عدم ثبات قیمتی که دارند، با ریسک بالایی همراه هستند؛ و این نوسانات بسیار به جذابیت رمز ارزها افزوده است. نبود دامنه نوسان ریسک این بازار را نسبت به سایر بازارها به‌ویژه بازار بورس ایران دوچندان می‌کند؛ بنابراین تنها شما می‌توانید با یادگیری روش‌های مختلف تحلیل و بررسی بتوانید این ریسک‌ها را تبدیل به فرصت کرده و ریسک را توزیع کنید تا کمترین ضرر و بیشترین سود را کسب کنید.
ریسک‌های این بازار علاوه بر نوسانات قیمتی به عوامل دیگر نیز مربوط است. مثلاً اگر شما از صرافی نامعتبر یا کیف پول دیجیتال نامناسب استفاده کنید، ریسک سرمایه‌گذاری خود را افزایش می‌دهید. پس سعی کنید برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال احتیاط لازم را در این زمینه به خرج دهید.
متخصصین این حوزه، می‌توانند شما را در یک معامله موفق یاری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *